Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Czy misjonarze katoliccy mogli liczyć na poparcie polskich królów z dynastii Wazów?

Czy misjonarze katoliccy mogli liczyć na poparcie polskich królów z dynastii Wazów?

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Rok Wazowski 2019

Zapraszamy na wykład:

Czy misjonarze katoliccy mogli liczyć na poparcie polskich królów z dynastii Wazów?

14 kwietnia 2019 r., godz. 12.00, Sala Kinowa (Odczytowa)

prowadzenie: pani dr Natalia Królikowska-Jedlińska

Wstęp: 5 zł

***

Zapraszamy na koncert:

Aleksander Scarlatti – I Responsori della Settimana Santa

14 kwietnia 2019 r., godz. 18.00, Sala Wielka

wykonawcy: La Stagione Armonica, dyrygent – pan Sergiusz Balestracci

Kompozycje powstałe na Wielki Tydzień stanowiły część Ciemnej Jutrzni, złożonej z liturgii czwartku, piątku i soboty przed Wielkanocą, i początkowo odbywały się w pierwszych godzinach po północy. Dla większej wygody zostały przeniesione na godziny wieczorne. Nazwa Ciemnej Jutrzni odsyłała zarówno do dnia, w którym liturgia się odbywała, jak i do ciemności ducha spowodowanej pasją i śmiercią Chrystusa.

Program koncertu obejmuje Pasję począwszy od zdrady Judasza aż do śmierci Chrystusa: od siódmego responsorium Wielkiego Piątku (Tradiderunt me) do dokonania się ofiary (Sepulto Domino). Narracja utworów stanowi wyjątkową okazję do refleksji, m.in. za sprawą pełnych zadumy partii solowych motetów.

Wstęp: 100 zł (bilet normalny) i 50 zł (ulgowy)

***

Zapraszamy na warsztaty dla dzieci z cyklu Wokół królewskiego dworu:

Zegary króla Zygmunta – zajęcia o złotniczo-zegarmistrzowskiej pasji króla 

13 kwietnia 2019 r., godz. 11.00, zbiórka w Sieni Wielkiej

prowadzenie: pani Marta Tarnawska

Król Zygmunt III był wyjątkowym władcą. Pod względem zdolności plastycznych nie miał sobie równych wśród innych monarchów. Własnoręcznie tworzył skomplikowane zegary z poruszającymi się postaciami, a także drogocenne przedmioty ze srebra i złota, inkrustowane drogimi kamieniami. Często ofiarowywał te precjoza jako dyplomatyczne podarunki innym władcom lub głowom Kościoła. Prezent od króla był zawsze darem wyjątkowym, a podarunek wykonany przez monarchę osobiście uchodzić mógł za bezcenny! Na zajęciach dowiemy się, jakie tajemnice skrywał królewski warsztat, po czym sami spróbujemy wcielić się w złotników i zegarmistrzów, własnoręcznie wykonując zegar.

Wstęp: 5 zł. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy, aby jednemu dziecku towarzyszył jeden opiekun.

***

Zapraszamy na koncert Warszawskiej Opery Kameralnej:

Pasja według św. Jana (BWV 245)

13 kwietnia 2019 r., godz. 19.00, Sala Wielka

wykonawcy: pp. Aleksander Kunach, Bartosz Szulc, Anna Mikołajczyk, Jan Jakub Monowid, Jarosław Bręk, Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej, kierownik Zespołu Wokalnego: pan Krzysztof Kusiel-Moroz, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, dyrygent: pan Marcin Sompoliński

Po ubiegłorocznym sukcesie wykonania Pasji wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha Warszawska Opera Kameralna zaprasza na koncert, w czasie którego zabrzmi druga pasja barokowego mistrza – Pasja wg św. Jana. Zgodnie z przesłaniem Opery Kameralnej dzieło zostanie zaprezentowane w tradycji wykonawstwa historycznego.

Pasja w całości oparta jest na dwóch rozdziałach Ewangelii św. Jana (począwszy od pojmania Jezusa, aż do złożenia Jego Ciała do grobu). Wiele arii i chórów występujących w dziele ilustruje Ewangelię, a także osobiste uczucia kompozytora. Mówi się, że jest to modlitwa Bacha do Boga, w której kompozytor zdaje się prosić o odkupienie win nas wszystkich.

Wstęp: 80 zł

***

Zapraszamy na warsztaty muzealne z cyklu Muzealne inspiracje:

Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju, czyli o dworskiej przyjemności picia małej czarnej

13 kwietnia 2019 r., godz. 11.00, zbiórka w Sieni Wielkiej

prowadzenie: pani kustosz Anna Czekaj

Wstęp: 7 zł (bilet normalny) i 5 zł (ulgowy)

***

Zapraszamy na koncert uczestników programu pomocy dzieciom wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci z cyklu Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim:

14 kwietnia 2019 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa

Wystąpią instrumentaliści należący do grona najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce. Nasi wirtuozi zagrają na fortepianie, wiolonczeli i waltorni. W programie utwory Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina, Antonina Dvořáka, Ignacego Jana Paderewskiego, Dymitra Szostakowicza.

Wstęp: 15 zł

***

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci z cyklu Szkatułka księżniczki, skarb królewicza:

Straszna opowieść ogrodnika

13 kwietnia 2019 r., godz. 12.30, zbiórka w Sieni Wielkiej

prowadzenie: pp. dr Katarzyna Buczek, Maria Reif i Agnieszka Wardak

Wstęp: 5 zł

Bilety na zapowiedziane wydarzenia można kupić w kasie Zamku lub na stronie www.zamek-krolewski.pl.

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, plac Zamkowy 4

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.