Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Młodopolskie zakochanie — rozmowa z Moniką Śliwińską

Młodopolskie zakochanie — rozmowa z Moniką Śliwińską

Muzeum Krakowa

Młodopolskie zakochanie – rozmowa z Moniką Śliwińską

29 lutego 2024 r., godz. 18.00

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka nierozerwalnie kojarzy się z małżeństwem szczęśliwym i pełnym wzajemnego zrozumienia i oddania. Takie były związki zarówno Anny i Włodzimierza Tetmajerów, jak i Jadwigi i Lucjana Rydlów. A jak kształtowały się relacje innych młodopolskich par? Czy były to związki burzliwe, czy też idealnie dopasowane? O tych miłosnych perypetiach rozmawiać będziemy z panią Moniką Śliwińską, autorką znakomitych książek: Muzy Młodej Polski, Wyspiański. Dopóki starczy życia oraz Panny z Wesela. Spotkanie poprowadzi pan Marcin Baran – poeta, dziennikarz i redaktor Wydawnictwa Muzeum Krakowa.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Przestępcy w getcie krakowskim

29 lutego, godz. 18.00

Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18

Wykład będzie poświęcony przestępcom pochodzenia żydowskiego, którzy w latach 1941–1943 byli aktywni na terenie okupowanego Krakowa, a zwłaszcza w obrębie getta. Na przykładzie losów wybranych postaci omówiona zostanie specyfika działalności okupacyjnego półświatka.

Prowadzenie: pani dr Alicja Jarkowska

Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja.

Irena Odrzywołek – kobieta niezłomna

1 marca, godz. 18.00

Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Irena Odrzywołek po zakończeniu okupacji niemieckiej w 1945 r. rozpoczęła pracę jako strażniczka w więzieniu św. Michała w Krakowie. Nieznane są motywy, które skłoniły ją podjęcia pracy w więziennictwie i wstąpienia do Polskiej Partii Robotniczej. Tym bardziej że w czasie śledztwa w 1946 r. zeznała, iż była „wrogo nastawiona do obecnego ustroju i szukała sposobności, aby móc walczyć z tym ustrojem”. W lecie 1946 r. poznała Bolesława Pronobisa, byłego żołnierza Armii Krajowej, który został uwięziony w więzieniu św. Michała. Wraz z osadzonymi tam żołnierzami z konspiracji niepodległościowej opracował plan ucieczki. Irena Odrzywołek, poinformowana o wszystkim, dostarczyła do celi pistolety i dwa granaty. Po udanej ucieczce i kilkumiesięcznym ukrywaniu się została aresztowana. Skazana na karę śmieci, została stracona w grudniu 1946 r. w Katowicach, na kilka dni przez dwudziestymi pierwszymi urodzinami. Na spotkaniu poznamy bliżej jej sylwetkę, środowisko rodzinne oraz porozmawiamy o kierujących nią motywacjach.

Prowadzenie: panowie Tomasz Stachów, Tomasz Karżewicz, pani Maria Leś-Runicka (siostrzenica Ireny Odrzywołek). Wstęp wolny.

Anna z Mikołajczyków Tetmajerowa

8 marca, godz. 17.00

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Sala Baltazara Fontany

Anna z Mikołajczyków Tetmajerowa była żoną Włodzimierza Tetmajera, malarza i polityka, którego sylwetka i twórczość zostały zaprezentowane w ubiegłym roku w Muzeum Krakowa. Jednym z ważnych faktów w biografii twórcy był ślub z Anną Mikołajczykówną z Bronowic Małych, który stał się źródłem jednej z legend młodopolskich. Wydarzenie to postawiło wiejską dziewczynę w centrum życia artystycznego Krakowa końca XIX i początku XX wieku. Jako żona i ulubiona modelka została uwieczniona w niezliczonych obrazach, a jej historia dowiodła silnego charakteru i charyzmatycznej osobowości. W tym roku obchodzona jest podwójna rocznica – 150. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Anny. Wykład będzie próbą przybliżenia jej sylwetki oraz przedstawienia faktów z perspektywy kobiety, żony malarza. Zapraszamy na wykład inaugurujący cykl spotkań „Żony i muzy malarzy”.

Prowadzenie: pani Marta Marek. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.