Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Magiczna Laponia — wyprawy psimi zaprzęgami

Magiczna Laponia — wyprawy psimi zaprzęgami

Centrum Kultury Zamek

Magiczna Laponia — wyprawy psimi zaprzęgami

Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław

Miłośnik wilków, prekursor i popularyzator psich zaprzęgów, a zarazem podróżnik, pan Maciej Słomiński, będzie gościem kolejnego spotkania w cyklu Kultury świata. Jego półtoramiesięczna podróż psimi zaprzęgami po Laponii została nominowana w konkursie Podróż Roku „Travelery National Geographic”. Podróżnik o trudach wyprawy, ale też o wyjątkowej kulturze Lapończyków, opowie 13 października 2016 roku o godz. 18.30.

Laponia to kraina na północy Europy, słynąca z surowego polarnego klimatu i rdzennych mieszkańcach, Saamów, zajmujących się jak przed wiekami hodowlą reniferów, bezkresnych przestrzeni pokrytych białą kołdrą śnieżnego puchu oraz nocy rozświetlonych mistycznym światłem zorzy polarnej. Tak w kilku zdaniach magiczną krainę opisuje pan Maciej Słomiński, który poza opowieściami o podróży pokaże również zdjęcia dokumentujące wyprawę.

Laponia 2015 r.

Nasz gość od lat 90. XX wieku zajmuje się badaniem i ochroną wilków. Od 1996 roku jest musherem: zajmuje się psimi zaprzęgami, będąc prekursorem tego rodzaju działalności w Polsce. Organizował i uczestniczył w pierwszych polskich wyprawach z udziałem psich zaprzęgów. Prowadzi szkołę i Klub Sportowy Psich Zaprzęgów. Obecnie przygotowuje kolejną zimową wyprawę na Północ.

Laponia 2015 r.

Spitsbergen

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.