Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Kuratorzy i badacze

Kuratorzy i badacze

Muzeum Łazienki Królewskie

Zapraszamy na cykl wykładów, podczas którego kuratorzy i badacze rezydencji ostatniego króla Polski podzielą się wiedzą i refleksją nad kolekcją i historią Łazienek Królewskich. Opowiedzą m.in. o swoim warsztacie naukowym, osiągnięciach i koncepcjach, a także o barierach, jakie napotykają w związku z częściowym rozproszeniem królewskich zbiorów czy dziejową zawieruchą.

Królewskość, widoczna już w nazwie naszego Muzeum, to podstawa jego tożsamości. Myśl, by u podnóży skarpy wiślanej stworzyć miejsce „przebywania Muz”, zrodziła się w głowie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego u schyłku XVII stulecia. Następnie została twórczo rozbudowana przez Stanisława Augusta, co widoczne jest w łazienkowskiej architekturze oraz królewskich kolekcjach dzieł sztuki.

Idee ostatniego króla Polski, czyli niematerialne dziedzictwo Łazienek Królewskich, do dziś pozostają głównym motywem działań kuratorskich, edukacyjnych i konserwatorskich. Nasi muzealnicy badają również Łazienki XIX-wieczne, czyli imperatorskie (kiedy była to prywatna rezydencja władców rosyjskich), i Łazienki XX-wieczne, czyli funkcjonujące po odzyskaniu niepodległości, a także w Polsce pod okupacją. Ich badawcze temperamenty pobudza ponadto materialne dziedzictwo XIX i XX w. Z Łazienkami Królewskimi nierozerwalnie wiąże się też tematyka ogrodów. Można tu prześledzić m.in. zmiany trendów w projektowaniu zieleni: od XVIII-wiecznych ogrodów angielskich przez XIX-wieczne romantyczne do XX-wiecznych modernistycznych.

Ustanowienie muzeum (od 1960 r. jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, od 1995 r. jako samodzielna jednostka) stworzyło nowe możliwości dbania o tożsamość Łazienek Królewskich. Nasi kuratorzy i badacze nieustannie zadają sobie pytanie, czym jest owa tożsamość. Czy jest to tylko opieka nad zabytkami i ich konserwacja? Czy może kontynuacja myśli Stanisława Augusta?

Zapraszamy do namysłu nad tym szczególnym miejscem. Na zgłębianiu go nasi kuratorzy i badacze spędzili już kilka lat. Podczas wykładów opowiedzą o codziennych zachwytach i rozterkach, które pozwolą spojrzeć na Łazienki Królewskie z nieco innej perspektywy.

27 września 2023 r., godz. 18.00, Pałac Myślewicki

O królu w Łazienkach, czyli XVIII-wieczna historia tej podmiejskiej rezydencji oczami historyka bezprzymiotnikowego – pan dr Piotr Skowroński

Na temat Łazienek Królewskich powstała już obszerna biblioteczka. Wiele zawdzięczamy Władysławowi Tatarkiewiczowi, Markowi Kwiatkowskiemu i licznym specjalistom piszącym o rozwoju tej rezydencji, przede wszystkim w czasach Stanisława Augusta, a także o prezentowanej tu kolekcji dzieł sztuki. Wciąż jednak poszukujemy odpowiedzi na kilka kluczowych pytań: ile czasu spędził tu Stanisław August? Z kim tu przebywał? Jak funkcjonował przebywający tu dwór? I chociaż w czasie wykładu nie uda się udzielić całościowej odpowiedzi na powyższe pytania, to jego autor przedstawi kilka ciekawych faktów, które udało się mu ustalić podczas badań nad funkcjonowaniem letniej, prywatnej rezydencji króla.

25 października, godz. 18.00, Pałac na Wyspie

Czy Łazienki są jeszcze królewskie? Ile z oryginalnego wyposażenia zachowało się do dzisiaj? – pani Krystyna Mikucka-Stasiak

29 listopada, godz. 18.00, Pałac na Wyspie

Łazienki Królewskie przełomu XIX i XX w. – pan dr Mariusz Kolmasiak

29 listopada przypada rocznica Nocy Listopadowej, czyli wydarzenia mającego znaczenie nie tylko dla naszej narodowej historii, lecz także dla XIX-wiecznych losów Łazienek Królewskich. Z tej okazji pan dr Mariusz Kolmasiak opowie o swoich badaniach nad historią królewskiej rezydencji w XIX i XX w., w tym podczas powstania listopadowego – o stanie badań, poszukiwaniach źródeł i płynących z nich wnioskach, a także o sposobach popularyzacji tej wiedzy podczas pracy w Muzeum Łazienki Królewskie.

13 grudnia, godz. 18.00, Stara Oranżeria

Galeria Rzeźby w Starej Oranżerii w Łazienkach. Dlaczego rzeźby znalazły się w teatrze? – pani Aneta Czarnecka

Na podstawie: Kuratorzy i badacze

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.