Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Bibliocaust survivors — książki i biblioteki żydowskie w Polsce po 1945 r.

Bibliocaust survivors — książki i biblioteki żydowskie w Polsce po 1945 r.

Muzeum Krakowa

Bibliocaust survivors — książki i biblioteki żydowskie w Polsce po 1945 r.

21 września 2023 roku, godz. 18.00

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4, sala kinowa

Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie. W okresie międzywojennym na terenie Polski znajdowały się liczne biblioteki i czytelnie żydowskie. W czasie II wojny światowej większość z nich została zniszczona, a księgozbiory rozproszone lub spalone. Tylko wybrane, najcenniejsze kolekcje zostały „zabezpieczone” przez okupantów i przewiezione na teren Rzeszy. Do dziś historycy i bibliotekarze próbują określić skalę zniszczeń dóbr kultury, jakich doświadczyli polscy Żydzi. W ostatnich latach kwestia restytucji księgozbiorów zagrabionych przez narodowych socjalistów stała się przedmiotem szerszego zainteresowania na świecie. Prezentacja ma na celu ukazanie powojennych prób rekonstrukcji bibliotekarstwa żydowskiego na terenie Polski oraz zarysowanie problemu restytucji i związanych z nią projektów.

Prowadzenie: pani dr Monika Biesaga. Wstęp wolny.

Przedsiębiorcy Baruchowie i Libanowie: współpraca czy konkurencja?

21 września, godz. 18.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu. Baruchowie i Libanowie byli szanowanymi i rozpoznawalnymi rodzinami podgórskimi; niestety dziś są niesłusznie zapomniani. W czasie wykładu zostaną przedstawieni członkowie obu rodzin i ich kariery zawodowe, a także miejsca związane z ich działalnością.

Prowadzenie: pani dr Hanna Kozińska-Witt. Wstęp wolny.

Ludzie z getta

24 września, godz. 12.00

Zbiórka: plac Bohaterów Getta 18

Zapraszamy na spacer. W marcu 1941 r. okupanci niemieccy utworzyli na terenie Podgórza getto dla ludności żydowskiej. Okupacyjny terror, praca przymusowa, głodowe racje żywnościowe sprawiały, że każdy dzień w getcie był walką o przetrwanie. W jaki sposób poszczególne rodziny radziły sobie z codziennością? Jakie były ich wojenne i powojenne losy? Wspomnienia ocalałych (zebrane przez Wojewódzką Żydowską Komisję Historyczną w Krakowie) będą wskazówką w odkrywaniu śladów przeszłości we współczesnej przestrzeni Podgórza.

Prowadzenie: pani Katarzyna Kocik. Wstęp: 15 zł.

XX Podgórskie Dni Otwartych Drzwi

Za tydzień inauguracja XX Podgórskich Dni Otwartych Drzwi – organizowanych od dwudziestu dwóch lat przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL. Jesteśmy partnerami tego największego święta dziedzictwa. Program imprezy został już opublikowany na stronie stowarzyszenia.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.