Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Maj w Międzynarodowym Centrum Kultury

Maj w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

Maj 2018 roku

Akademia Dziedzictwa – Nabór na studia podyplomowe

2 maja rozpoczynamy nabór do XIII edycji Akademii Dziedzictwa – dwusemestralnych studiów podyplomowych poświęconych zarządzaniu dobrami kultury oraz promocji dziedzictwa kulturowego.

Thesaurus Poloniae

4 maja rozpoczynamy nabór do XIX edycji programu stypendialnego Thesaurus Poloniae. Program adresowany jest do osób prowadzących badania poświęcone kulturze, historii i wielokulturowemu dziedzictwu Polski i Europy Środkowej.

10 maja

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Podróż do Stambułu (fotografia pasażerów Orient Expressu)

MCK zaprasza na spotkania, podczas których można dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wyjątkowe historie pojedynczych obiektów staną się kluczem do odkrycia historii Stambułu. Wstęp w cenie biletu na wystawę.

godz. 18.00 Stambuł. Dwa światy, jedno miasto – zwiedzanie wystawy z jej kuratorkami: pp. dr Beatą Nykiel i dr Moniką Rydiger

Wstęp wolny.

11 maja

godz. 11.00 Dojrzali do sztuki – Obrazy (z) Orientu

Nawet dziś wyobrażenia o Oriencie często są sumą fascynacji i uprzedzeń dziewiętnastowiecznych artystów malarzy, literatów i fotografów, którzy przybywali z Zachodu. Zapraszamy na wykład poświęcony dziewiętnastowiecznej fotografii Orientu: jej autorom, przekazywanym treściom, określającym ją konwencjom przedstawieniowym i celom, jakim służyła.

Prowadzenie: pani Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Orient Express – kierunek Stambuł! (fotografia atelier Sébah & Joaillier)

12 maja

godz. 11.00 12 spacerów na 12 miesięcy – Skrzydlaty Kraków. Ptaki w mieście

Tym razem w ramach cyklu spacerów zapraszamy na wyprawę nad zalew Bagry, by oglądać różne gatunki ptaków. Pan Stanisław Łubieński – pisarz i kulturoznawca, autor książki Dwanaście srok za ogon – opowie o zagadnieniach kulturowych związanych z poszczególnymi gatunkami, ich znaczeniem i symboliką. Zbiórka na plaży nad zalewem Bagry. Prosimy o zabranie lornetek. Wstęp wolny.

13 maja

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Pamiątka

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

16 maja

godz. 11.00 Świat okiem seniora. Warsztaty fotograficzne

Godzinne warsztaty dla seniorów na temat tajników fotografii. Prowadzący pokażą, jak używać aparatów fotograficznych wbudowanych w telefony komórkowe, by w łatwy sposób wykonać efektowne zdjęcia. Zajęcia rozpoczną cykl towarzyszący wystawie Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wstęp: 1 zł.

17 maja

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Polski orientalista (obraz Jana Ciąglińskiego „Mur Justyniana”)

18 maja

godz. 16.00–24.00 Yakamoz. Noc muzeów w MCK

Yakamoz to tureckie słowo oznaczające „odbicie księżyca w tafli wody”, które wygrało plebiscyt na najpiękniejsze słowo świata, zorganizowany w 2007 roku przez magazyn „Kulturaustausch”. W programie m.in.: zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, warsztaty dla dzieci, pokaz parzenia kawy połączony z degustacją. Wstęp wolny.

17–18 maja, godz. 11.00–18.00

19 maja, godz. 11.00–17.00

XVIII Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

Zapraszamy do odwiedzenia namiotu MCK w ramach Festiwalowego Miasteczka Naukowego, które będzie otwarte na Rynku Głównym. Na gości czekają warsztaty, konkursy i inne atrakcje związane z Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego 2018 i wystawą Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wstęp wolny.

20 maja

godz. 12.30 Tureckie historie i zagadki mędrca Hodży – warsztaty dla dzieci

Wspólne czytanie anegdot z życia tureckiego mędrca Hodży oraz warsztaty plastyczne inspirowane poznanymi historiami. Wstęp wolny.

24 maja

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Stambuł widziany z wody (obraz Stanisława Poraja Chlebowskiego „Panorama Stambułu”)

25 maja

godz. 13.00 Kwadrans ze sztuką – Stambulska fotografia (atelier Maxa Fruchtermanna)

27 maja

godz. 12.30 MINIspotkania ze sztuką – Dzień Mamy w MCK

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Heritage Academy 2018 – MCK zaprasza do udziału

W dniach 9–15 lipca 2018 roku odbędzie się IX edycja kursu letniego na temat zarządzania miejscami z Listy UNESCO w krajach wyszehradzkich. Trwające tydzień szkolenie jest w tym roku poświęcone wielokulturowemu dziedzictwu Śląska, w szczególności Kościołom Pokoju w Świdnicy i Jaworze. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponieważ w tym roku odbywa się on w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, jego formuła wyjątkowo zostanie rozszerzona. Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza do zgłaszania aplikacji kandydatów z Polski, Niemiec i Ukrainy, którzy zawodowo lub naukowo związani są z zarządzaniem lub ochroną miejsc historycznych. Udział w kursie jest bezpłatny. Nabór uczestników trwa do 15 maja.

Od 2009 roku Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z partnerami z krajów wyszehradzkich organizuje letnie szkolenia poświęcone zarządzaniu miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym roku w ramach kursu uczestnicy wezmą udział w szkoleniu teoretycznym poświęconym zarządzaniu miejscami z Listy UNESCO, odwiedzą kilka spośród nich (Kraków, Wrocław, Świdnicę, Jawor) oraz wezmą udział w warsztatach dotyczących aktualnych wyzwań związanych z zarządzaniem takimi miejscami.

Szczególnie interesujące obiekty objęte programem to pochodzące z drugiej połowy XVII wieku Kościoły Pokoju (wpisane na Listę w 2001 roku). To największe drewniane budowle w Europie pełniące funkcje religijne. Ciekawa jest historia ich powstania – cesarz Ferdynand III, w wyniku nacisków wywieranych przez protestancką Szwecję, przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na obszarach bezpośrednio mu podległych. Cesarska zgoda na budowę Kościołów Pokoju obwarowana była dodatkowymi ograniczeniami, m.in. budowle miały być wzniesione poza murami miejskimi (na odległość strzału armatniego) i jedynie z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina, piasek).

Kurs dotyczyć będzie zarówno współczesnych metod zarządzania tymi obiektami, jak i historii oraz dziedzictwa Śląska, m.in. procesów związanych z migracją i wymianą ludności po zakończeniu drugiej wojny światowej.

W 2018 roku program organizowany jest w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. W projekcie weźmie udział grupa 30 przedstawicieli sektora dziedzictwa, osób, które zawodowo lub naukowo związane są z zarządzaniem lub ochroną miejsc historycznych. W sumie wybranych zostanie po pięć osób z każdego spośród państw wyszehradzkiej czwórki oraz po pięć osób z Niemiec i Ukrainy. Międzynarodowe Centrum Kultury odpowiada za nabór kandydatów z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Koszt udziału: Organizator pokrywa koszt udziału w programie za wyjątkiem kosztów podróży do i z Krakowa.

Profil uczestnika: Nie ma limitu wiekowego dla uczestników, ale organizator zastrzega, że podczas naboru preferowani będą młodzi specjaliści (pomiędzy 25. i 40. rokiem życia) zaangażowani w działania na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego, z kierunków takich jak: architektura, socjologia, dziedzictwo kulturowe i naturalne, antropologia, etnologia, etnografia, ekonomia, historia, historia sztuki, komunikacja, prawo, turystyka, geografia, stosunki międzynarodowe.

Zgłoszenia uczestnictwa należy przesyłać drogą mailową do 15 maja.

Wybór uczestników zostanie przeprowadzony przez zespół składający się z pracowników MCK. Jego podstawą będą przesłane CV oraz formularz aplikacyjny dostępny na stronie Centrum.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.