Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Józef Mehoffer — studium do autoportretu i inne rysunki

Józef Mehoffer — studium do autoportretu i inne rysunki

Muzeum Narodowe w Krakowie

Józef Mehoffer  studium do autoportretu i inne rysunki

4 lipca16 sierpnia 2020 roku

W marcu 2019 roku, w 150. rocznicę urodzin Józefa Mehoffera, dr Wiesław Zadęcki podarował Muzeum Narodowemu w Krakowie zespół dziewięciu rysunkowych studiów i portretów młodopolskiego artysty. Prezentujemy je na I piętrze w domu przy ul. Krupniczej 26.

Wiesław Zadęcki tym prezentem wzbogacił pokaźną kolekcję rysunków Józefa Mehoffera gromadzoną w MNK. Składają się na nią dzieła podarowane m.in. przez prof. Jana Hoplińskiego czy Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego, ale też zakupione. Kolekcja ofiarowana przez Wiesława Zadęckiego reprezentuje wysoki poziom artystyczny i rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom.

Ofiarodawca, zmarły kilka miesięcy temu, był fizykiem, emerytowanym pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a jednocześnie wykazywał doskonałą orientację w kwestiach artystycznych. Akcentował fakt, że kolekcję dzieł Mehoffera przekazuje Muzeum zgodnie z wolą swoich rodziców, Haliny i Stanisława Zadęckich, kolekcjonerów sztuki młodopolskich twórców. Zadęckich z Mehofferem łączyły bliskie, przyjacielskie relacje. W czasie II wojny światowej mieszkali wraz z synem w Krakowie. Wiesław Zadęcki poznał wówczas, jako kilkuletni chłopiec, Józefa Mehoffera i ze spotkań z nim w domu przy ul. Krupniczej zachował wiele wspomnień. Są one bardzo cenne, gdyż dokumentują nieznany wątek w biografii artysty.

Nieżyjący już darczyńca nie pamiętał, w jakich okolicznościach jego ojciec poznał Józefa Mehoffera, ale wspominał, że był jakby „łącznikiem” pomiędzy nimi. – Przychodziłem po pana profesora na przystanek, przyprowadzałem go na ulicę Przemyską, gdzie malował moją mamę raz czy dwa razy w tygodniu i potem go odprowadzałem. Czasem chodziliśmy pieszo – przez Rynek Główny – i na ulicę Krupniczą do jego domu. – opowiadał w rozmowie z kuratorką pokazu.

Wśród sześciu rysunków prezentowanych na wystawie główne miejsce zajmuje studium do olejnego Autoportretu z 1937 roku, namalowanego dla galerii rektorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W pokoju Zbigniewa Mehoffera, w którym zaaranżowaliśmy pokaz, eksponowana jest na stałe autorska replika tego wizerunku.

W darze otrzymaliśmy też dwa malowane przez Mehoffera portrety Haliny i Stanisława Zadęckich. Inne jego cenne prace podarowane MNK to studium Św. Klaudiusz (1912–1913) do witraża fryburskiego Diakoni i biskupi, Akt chłopca (1899–1900), będący studium do projektu fryzu na gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz wizerunek żony artysty Jadwigi z 1929 roku.

Kurator/koordynator wystawy – Beata Studziżba-Kubalska, aranżacja plastyczna – Magdalena Bujak

 

Przestrzeń studyjna Stanisława Wyspiańskiego

Przestrzeń studyjna to pokaz kolekcji dzieł Stanisława Wyspiańskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, które pozwala spojrzeć na dorobek artysty z innej perspektywy. Odwiedzający Gmach Główny (al. 3 Maja 1) zobaczą wystawę za symboliczną złotówkę.

W zbiorach MNK znajduje się licząca ponad tysiąc obiektów kolekcja dzieł Wyspiańskiego. Znakomity jest zbiór malarstwa portretowego i pejzażowego – wykonanego w technice pastelu, w której Wyspiański osiągnął absolutne mistrzostwo – jak również zespół projektów do dekoracji krakowskiego kościoła franciszkanów, katedr lwowskiej i krakowskiej oraz Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. W skład kolekcji wchodzą ponadto: rysunki ołówkowe, studia węglem, szkice tuszem, akwarele, malarstwo olejne, grafika warsztatowa i użytkowa oraz rzemiosło artystyczne.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.