Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Peter Mulier II alias Cavalier Tempesta — „Skąd zło? Maksyma wędrowca”

Peter Mulier II alias Cavalier Tempesta — „Skąd zło? Maksyma wędrowca”

Galeria Zderzak

Archiwum Galerii Zderzak uprzejmie zaprasza

na spotkanie z obrazem łotra i mordercy

Peter Mulier II alias Cavalier Tempesta (ok. 1680) —
Skąd zło? Maksyma wędrowca

23 września 2022 roku o godz. 17.00

Współczesna sztuka unika wielkich pytań metafizycznych. Odczuwamy to jako stratę, dlatego w kwestiach fundamentalnych zwracamy się coraz częściej do Mistrzów Dawnych.

Tygrys spada kaskadami, piętrzą się wieże Niniwy, beczą kozy, ujada pies, warkoczą lotki skrzydeł anioła, pastuszek gra na flecie w konarach szumiącego drzewa, słychać grzmoty, a nadciągająca burza barwi niebo krwawą łuną. Lubicie? Dziwne pytanie! Lecz czy nie dziwniejsze jest to, że światła w kwestii unde malum szukać będziemy u przebiegłego łotra, którego malarstwo nazywano zimnym i pustym?

Nic w tym dziwnego. Po pierwsze, Zderzak to galeria zrodzona w sercu burzy, a Piotr Mulier II (1637–1701) lubił malować burze morskie i katastrofy okrętów, romantycy zaś go za to cenili. Po drugie, biblijna Księga Tobiasza, którą obraz ilustruje, jest naszą ulubioną księgą przygód. Zło historyczne i metafizyczne, i to wyrządzane przez ludzi, i to wyrządzane przez demony. Czary i magia. Nagłe odmiany losu, dobro walczące o zwycięstwo. A wszystko w porywającej opowieści o niebezpiecznej misji i wędrówce młodego chłopca z przewodnikiem i psem, popularnej w malarstwie włoskim od wczesnego renesansu.

Szukanie odpowiedzi na pytanie „skąd zło?” należy do tradycji polskiej poezji. W Zderzaku była to zawsze kluczowa kwestia filozoficzna, poruszana przez znakomitych artystów. Spróbujemy poszukać jej i teraz, przedstawiwszy przesłanie Księgi i osobę Piotra Muliera z Utrechtu, w Italii znanego jako Cavalier Pietro Tempesta.

To nasze trzecie i ostatnie spotkanie w kwestii unde malum – w towarzystwie Mistrzów Dawnych z kolekcji Zderzaka. Sapere aude. Zapraszamy.

Foto: Peter Mulier II alias Cavalier Tempesta, „Tobiasz z Aniołem” (fragment), olej na płótnie, 92 x 105 cm, Genua, ok. 1680, Kolekcja Galerii Zderzak. All rights reserved © Archiwum Galerii Zderzak 2022

Przypominamy, że wystawa Zbigniewa Horbowego pt. Światła / Lights potrwa do 10 października.

R.S.V.P. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie lub mailowo.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 12.00–17.00. Zapraszamy po telefonicznym umówieniu wizyty.

Galeria Zderzak, aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków, tel. 12 257 56 34

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.