Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Lorenzo Lippi (1606–1665) — Dziewczyna, która weszła w ogień

Lorenzo Lippi (1606–1665) — Dziewczyna, która weszła w ogień

Galeria Zderzak

Archiwum Galerii Zderzak zaprasza na powitanie Mistrza

Lorenzo Lippi (1606–1665)

Dziewczyna, która weszła w ogień

29 września 2023 roku o godz. 17.00.

W pierwszej połowie XVII wieku malarstwo florenckie osiągnęło szczyty wyrafinowania. Plejadzie artystów, czerpiących z tradycji rodzimej, przewodził Wawrzyniec Lippi – malarz, poeta, intelektualista. Filozoficzne ramy jego sztuki tworzyła Scienza Nuova – poszukiwanie prawdy w księdze Natury. Cel artystyczny – pura imitazione del vero. Przyjaźnił się z Ewangelistą Torricellim i Salwatorem Rosą, zachowywał niezależność sądu. Jak u Piotra della Francesca i Leonarda da Vinci: połączenie matematycznego umysłu z wrażliwością kolorystyczną, dyscypliny kompozycyjnej z subtelnością i wdziękiem, dało malarstwo wysokiej próby. Cenione przez patrycjuszy, obrazy Lippiego pozostały we florenckich pałacach aż do czasów obecnych. W muzeach jest ich znikoma liczba.

Twórczość artysty zaczęto odkrywać we Włoszech w drugiej połowie XX wieku. Dwadzieścia lat temu ukazała się monografia Klary d’Afflitto, zawierająca katalog raisonné. Obraz, który zaprezentujemy 29 września, badaczka nazwała sugestywnym płótnem, uznawanym za jedno z najwyższych osiągnięć Lippiego ze względu na ogromną ekspresję modelki i równowagę chromatyczną. Typologia twarzy i intensywny luminizm zbliżają dzieło do Tobiasza z Aniołem z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W istocie należymy do kilku krajów, które mogą cieszyć się trzema doskonałymi obrazami Wawrzyńca Lippiego w zbiorach – jednym w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dwoma w kolekcji Zderzaka.

Czy wiemy, jak rzadki to gość? W przekonaniu, że mamy do czynienia z żywą inteligencją, z prawdziwą iskrą bożą, migocącą w czasoprzestrzeni, urządzimy Mistrzowi krakowskie powitanie z pompą. Zapraszamy.

Lorenzo Lippi, „Święta Apolonia”, olej na płótnie, 52 × 42 cm, oryginalna rama barokowa, Florencja, ca. 1644, Kolekcja Galerii Zderzak (fot. dzięki uprzejmości Pandolfini Casa d’Aste, Firenze).

R.S.V.P. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie lub mailowo. Przypominamy, że fotografowanie obiektów na wystawie wymaga uzyskania licencji.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 12.00–17.00. Zapraszamy po telefonicznym umówieniu wizyty.

Galeria Zderzak, aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków, tel. 12 257 56 34

Bibliografia: Chiara d’Afflitto, „Lorenzo Lippi”, Firenze 2002, kat. nr 86, s. 256, il.; Sandro Bellesi, „Catalogo dei pittori fiorentini del ‘600 e ‘700”, Firenze 2009, s. 180.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.