Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Kwiecień w Międzynarodowym Centrum Kultury

Kwiecień w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Kwiecień 2017 roku

2 kwietnia

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Plastyczność

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Zsolnay. Węgierska secesja. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

5 kwietnia

godz. 18.00 Śląsk – wielość, inność, otwartość – rozmowa na kanwie najnowszego, dwudziestego piątego numeru kwartalnika „Herito” (Śląski), wezmą w niej udział: pani prof. Ewa Chojecka, pani dr Zofia Oslislo-Piekarska oraz pan Łukasz Galusek

Mimo wspólnej nazwy trudno zrównać we wspólnym mianowniku Dolny i Górny Śląsk, Śląsk Cieszyński i Śląsk Opolski. O wielowymiarowości regionu nie zdecydowały wyłącznie trzy kształtujące go kultury: polska, niemiecka i czeska – ważny wkład wniosły katolicyzm i protestantyzm. Również tragedie XX wieku odcisnęły na nim swoje piętno, czyniąc dla wielu Śląsk ziemią wygnania, dopiero z upływem lat stopniowo oswajaną. Różnorodność Śląska jest faktem także dlatego, że region pozostaje podzielony między dwa kraje: Polskę i Czechy, chociaż cieszyńskie mosty na Olzie już nie odgradzają, są otwarte.

Ewa Chojecka – historyk sztuki, założycielka i kierownik Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (w latach 1978-2003). Inicjatorka i redaktorka naukowa syntezy pt. Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku (wyd. 2004, 2009[2]).

Zofia Oslislo-Piekarska – projektantka, kulturoznawca, adiunkt w katedrze Projektowania Graficznego i Multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Specjalizuje się w projektowaniu książek i wizualizacji danych. W pracy badawczej podejmuje wątki lokalne, poszukując inspiracji projektowych w historii Górnego Śląska.

Łukasz Galusek – architekt i wydawca. Zajmuje się kulturą i sztuką Europy Środkowej, zwłaszcza związkami pomiędzy przestrzenią, pamięcią i tożsamością. Współautor publikacyj: Jože Plečnik – architekt i wizjoner (2006), Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura (2008), Pogranicze. O odradzaniu się kultury (2012). Współkurator wystawy Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf) w Galerii MCK (wrzesień-październik 2013 r.). Pracuje w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Śląskim w Katowicach przy ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1. Wstęp wolny.

6 kwietnia

Otwarcie wystawy Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design w Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum w Trondheim. Wystawę można zwiedzać do 4 czerwca 2017 r.

11 kwietnia

godz. 17.00 Jerzy Zubrzycki. Legenda australijskiej Polonii

Spotkanie poświęcone profesorowi Jerzemu Zubrzyckiemu. W dyskusji weźmie udział jego biograf, pan Jan Bond, współautor książki Jerzy Zubrzycki. Wielki Polak i Australijczyk. Wprowadzenie wygłoszą: pan prof. Jacek Purchla oraz JE Paweł Wojciechowski, ambasador Australii. Wstęp wolny.

19 kwietnia

godz. 18.00 Wernisaż wystawy Zsolnay. Węgierska secesja

20 kwietnia

godz. 17.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Zsolnay. Węgierska secesja

Pani Natalia Żak – historyk sztuki, kurator wystaw w kraju i za granicą, zawodowo związana z MCK, gdzie współtworzyła m.in. wystawy: Koszycka moderna, M.K. Čiurlionis. Litewska opowieść, Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880-1914 – wprowadzi zwiedzających w zagadnienia secesyjnej ceramiki węgierskiej manufaktury Zsolnay. Wstęp wolny.

21 kwietnia

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki. Secesja – późny historyzm czy krok ku sztuce nowoczesnej?

W swoich założeniach programowych secesja miała stanowić nowoczesną odpowiedź na historyczne formy sztuki i wyrastać z buntu artystów przeciw historyzmowi i akademizmowi. Taki też odbiór miała w krytyce artystycznej epoki – była pojmowana jako zjawisko krystalizujące się na nowych fundamentach ideowych i formalnych. Jednak secesja, będąc fenomenem artystycznym o wyraźnie synkretycznym charakterze, niejednokrotnie powielała tendencje charakterystyczne dla sztuki i architektury historyzmu. Owa dwoistość secesji stanie się centralnym zagadnieniem analizowanym w ramach kwietniowego wykładu poszerzającego kontekst wystawy Zsolnay. Węgierska secesja, po którym zapraszamy na oprowadzanie po wystawie.

Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

22 kwietnia

godz. 12.00 Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki to organizowana od 2011 roku akcja społeczna mająca na celu pokazanie zwiedzającym, że muzea z powodzeniem można zwiedzać bez pośpiechu, w sposób refleksyjny. Raz w roku, w kwietniową sobotę o godzinie 12.00, muzea i galerie w całej Polsce proponują zwiedzającym oglądanie pięciu wybranych przez nie obiektów. Prace komentują wolontariusze, którzy zachęcają zwiedzających do rozmowy i refleksji nad dziełem. W tym roku zapraszamy do oglądania prac na wystawie Zsolnay. Węgierska secesja. W trakcie wydarzenia (między godz. 12.00 a 13.00) wstęp do Galerii na hasło Dzień wolnej sztuki jest bezpłatny.

godz. 15.30 Czy kolekcjoner ma misję? Między mecenatem a inwestowaniem – panel dyskusyjny

Prywatny mecenat w Polsce wciąż raczkuje. Wybitnych kolekcjonerów wspierających wartościową sztukę można policzyć niemal na palcach jednej ręki. Z tym większą siłą powraca więc pytanie o rolę prywatnych kolekcji sztuki — czy kolekcjoner ma misję? Czy jest to misja publiczna? W jakim stopniu prywatni kolekcjonerzy wspierają rozwój sztuki, w jakim ten rozwój hamują, preferując prace łatwe do spieniężenia? Jaka jest granica między mecenatem a inwestowaniem? Czy rynek sztuki wymusza na artystach konformizm? Skąd wśród artystów niechęć i nieufność wobec rynku? Jak ich relacje z kolekcjonerami wyglądają w praktyce?

Udział w dyskusji wezmą: pani Kamila Bondar z Fundacji Sztuki Polskiej Banku ING, pani Monika Bryl – antykwariuszka, autorka podręcznika dla kolekcjonerów pt. Rynek sztuki w Polsce, pan Tomasz Tworek – prezes firmy Dorbud, biznesmen, mecenas i kolekcjoner sztuki, oraz pani Sara Kiedroń – portal Numarte. Moderacja: pan Iwo Zmyślony – krytyk sztuki i metodolog, autor kilkunastu publikacji naukowych oraz blisko stu esejów, wywiadów i recenzji.

21-23 kwietnia

MCK na szóstych Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku

27 kwietnia

godz. 18.00 Ceramiczne uniwersum – oprowadzania tematyczne po wystawie Zsolnay. Węgierska secesja

Spotkanie pierwsze: świat roślin. Motywy roślinne były jednymi z najchętniej wykorzystywanych w dobie secesji. Etnobotanik przybliży wykorzystanie ich w charakterze dekoracji na ceramice manufaktury Zsolnay, zwracając uwagę na to, czy są to dokładne odwzorowania istniejących gatunków, czy tylko artystyczna wizja projektanta.

Prowadzenie: pan Piotr Klepacki, etnobotanik, od 10 lat pracujący w krakowskim Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Wejściówki będą dostępne na tydzień przed wydarzeniem w Internecie  oraz kasie galerii.

30 kwietnia

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Tęcza

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Zsolnay. Węgierska secesja. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

***

Zsolnay. Węgierska secesja

20 kwietnia – 2 lipca 2017 roku

Kolejny raz MCK odkrywa przed polską publicznością znakomitą sztukę naszych sąsiadów. Na wystawie, obok urzekającej ceramiki dekoracyjnej o charakterystycznych miękkich liniach i iryzująco-metalicznych barwach, znajdują się także rysunki i detale architektoniczne z kolekcji Muzeum Janusa Pannoniusa w Peczu. Prezentowanych będzie ponad 100 obiektów ze słynnej manufaktury ceramiki Zsolnay, która jest jednym z synonimów węgierskiej secesji. Różnorodność wzorów i innowacyjność stosowanych technologii sprawiły, że fabryka znana była nie tylko w Austro-Węgrzech, ale i w całej Europie, a jej wyroby porównywane są z pracami Massiera czy Tiffany’ego. To pierwsza prezentacja zbiorów i samego zjawiska węgierskiej secesji w Polsce.

Ceny biletów: 12 zł (pełnopłatny), 7 zł (ulgowy), 20 zł (rodzinny).

Zapraszamy: wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście: godz. 17.30).

W każdy wtorek i środę w godz. 10.00-11.00 Happy Hour – wstęp na wystawę za 1 zł. W każdą niedzielę w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: o godz. 12.00 w języku polskim i o godz. 16.00 w języku angielskim.

***

Wystawa poza siedzibą MCK: Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy, Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, ul. Chemiczna 12. Zapraszamy do 30 kwietnia 2017 roku.

***

4. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Dziedzictwo i społeczeństwo

10 kwietnia rusza rejestracja uczestników.

Jaki jest dziś stosunek społeczeństwa do kwestii dziedzictwa – do jego istotnej, choć często trudnej przeszłości? W jaki sposób dziedzictwo kształtuje społeczności, w których żyjemy? Kto jest jego właścicielem i dlaczego? Forum stanowić będzie próbę znalezienia odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wzajemnych relacji pomiędzy dziedzictwem a społeczeństwem.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie serdecznie zaprasza do udziału w 4. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej pt. Dziedzictwo i społeczeństwo, które odbędzie się 1-2 czerwca 2017 r. w siedzibie MCK.

Wykłady plenarne podczas konferencji wygłoszą światowej sławy badacze: prof. Szaron Macdonald, prof. Robert van der Laarse oraz prof. Jan Tunbridge. Wstęp na wykłady plenarne jest wolny.

Do udziału w tej międzynarodowej konferencji zaproszono badaczy pracujących na polu różnych dyscyplin (sztuki i architektury, historii i literatury, ekonomii i socjologii, polityki i zarządzania). W ramach ogłoszonego otwartego naboru referatów (call for papers) otrzymano ponad 150 propozycji z kilkudziesięciu krajów, z których ostatecznie do zaprezentowania w trakcie Forum wybrano 80. Dotyczą one takich zagadnień jak m.in. dziedzictwo niechciane, miejsca pamięci, krajobraz kulturowy, dziedzictwo i nowe media, społeczny wymiar dziedzictwa, turystyka i zrównoważony rozwój, dziedzictwo lokalne i niematerialne. Zostaną one wygłoszone w ramach czterech równoległych bloków tematycznych:

•              pamięć konstruowana (Constructed Memory),

•              wyzwania społeczne w ochronie dziedzictwa (Social Challenges and Heritage Protection),

•              dziedzictwo kłopotliwe (Dissonant Heritage)

•              dziedzictwo i społeczności (Heritage and Communities).

Udział w całości Forum – w tym w wykładach równoległych i blokach tematycznych – możliwy po uprzedniej płatnej rejestracji. Formularz rejestracyjny należy przesłać na adres do 22 maja 2017 r. (liczba osób ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń). Opłata konferencyjna w wysokości 120 złotych obejmuje przerwy kawowe oraz lunchowe podczas dwóch dni konferencji oraz materiały konferencyjne.

Językiem konferencji jest angielski (brak tłumaczenia).

Szczegóły i program konferencji

Koordynator projektu: pan dr Robert Kusek

***

Forum Dziedzictwa Europy Środkowej to odbywająca się co dwa lata międzynarodowa konferencja, na której specjaliści z regionu Europy Środkowej, a także zajmujący się problematyką Europy Środkowej badacze i eksperci z całego świata, dyskutują nad zagadnieniami dziedzictwa kulturowego. Krakowska konferencja jest głosem Europy Środkowej w zakresie jego filozofii, zarządzania, ochrony, wymiaru ekonomicznego, społecznego i politycznego. Forum jest organizowane pod auspicjami Grupy Roboczej ds. Dziedzictwa Kulturowego w krajach V4.

W poprzednich latach odbyły się następujące edycje Forum Dziedzictwa Europy Środkowej:

1. Dziedzictwo i Europa Środkowa: 7-9 lipca 2011

2. Granice dziedzictwa: 11-14 czerwca 2013

3. Miasto: 16-18 września 2015

 

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.