Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design

Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design

Międzynarodowe Centrum Kultury

Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design

17 grudnia 2016 – 26 marca 2017 roku

(wernisaż: 16 grudnia, godz. 18.00)

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury,

Rynek Główny 25, Kraków

Najważniejsze słowo-klucz dla tej wystawy to lokalność, w której ujawniają się punkty styczne norweskiego i polskiego designu. Przy czym nie chodzi o folklor czy proste odwzorowywanie ornamentu i ludowej formy, ale kreatywne czerpanie inspiracji z tego, co najbardziej charakterystyczne dla danego miejsca: jego krajobrazu, topografii, klimatu, pamięci. A wszystko to z szacunkiem dla miejscowej tradycji i zwyczajów.

Wystawa przybliża jeden z głównych trendów zarówno w polskim, jak i norweskim designie, jakim jest projektowanie wykorzystujące rodzimą tradycję warsztatową i materiałową, jak również idee zrównoważonego rozwoju. Ekspozycja będzie próbą ukazania wzajemnych polsko-norweskich korelacji i punktów stycznych w designie ostatnich piętnastu lat. Ilustracją tego zagadnienia będą prace zarówno już nagradzane i uznane w świecie, jak i te najnowsze.

Wystawa zaprezentuje blisko 100 prac kilkudziesięciu młodych polskich i norweskich designerów: meble, biżuterię, modę, a także mniej oczywiste obiekty, takie jak na przykład stojaki do rowerów.

Wśród artystów, których projekty zostaną zaprezentowane w Galerii MCK, znaleźli się m.in.: Malafor, Jan Lutyk, Karina Królak, AP Dizajn, Fivetimesone, Kristine Five Melvaer, Anderssen&Voll, Andreas Engesvik, Olle Petter Wulum i Stian Korntvedt Ruud.

Wystawa zostanie wzbogacona polskimi eksponatami z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz norweskimi z Sverresborg Trøndelag Folkemuseum, które będą przykładami tradycyjnego rzemiosła – źródła współczesnych inspiracji zarówno w kształtowaniu nowych form, jak i filozofii.

Kuratorki wystawy: dr Monika Rydiger, Solveig Lønmo. Aranżacja plastyczna: Paweł Żelichowski. Koordynacja i organizacja: Åshild Adsen, Anna Śliwa, Steffen Wesselvold Holden, Solveig Lønmo. Asystentka projektu: Kama Guzik.

Zapraszamy: wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście: godz. 17.30).

W każdy wtorek i środę w godz. 10.00-11.00 Happy Hour – wstęp na wystawę za 1 zł. W każdą niedzielę w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: o godz. 12.00 w języku polskim i o godz. 16.00 w języku angielskim.

Katalog (polsko-angielski) zawiera reprodukcje wszystkich dzieł prezentowanych na wystawie oraz teksty krytyczne dotyczące designu. Wystawie towarzyszy cykl wykładów, spotkań i zajęć edukacyjnych.

Organizatorzy: Międzynarodowy Centrum Kultury, Museene i Sør-Trøndelag, Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum.

***

Pani dr Monika Rydiger, fragmenty tekstu z katalogu wystawy:

Deyan Sudjic, dyrektor The Design Museum w Londynie, brytyjski krytyk designu i architektury, przyznaje, że „dizajn to język, którego społeczeństwo używa do tworzenia przedmiotów przedstawiających jego cele i wartość. Może być używany cynicznie, w sposób manipulatorski, albo twórczo i z określonym zamiarem. Dizajn to język ułatwiający zdefiniowanie lub zasygnalizowanie wartości. […] Dizajn może się także stać środkiem tworzenia poczucia tożsamości – obywatelskiej, zbiorowej czy osobistej”.

Kategorie miejsca, nie-miejsca, lokalności wciąż zajmują ważną pozycję w dzisiejszej myśli kulturowej. Design, który coraz wyraźniej nabiera wymiaru dyscypliny kulturotwórczej, kreując wartości nie tylko komercyjne, ale także symboliczne, społeczne i polityczne, wydaje się jednym z istotnych elementów współczesnych korelacji zachodzących między globalnymi a lokalnymi tendencjami, z jakimi przyszło nam się mierzyć.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.