Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Losy Polaków wywiezionych na Wschód w latach 1944–1945

Losy Polaków wywiezionych na Wschód w latach 1944–1945

Muzeum Krakowa

Losy Polaków wywiezionych na Wschód w latach 1944–1945

22 czerwca 2022 roku o godz. 17.00 Fabryka Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 zaprasza na wykład w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowian.

Jeden z segmentów wystawy poświęcony jest deportowanym w głąb Związku Sowieckiego. Wśród wywiezionych w latach 1944–1945 byli żołnierze Armii Krajowej i funkcjonariusze Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie aresztowani przez NKWD. W trakcie wykładu badaczki, pani dr Aleksandry Arkusz z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pioniersko zajmującej się tematem deportacji Polaków na Wschód po 1944 roku, przybliżony zostanie ten mało znany wycinek historii, a także losy osób, w tym związanych z Krakowem, dla których 1945 r. bynajmniej nie oznaczał końca wojny. Wstęp wolny.

Rozumienie. O języku i ludziach nim mówiących

22 czerwca, godz. 18.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Zbliżenia: zoom na Wschód”. Odbędzie się w gościnnej sali wykładowo-kawiarnianej Muzeum Podgórza, gdzie swoje specjały serwuje Manufaktura Czekolady.

Zapraszamy Państwa na pokojowy manifest językowy. Poparty rysem historycznym, ale osadzony we współczesności. Manifest spod znaku najbardziej ukraińskiej ze wszystkich liter ukraińskiego alfabetu. Manifest tożsamości, bo ukraiński to nie rosyjski, o czym dziś wie już znaczna część świata, ale co jeszcze niedawno dla wielu nie było wcale takie oczywiste. Prostym językiem (i po polsku) porozmawiamy o zawiłościach przestrzeni języka ukraińskiego.

Prowadzenie: pani Małgorzata Kotarba – chciała być jak Marco Polo, została raczej Marą z Pola, co snuje się to tu, to tam. Zorientowana na wschód. Ukrainistka, korektor, redaktor i autor tekstów, także tłumacz. Przewodnik i pilot wycieczek. Zapalona cyklistka. Wstęp wolny.

O naturze parku miejskiego

22 czerwca o godz. 16.30 Kamienica Hipolitów przy placu Mariackim 3 zaprasza na wydarzenie z cyklu „Z tęsknoty za naturą”.

Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładu na temat współczesnych zasad planowania terenów zielonych.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60.

Tajemnice Kopca Kraka

23 czerwca, godz. 17.00

Start: Muzeum Podgórza

Ruszamy z letnimi spacerami z Muzeum Podgórza. Pierwszy z nich poprowadzi dla nas pan Mariusz Meus, geodeta z pasją i człowiek, który niejedno wie o Kopcu Kraka. Opowie o jego historii i wiążących się z nią tajemnicach, ale nie zawaha się też powiedzieć kilku słów na temat roli kopca w życiu… geodetów.

Bilety w cenie 10 zł – do nabycia w kasie Muzeum Podgórza przed spacerem.

Kraków na wyciągnięcie ręki, czyli poczuj, dotknij i usłysz miasto

24 czerwca, godz. 16.30

Start: pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na wiosenny spacer (z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi), w którym przewodnikiem zostaną nasze zmysły.

Wielowiekowe dziedzictwo i piękno Krakowa bardzo często dostrzegamy jedynie poprzez zmysł wzroku. Chodząc w pośpiechu ulicami, zapominamy jednak, że poznanie to może być bogatsze i pełniejsze, jeżeli „oddamy głos” także innym zmysłom. Warto czasem zatrzymać się i odkryć ukryte detale architektoniczne. Warto dać czas naszym dłoniom, aby poczuły kształty, faktury, ciepło starych murów, linie rzeźb i ornamentów… Warto zatrzymać się, aby poczuć zapachy i usłyszeć dźwięki, które wypełniają miasto. Zapraszamy na spacer, podczas którego nie usłyszymy słów „Proszę nie dotykać!”, lecz pozwolimy działać naszym zmysłom, a Kraków będzie dla nas – dosłownie – na wyciągnięcie dłoni.

Spotkanie otwarte dla wszystkich, skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku.

Prowadzenie: pani Elżbieta Lang. Wstęp wolny, wymagana rezerwacja.

Informacje o asyście i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Introligatorski czerwiec, czyli spotkanie z mistrzem introligatorstwa

25 czerwca o godz. 10.00 Thesaurus Cracoviensis przy ul. Księcia Józefa 337 zaprasza na warsztaty dla dorosłych w cyklu „Klinika dla rzeczy”.

Porozmawiamy o tym, czym zajmuje się introligator, jakie wykonuje prace, zastanowimy się, czy możliwe jest wykonanie oprawy tylko ręcznie, bez udziału maszyn. Poznamy różne rodzaje opraw introligatorskich z muzealnej kolekcji, a także narzędzia, z jakich korzysta introligator w codziennej pracy (szywnica, prasa ręczna, kostka introligatorska). Zapoznamy się również z techniką szycia ręcznego na przykładzie uszytego woluminu gazety codziennej. Zajęcia odbędą się w Pracowniach Konserwacji. Czas trwania poszczególnych spotkań – około trzech godzin.

Prowadzenie: panie Katarzyna Pietrzycka-Minczak, Joanna Rościszewska. Wstęp: 25 zł. Decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Bieńczyce

25 czerwca, godz. 14.30

start: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty zaprasza na spacer. Bieńczyce to nazwa dawnej wsi, jednej z wiosek, na terenie której zbudowano Nową Hutę. Jej udokumentowana historia sięga wieku XIII, choć ludzie z pewnością zamieszkiwali tu znacznie wcześniej, o czym świadczą badania archeologiczne. Nasz spacer będzie wędrówką przez dawne wieki, podczas której spotkamy się z takimi postaciami, jak np. Hugo Kołłątaj, wynalazca Maciej Wielgus, Edmund Matejko – brat słynnego malarza, czy Franciszek Ptak – działacz ruchu ludowego i polityk. Dowiemy się, dlaczego w 1908 r. o Bieńczycach zrobiło się głośno w całej Galicji. Na koniec opowiemy o smutnych losach niektórych mieszkańców wsi w latach II wojny światowej i o tym, jak radzili sobie w rzeczywistości tamtych czasów. Spacer potrwa około dwóch godzin.

Prowadzenie: pan Piotr Kapusta. Wstęp: 10 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.