Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa

Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

27 września 2018 – 27 stycznia 2019 roku

Kiedy w listopadzie 1939 roku do Krakowa przybył Jan Posse, specjalny wysłannik Adolfa Hitlera, który dla muzeum marzeń Führera w Linzu gromadził najcenniejsze dzieła sztuki z podbitych ziem, na listę priorytetów tuż obok Leonarda da Vinci i Rafaela Santi wpisał nazwisko Jana Suessa von Kulmbacha. Dlaczego dziś ten znakomity malarz, jeden z najzdolniejszych uczniów Albrechta Dürera, uległ zapomnieniu? Jego sylwetkę i prace przypomni wystawa Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa. – Sercem ekspozycji jest sześć kwater z ołtarza w Bazylice Mariackiej obrazujących życie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Niedawno zakończyła się ich konserwacja prowadzona przez Wydział Konserwacji i Restauracji Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie dzięki grantowi Fundacji J. Paula Getty’ego – mówi kurator ekspozycji ze strony Muzeum, pan dr hab. Mirosław P. Kruk.

Wernisaż: 26 września, godz. 18.00.

Weekend Seniora – wszystkie wystawy za złotówkę

Z okazji V Ogólnopolskich Senioraliów, które odbędą się w Krakowie 21 września, Muzeum zaprasza na Weekend Seniora w dniach 21-23 września. Od piątkowego poranka do niedzielnego wieczoru panie w wieku lat 60+ i panowie 65+ będą uprawnieni do zwiedzania każdej wystawy lub galerii po zakupieniu specjalnego, obowiązującego podczas Weekendu Seniora biletu „senioralia” (za złotówkę). Wystarczy okazać w kasie Muzeum dokument ze zdjęciem. Każdy senior będzie miał również prawo do zakupu biletu „senioralia” dla jednej osoby towarzyszącej. Zwiedzać można wymienione poniżej oddziały Muzeum: Gmach Główny (wszystkie galerie), Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego czynne w godz.: (piątek) 09.00-17.00, (sobota) 10.00-18.00, (niedziela) 10.00-16.00; Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki czynne w godz.: (piątek i niedziela) 10.00-16.00, (sobota) 09.00-18.00.

Zarejestrowani uczestnicy krakowskich Senioraliów, którzy wykupią bilet specjalny, mogą liczyć na zwiedzanie wybranych wystaw i galerii z przewodnikiem. Zorganizowane grupy mogą zapisać się na oprowadzanie przy stoisku informacyjnym w Kinie Kijów, które będzie czynne w piątek w godz. 12.00-16.00.

Wydarzenia edukacyjne

22 września

Pawilon Kina Letniego: Tomasz Volf „Maria Callas”

Ogród przed Pawilonem Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 19.45

słowo wstępne: p. Barbara Szczekała, wstęp wolny

26 września

Środy w cieniu sztuki: „Sytuacja się zmieniła”

Gmach Główny, pl. 3 Maja 1, wystawa Sytuacja się zmieniła, godz. 14.30

prowadzenie: p. Justyna Majewska, wstęp z biletem na wystawę

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.