Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Noc Muzeów

Noc Muzeów

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim, ul. Kazimierza Wielkiego 35

Godziny otwarcia: 18.00-24.00

Śląskie malarstwo pejzażowe II poł. XIX i I poł. XX wieku – Z kolekcji prof. Czesława Osękowskiego

Zapraszamy na romantyczną podróż po śląskich krajobrazach utrwalonych na obrazach malarzy tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Na prawie 80 pracach autorstwa niemal 45 artystów prezentowanych na wystawie podziwiać można śląskie masywy górskie, doliny rzek i widoki miast. Narodziny malarstwa pejzażowego na Śląsku wiążą się z odkryciem przez artystów śląskiego krajobrazu, szczególnie jego najciekawszej części, czyli Karkonoszy i Gór Izerskich. Romantyczne idee oraz szybki rozwój cywilizacyjny sprawił, że na przełomie wieków XIX i XX na terenie Śląska działało wielu artystów, którzy uczynili z malarstwa pejzażowego swoją specjalność. Wystawa to przegląd twórczości najwybitniejszych śląskich pejzażystów.

Bronisław Krzysztof. Rzeźby i medale

Jeden z najważniejszych polskich rzeźbiarzy, również projektant sztuki użytkowej oraz mebli-rzeźb. Brał udział w wystawach w Tokio, Wielkiej Brytanii, Paryżu, USA. Pracuje dla znanych zagranicznych marszandów. Prace B. Krzysztofa znajdują się w miejscach ważnych dla sztuki, w tym znanych prywatnych kolekcjach. Przykładem może być Muzeum Watykańskie, British Muzeum w Londynie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Grecji, Sotheby’s w Nowym Yorku, Ann Gordon Getty w San Francisco, Marchioness of Salisbury. Twórczość Bronisław Krzysztofa charakteryzuje się nie tylko oryginalną formą, ale i wykorzystaniem szlachetnych materiałów: marmuru, brązu, patyny, złoceń. Głównym tematem prac Bronisława Krzysztofa jest człowiek. Natura i realizm ciała stają się punktem wyjścia i tworzywem, z którego artysta kształtuje własną wizję.

Jan Krzysztof Kimpfel (1750-1805). Rysunki między realnością a karykaturą

Wystawa 45 rysunków wrocławskiego artysty Johanna Kimpfela w Pałacu Królewskim. Johann Christoh Kimpfel (1750-1805) urodził się we Wrocławiu, zmarł w Berlinie. Niemiecki malarz, rysownik i karykaturzysta. Około 1786 r. przeniósł się do Berlina. Była autorem wielu wybitnych malowideł ściennych, które ozdabiały królewskie rezydencje w Berlinie i Poczdamie, arystokratyczne pałace oraz budynki publiczne. Kimpfel był też autorem ponad 110 rysunków ukazujących sceny rodzajowe, typy ludzkie w ujęciu karykaturalnym, zwierzęta hodowlane, sceny bitewne, portrety i ilustracje książkowe. Wystawa jest pierwsza prezentacją dorobku tego znanego barokowego artysty w mieście, w którym przyszedł na świat.

DLA DZIECI: W ramach zajęć dla dzieci odbędzie się konkurs na najpiękniejszy papier pakunkowy. Za pomocą farb i pędzelków, dzieci będą malowały wzory według własnego pomysłu i fantazji. Po czym jury wybierze najlepsze prace.

LOTERIA: Zapraszamy do wzięcia udziału w loterii – każdy los wygrywa upominek związany z Muzeum Miejskim Wrocławia.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Ratuszu, Rynek-Ratusz

Godziny otwarcia: 18.00-24.00

Najwyższe odznaczenia polskie i zagraniczne

Na wystawie zaprezentowane zostaną odznaczenia, którymi władze różnych krajów obdarowują dostojników państwowych. Wśród nich będzie można zobaczyć także mniej znane, jak np. meksykański Order Orła Azteckiego lub bułgarski Order Trzynastu Wieków.

Miejskie abstrakcje Young-Kyoung Youn

Wystawa koreańskiej artystki, absolwentki Wydziału Malarstwa Orientalnego Akademii Sztuk Pięknych w Seulu. Young-Kyoung Youn tworzy tradycyjnymi technikami – maluje tuszem na papierze, który często dodatkowo spiera. Jednak tematyka jej prac nie kojarzy się z powszechnym wyobrażeniem sztuki Dalekiego Wschodu. Artystka wykorzystuje w swoich obrazach współczesne motywy, głównie związane z wyglądem dużych miast. Specjalnie na wystawę we wrocławskim Ratuszu przygotowała prace poświęcone Wrocławiowi. Wystawa jest pierwszą z prezentacyj współczesnej sztuki mniejszości narodowych zamieszkujących Wrocław i Dolny Śląsk.

W Sali Wielkiej Ratusza o godz. 23.00 odbędzie się koncert Wrocławskich Kameralistów Cantores Minores Wratislavienses.

DLA DZIECI: Warsztaty dla dzieci z pakowania prezentów.

Muzeum Archeologiczne w Arsenale Miejskim, ul. Cieszyńskiego 9

Godziny otwarcia: 18.00-24.00

Turniej rycerski w Arsenale

Podczas Nocy Muzealnej do wrocławskiego Arsenału zawitają rycerze!!!

W turnieju uczestniczyć będzie 6-10 drużyn z terenów całej Polski (w sumie około 50 osób). Konwencja turniejów Bohurtowych zakłada walkę drużynową (każdy z każdym). Nie są to pojedynki indywidualne, ale grupowe, co czyni turniej jeszcze bardziej atrakcyjnym i spektakularnym widowiskiem. Rycerze zaprezentują uzbrojenie typowe dla okresu późnego średniowiecza. Obok dwuręcznych mieczy pojawi się sie broń obuchowa i drzewcowa. Walkom rycerzy towarzyszyć będą pokazy rzemiosł dawnych. Obejrzeć będzie można zupełnie unikatowy juz warsztat powroźnika. Przy pracy zobaczymy witrażownika, szewca oraz jubilera. Początek — godz.18.00.

Zapomniane oblicza.Motyw twarzy na zabytkach archeologicznych z ziem polskich

od IV tysiąclecia p. Ch. do XVII w. po Ch.

Prezentowane na niej 53 zabytki przedstawiają ludzkie twarze, zarówno zwykłych śmiertelników, jak i cesarzy, świętych lub bóstw. Zaklęte w glinie, metalu czy szkle podobizny pozwalają nam lepiej poznać i choć częściowo zrozumieć naszych przodków. Na wystawie prezentowane są przedmioty o różnym przeznaczeniu. Dużą grupę stanowią gliniane figurki oraz wykonane z tego samego materiału naczynia. Jednym z najciekawszych fragmentów wystawy jest kolekcja kilkunastu monet z czasów Imperium Rzymskiego. Eksponaty pochodzą ze zbiorów jedenastu polskich muzeów.

www.mmw.pl

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.