Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Metropolia kultury w małym Księstwie Weimarskim. Epoka Anny Amalii i Karola Augusta von Sachsen-Weimar-Eisenach

Metropolia kultury w małym Księstwie Weimarskim. Epoka Anny Amalii i Karola Augusta von Sachsen-Weimar-Eisenach

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Łazienki Królewskie zapraszają na kolejny wykład z cyklu Oświeceniowa republika władców, który będzie poświęcony niezwykłym dziejom osiemnastowiecznego Księstwa Weimarskiego. Państwo to, zajmujące jedynie 3610 km kw. powierzchni, w ciągu niespełna siedemdziesięciu lat wyprzedziło stolice mocarstw i stało się głównym ośrodkiem kultury krajów niemieckojęzycznych. O nieprzeciętnej historii Księstwa Weimarskiego opowie pan dr Maciej Jarzewicz z Instytutu Historii Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Osią wykładu będzie fenomen powstania metropolii kultury w niewielkim Księstwie Weimarskim, które obszarem nie przekraczało trzech powiatów – mówi p. dr Maciej Jarzewicz. Podczas spotkania przyjrzymy się również roli, jaką w budowaniu środowiska artystycznego o światowej randze odegrała regentka księżna Anna Amalia i jej syn książę Karol August. Poszukamy również odpowiedzi na pytanie, dlaczego główny okres działalności twórców niemieckiego romantyzmu nazywa się weimarskim klasycyzmem. Wykład Metropolia kultury w małym Księstwie Weimarskim. Epoka Anny Amalii i Karola Augusta von Sachsen-Weimar-Eisenach odbędzie się 13 stycznia 2016 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie. Wstęp wolny.

plafon

Dr Maciej Jarzewicz studiował historię sztuki i filozofię w Poznaniu, Krakowie i Hamburgu, studia doktoranckie odbył w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książki Sztuka i wizualizacja naukowa. Ilustracje do „Fragmentów fizjonomicznych Johanna Caspara Lavatera” (2013) oraz artykułów dotyczących m.in. relacji sztuki i literatury. W kręgu jego zainteresowań badawczych są dzieje karykatury, a także związki kultury wizualnej i nauk, zarówno w okresie oświecenia, jak i w XIX oraz XX wieku.

Cykl Oświeceniowa republika władców to otwarte wykłady Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską Łazienek Królewskich oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, które potrwają w Muzeum do czerwca 2016 r.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.