Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Czerwiec w Międzynarodowym Centrum Kultury

Czerwiec w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Czerwiec 2016 roku

4 czerwca

Spacery Ornitologiczne z panem Stanisławem Łubieńskim

godz. 11.00 Kto ćwierka na Plantach? (spacer dla dzieci w wieku 6-12 lat)

godz. 15.00 Ptaki miasta, czyli przyroda jest wszędzie (spacer dla dorosłych)

Pan Stanisław Łubieński – z wykształcenia humanista, ptaki obserwuje od zawsze. Najchętniej podgląda przyrodę miasta, które uważa za swoje naturalne środowisko. Ma na swoim koncie dwie książki: reportaż historyczny Pirat stepowy (przetłumaczony na języki chorwacki i ukraiński) i zbiór Dwanaście srok za ogon – opowieść o ornitologicznej pasji. Recenzent literacki i publicysta. Stypendysta ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi blog Dzika Ochota.

Spacery towarzyszą wystawie Max Ernst. Sny ornitologa. Wstęp wolny. Zachęcamy do przyniesienia własnych lornetek.

6 czerwca

godz. 12.00 sMoCzKi. W galerii z maluchem

Oprowadzanie po wystawie Max Ernst. Sny ornitologa dla opiekunów z dziećmi do lat trzech. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

9 czerwca

godz. 18.00 Surrealizm. Imaginacje i mitologie – wykład pani dr Moniki Rydiger

Pani dr Monika Rydiger – kuratorka wystawy Max Ernst. Sny ornitologa, historyk sztuki, krytyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych z zakresu historii sztuki, kurator w galerii Międzynarodowego Centrum Kultury. Autorka tekstów poświęconych rzeźbie i architekturze współczesnej. Członek Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) oraz wiceprezes Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Wstęp wolny.

10 czerwca

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK – Cytat, przesunięcie, odwrócenie – artystyczne strategie Maxa Ernsta a francuscy sytuacjoniści

Tworzone przez Maxa Ernsta irracjonalne i humorystyczne zestawienia obrazowe, fascynacja psychoanalizą, sięganie do podświadomości czy przetwarzanie na potrzeby własnej twórczości już istniejących dzieł, zaowocowały wypracowaniem nowego rodzaju działań artystycznych, których echo dostrzec można także w sztuce II połowy XX wieku. Choć Gwidon Debord, jedna z czołowych postaci francuskiego sytuacjonizmu lat 50. i 60. XX wieku, krytykował surrealizm za brak zaangażowania politycznego, to jednak artystyczne dokonania takich postaci jak właśnie Max Ernst odbiły wyraźne piętno na działaniach twórców związanych z Międzynarodówką Sytuacjonistyczną. Celem wykładu będzie przybliżenie związków między surrealizmem a sytuacjonizmem i omówienie działań G. Deborda oraz A. Jorna w kontekście twórczości Maxa Ernsta.

Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

12 czerwca

godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką – Pióra

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat. Podczas zajęć koncentrujemy się na jednym pojęciu związanym z tematyką wystawy Max Ernst. Sny ornitologa. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

16 czerwca

godz. 18.00 Kultura jako przestrzeń współpracy polsko-niemieckiej w kontekście 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie – panel dyskusyjny

Spotkanie wpisujące się w obchody jubileuszu MCK jako aktywnego uczestnika międzynarodowej współpracy kulturalnej. Zaproszeni dyskutanci z Polski i Niemiec podsumują dotychczasowe dokonania w dziedzinie wzajemnych wspólnych działań na rzecz kultury, wymiany artystów i badaczy, a także ocenią z perspektywy czasu, jak wypełniono jedno z postanowień podpisanego w 1991 roku traktatu wskazujące na konieczność intensyfikacji i rozbudowy wymiany kulturalnej. Zaproponują też dodatkowe, dostosowane do obecnej sytuacji działania, jakie należałoby podjąć w przyszłości.

Sala „Pod Kruki”, wstęp wolny. Spotkanie w języku polskim i niemieckim (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne).

godz. 20.30 Kino na Dachu MCK – cykl filmowy towarzyszący wystawie Max Ernst. Sny ornitologa

Ekspozycję, pokazywane filmy i miejsce ich pokazywania łączą ptaki. Czasem dosłownie („Kes”, „Ludzie-ptaki w Chinach”), czasem metaforycznie („Mewa”, „Lecą żurawie”), a czasem na granicy rzeczywistości i odrealnienia („Czarny łabędź”, „Kruk”). Wybraliśmy dzieła różnorodne: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji i Japonii. Horror gotycki, horror baletowy, brytyjskie kino zaangażowane, amerykańskie kino niezaangażowane, sowiecki melodramat, japońską sielankę osadzoną w Chinach.

Cykl poprowadzi pan Maciej Stroiński, doktor filmoznawstwa, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wstęp wolny, obowiązują wejściówki dostępne od 9 czerwca.

26 czerwca

godz. 12.30 Minispotkania ze sztuką – Fantazja

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat. Podczas zajęć koncentrujemy się na jednym pojęciu związanym z tematyką wystawy Max Ernst. Sny ornitologa. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

27 czerwca

Rozpoczęcie V4 Heritage Academy – tygodniowego kursu z zakresu zarządzania miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dla pracowników instytucji kultury oraz służb konserwatorskich z regionu Europy Środkowej. Głównym tematem będą zabytki Węgier, ze szczególnym uwzględnieniem krajobrazu kulturowego opactwa benedyktyńskiego w Pannonhalmie. Kurs w języku angielskim.

30 czerwca

godz. 20.30 Kino na Dachu MCK – cykl filmowy towarzyszący wystawie Max Ernst. Sny ornitologa

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki dostępne od 23 czerwca.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.