Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Czerwiec w Międzynarodowym Centrum Kultury

Czerwiec w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Czerwiec 2017 roku

2 czerwca, 9 czerwca, 16 czerwca, 23 czerwca, 30 czerwca

godz. 16.00-17.30 Szczepy secesji – zwiedzanie wystawy przy lampce wina

Wystawę prezentującą węgierską sztukę najlepiej zwiedzać przy węgierskim winie, dlatego w piątkowe popołudnia każdej dorosłej osobie, która kupi bilet na wystawę Zsolnay. Węgierska secesja, proponować będziemy lampkę wina.

Węgierskiego wina będzie można skosztować dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Peczu.

4 czerwca

godz. 12.30 Dzień dziecka w MCK – Barwne królestwo ceramiki

MCK zaprasza najmłodszych na zabawę w królestwo ceramiki. Będzie można samodzielnie zaprojektować i wykonać własną tarczę herbową, wziąć udział w królewskiej zgadywance i współtworzyć muzyczno-plastyczne obrazy. Nie zabraknie także królewskiej uczty.

Obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 860.

5 czerwca

godz. 12.00 sMoCzKi. W galerii z maluchem

Oprowadzanie po wystawie Zsolnay. Węgierska secesja dla opiekunów z dziećmi do lat trzech. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. 

9 czerwca

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki – Drugie życie manufaktury

Spotkanie dla seniorów przybliżające tematykę wystawy Zsolnay. Węgierska secesja. W drugiej połowie XIX wieku w różnych ośrodkach europejskich manufaktury wyrobów ceramicznych przeżywały swoje złote lata. Takie miejsca jak fabryka w Sèvres czy Królewska Manufaktura Porcelany w Berlinie opracowują niestosowane dotąd rozwiązania technologiczne, materiałowe czy techniki zdobienia, jak chociażby technika pâte-sur-pâte, masa porcelanowa pâte nouvelle czy szkliwo krystaliczne. Jednak na przełomie XIX i XX wieku na znaczeniu coraz wyraźniej zyskują niewielkie zakłady rzemieślnicze oraz samodzielnie działający twórcy. Wraz z nimi pojawiają się nowe formy ornamentalne i nowatorskie technologie zdobienia.

Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

11 czerwca

godz. 10.00-18.00 Węgierska niedziela w MCK

Zapraszamy na dzień otwarty wystawy Zsolnay. Węgierska secesja. Tego dnia warto zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem, a także wziąć udział w warsztatach, podczas których będzie szansa na samodzielne wykonanie drobiazgu nawiązującego do kultury Węgier: bransoletki z koralików w kolorach flagi, wisiorka z motywem węgierskim czy efektownego papierowego tulipana. Najmłodszych zapraszamy na zajęcia, podczas których, po obejrzeniu wystawy, będą mogli namalować własne projekty inspirowanych nią ceramicznych obiektów i spróbować odtworzyć niesamowitą kolorystykę dzieł sztuki produkowanych w węgierskiej fabryce. Węgierska niedziela w MCK będzie też okazją do poznania kuchni węgierskiej.

O godz. 15.00 i 16.00 zapraszamy do wysłuchania prelekcji o węgierskich winach, które połączone będą z ich degustacją. Wina przekazał Urząd Miasta Pecz, a pochodzą z niewielkich ekologicznych winnic z południa Węgier: Belward, Lisicza, Wekler.

Program:

godz. 12.00, 14.00, 16.00 zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

godz. 12.00-16.00 Pamiątka z Węgier (warsztaty dla dużych i małych)

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Płynność (warsztaty dla dzieci)

godz. 15.00, 16.00 degustacja win i specjałów węgierskiej kuchni (liczba miejsc ograniczona)

Wstęp wolny na wystawę i wszystkie wydarzenia.

13 czerwca

18.00 Między Galicja a Wiedniem. Kalejdoskop stosunków kulturalnych i towarzyskich od XVIII do XX wieku na tle rozwoju politycznego – wykład pana dr. Jakuba Forst-Battaglii

Polacy przez cały okres rozbiorów (a zwłaszcza w ostatnim półwieczu monarchii Habsburgów) odgrywali ważną rolę w różnych dziedzinach życia publicznego, często zajmując prestiżowe stanowiska na dworze cesarskim i mając wpływ na politykę. Prelegent przedstawi największe galicyjskie osobistości, a także momenty największego wzajemnego oddziaływania między Galicją a Wiedniem. Opowie również, jak Polaków widziano w kołach intelektualnych monarchii.

Prelegent jest historykiem i slawistą wiedeńskim oraz byłym dyplomatą austriackim.

24 czerwca

godz. 11.00 Spacer szlakiem ceramiki w Krakowie, cz. 1 – Do roku 1939

Na trasie spaceru znajdą się punkty związane zarówno z wykorzystaniem ceramiki do dekoracji architektury, jak i z historią rzemiosła artystycznego w Krakowie.

Prowadzenie: pani Helena Postawka-Lech. Zbiórka przy wejściu do siedziby MCK. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

25 czerwca

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Detal

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Zsolnay. Węgierska secesja. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. 

29 czerwca

godz. 18.00 Ceramiczne uniwersum – Świat zwierząt – oprowadzania tematyczne po wystawie Zsolnay. Węgierska secesja

Podczas zwiedzania wystawy uczestnikom zostaną przybliżone motywy zwierzęce występujące w charakterze dekoracji. Spotkanie poprowadzi pan Łukasz Piechnik z Instytutu Botaniki PAN w Krakowie.

Wstęp z wejściówkami, liczba miejsc ograniczona. Wejściówki będą dostępne na tydzień przed wydarzeniem w Internecie oraz kasie galerii.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.