Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Muzeum Narodowe czeka na gości
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza gości od 2 lutego 2021 roku. Przypominamy też, że każdy wtorek jest dniem wolnego wstępu do galerii stałych. Oto, co można zobaczyć w naszych oddziałach:
W Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1) dostępne są dwie wspaniałe wystawy. W sali wystaw na parterze zobaczymy ekspozycję zatytułowaną Szymon Czechowicz. Geniusz baroku (1689–1775). Jest to opowieść o artyście, który swym talentem zrównał się z najlepszymi włoskimi malarzami swego czasu. Bogata prezentacja dorobku Szymona Czechowicza, ale też kilkudziesięciu innych artystów tamtej epoki – w sumie ponad 200 dzieł – to wyjątkowa okazja do spotkania z wielką sztuką późnego baroku. Wystawa będzie otwarta do 28 marca.
Z kolei na I piętrze Gmachu Głównego na widzów czeka eksperymentalna wystawa MOC MUZEUM, na której znalazły się dzieła takich artystów jak: Olga Boznańska, Alina Szapocznikow, Aleksander Gierymski, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Wojciech Kossak, Józef Pankiewicz. Są tam też inne rzeczy: rzeźby, instalacje, tkaniny, ceramika, szkło, ubiory. Precjoza i kurioza, wszystko wyłącznie z kolekcji Muzeum. Umieszczono je tam po to, by pokazać, jaki wpływ mają na nasze zmysły i ciało, czego doświadczamy na wystawach, jak nasze zanurzenie w kulturze wpływa na nasz odbiór sztuki. Przecież nieraz czuliśmy się zagubieni, oszołomieni, wprowadzeni w błąd, zmęczeni nadmiarem, spragnieni i marzący, by wreszcie ustąpił ból krzyża i nóg.
I też o tym jest MOC MUZEUM. Wystawa będzie dostępna do 25 kwietnia.
Zrezygnowano z jakiejkolwiek hierarchizacji dzieł sztuki według kryteriów takich jak autorstwo, treść, technika, oryginalność etc., etc., które zazwyczaj stosowane są do porządkowania i analizowania kolekcji muzealnych – pisze w przekornym Antywstępie do wystawy pan prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK. – W zamian pojawiają się inne kategorie, np. ironicznie potraktowany kolor, zwracanie uwagi na ramę, a nie widniejący w niej obraz, albo eksponowanie kuriozów takich jak guziki, które z muzeum sztuki raczej się nie kojarzą. Działanie to jest podejmowane w imię przełamywania muzealnych schematów i wezwania do tego, aby na wystawie dobrze się bawić, na przekór implikowanej powadze i nudzie innych ekspozycji, a nawet samej instytucji. W efekcie wystawa pokazuje jednak, co stałoby się z kolekcją muzealną, gdyby zrezygnować z tradycyjnych kryteriów i specjalistycznej wiedzy, na których się ona opiera. Bez tej wiedzy w istocie nie byłoby większej różnicy między eksponatami ważnymi i mniej ważnymi, a wszystkie wyglądałyby jak elementy osobliwości albo towar na targu staroci.
Pomysł wystawy narodził się w zespole Działu Edukacji. Przez wiele lat edukatorzy pracowali wspólnie z widzami i obserwowali, w jaki sposób eksponowanie dzieł na wystawach oddziałuje na ich odbiór. Na swojej wystawie postanowili przyjrzeć się dokładniej, jak zmienia się percepcja w zależności od predyspozycji, umiejętności poznawczych i wrażliwości zwiedzających. Zastanowiła ich również kwestia sposobu prezentacji dzieł – ich zestawienia, oświetlenia, a nawet liczby obiektów umieszczanych na wystawach. Postawili pytania, m.in. o to, czym jest arcydzieło? W jaki sposób różne rodzaje muzyki wpływają na odbiór sztuki? Dlaczego oświetlenie manipuluje percepcją? Czy zapachy też wpływają na odbiór dzieła? Jak sposób eksponowania przekłada się na nasz komfort, gdy trzeba się wspinać, podpierać, przyklękać? W tym celu m.in. sfałszowali Ucztę u Wierzynka Bronisława Abramowicza, odtworzyli Mój uroczy pokoik Marii Pinińskiej-Bereś, dali możliwość wąchania obrazów, zadali widzom pytanie o to, co sądzą o pewnym dziele. Zaproponowali nam doświadczenie, które może wiele zmienić. Zresztą przekonajcie się sami. Poznajcie moc muzeum.
Marian Warzecha. Zbiór otwarty to wystawa, którą można oglądać w Pawilonie Józefa Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12) do 14 marca.
Jest to największa do tej pory prezentacja twórczości pana Mariana Warzechy – malarza, rysownika, scenografa i teoretyka sztuki, jednego z najciekawszych przedstawicieli polskiej awangardy powojennej. Obejmuje blisko 60 dzieł z okresu ponad 50 lat – najstarsza z prezentowanych na wystawie prac powstała w 1947 r., najmłodsza w 2000. Oprócz dzieł sztuki można także zobaczyć dokumenty związane z życiem i twórczością tego krakowianina, który w ubiegłym roku obchodził 90. urodziny.
Od 2 lutego w Sali Biblioteki Książąt Czartoryskich w Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15) dostępne są dwie wystawy prezentujące cenne zasoby tej biblioteki.
Pokaz Z książęcej kolekcji obejmuje m.in. dokumenty pergaminowe ukazujące kształtowanie granic naszej Ojczyzny. Wśród nich znalazł się m.in. akt krakowski z 1525 roku, zwany potocznie hołdem pruskim; wydarzenie to z perspektywy lat oceniano jako początek upadku potęgi Rzeczypospolitej. Zapraszamy do 30 maja.
Natomiast do 2 maja wystawa Portrety królewskie – Wazowie prezentuje ryciny ukazujące wizerunki elekcyjnych królów Polski z dynastii Wazów. Wystawione portrety to dzieła wybitnych artystów niderlandzkich XVI–XVII wieku.
Już od 5 lutego w Dawnym Hotelu Cracovia (nowym oddziale przy al. Ferdynanda Focha 1) będzie można obejrzeć wystawę Architektura muzyką przestrzeni, zorganizowaną we współpracy z Filharmonią w Szczecinie.
Wystawa jest analizą pięciu wybitnych sal koncertowych Europy, uzupełnioną fotografiami wydrukowanymi w technice 3D. Autorem zarówno wspomnianych fotografii, jak i całego projektu wystawy jest pan Robert Konieczny, jeden z najbardziej znanych polskich architektów, szef KWK Promes, zaliczonego przez magazyn „Wallpaper” do stu jeden najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie. Sam Konieczny jest jednym z zagranicznych członków Akademii Architektury, a jego prace były osiem razy nominowane do Nagrody im. Miesa van der Rohe. Wystawa czynna do 2 maja, od czwartku do niedzieli.
Kuratorka wystawy, pani Ewa P. Porębska, architekt, krytyk architektury i redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura Murator”, tak opisuje cele wystawy: Jak architektura wpływa na muzykę, a muzyka na architekturę? Czy nawzajem się stymulują? Czy można przełożyć architekturę na dźwięk, a dźwięk wyrazić poprzez architektoniczną formę? Aby przybliżyć się do odpowiedzi na te pytania, postanowiliśmy zbadać relacje architektury i muzyki na przykładzie pięciu niezwykłych sal koncertowych Europy, zrealizowanych w ostatnich latach: Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (2014), Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo (2008), sali koncertowej w Blaibach (2014), sali koncertowej i centrum konferencyjnego Harpa w Reykjaviku (2011) oraz sali koncertowej Casa da Musica w Porto (2005). (…) Wielokrotnie nagradzane, wyjątkowe budynki poddane zostaną jednocześnie architektonicznej, jak i artystycznej interpretacji, w poszukiwaniu fenomenu ich unikalności. (…) Jestem głęboko przekonana, że wybitne dzieło architektury emanuje swego rodzaju aurą, wymykającą się zwykłemu ludzkiemu doświadczeniu.
Uwaga! Aby zapewnić zwiedzającym bezpieczeństwo, przy wejściu do budynku umieszczono dozowniki z płynem odkażającym ręce (do obowiązkowego stosowania przez wszystkie osoby). Pracownicy ochrony i obsługi będą wyposażeni w przyłbice oraz maseczki. W miejscach ogólnodostępnych widoczne będą informacje w formie graficznej i opisowej wskazujące zasady ochrony oraz ograniczenia dla zwiedzających. Na wystawach będą obowiązywać limity wejść, a zwiedzanie będzie możliwe tylko z zasłoniętą twarzą. Przerwy techniczne związane z dezynfekcją sal będą codziennie o stałej porze.
Lekcje muzealne online dla szkół
Kolejna odsłona lekcji muzealnych organizowanych przez Dział Edukacji przybliży uczestnikom wybitne, legendarne dzieła z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich. Pozwoli również odkryć tajniki warsztatu mistrzów malarstwa: Leonarda da Vinci i Rembrandta van Rijn.
Muzeum Książąt Czartoryskich posiada bogatą kolekcję dzieł: od sztuki starożytnej po zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego, grafikę, malarstwo oraz militaria. To nieprzebrana skarbnica wiedzy skrywająca jedne z najcenniejszych obiektów w Polsce. Korzystając z bogactwa kolekcji, udostępniamy uczniom darmowe lekcje muzealne.
Tym razem edukatorzy podejmują zagadnienia takie jak: sfumato, malarstwo temperowe, malarstwo olejne, przypowieść. Dzielą się wiadomościami z zakresu konserwacji dzieł sztuki, analizują pejzaże i portrety oraz warsztaty malarskie wielkich mistrzów.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Można je rezerwować w dowolnym terminie od poniedziałku do piątku. Oferta jest dostępna do 15 marca. Rezerwacji można dokonać przez Centrum Informacji i Rezerwacji (w godz. 9.00–16.00) pod numerem tel. 12 433 57 44 bądź za pośrednictwem wiadomości e-mail.
Lekcje finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”.
Rozmowy w eterze – zajęcia online dla seniorów
Cykl zajęć dla seniorów to oferta skierowana zarówno do uczestników Uniwersytetów Trzeciego Wieku, jak i innych stowarzyszeń oraz osób indywidualnych zainteresowanych sztuką. Specjaliści z Działu Edukacji wprowadzają uczestników w świat mitów starożytnych, grafiki, omawiają wzorce świętych w ciągu wieków i przybliżają sylwetki dwóch słynnych dam: księżnej Izabeli Czartoryskiej (inicjatorki polskiego muzealnictwa) i Cecylii Gallerani (tajemniczej Damy z gronostajem autorstwa Leonarda da Vinci).
Lista tematów:
Dwie damy Muzeum Książąt Czartoryskich,
Święci na co dzień i od święta,
Tajniki grafiki,
Od porwania Europy do nici Ariadny – po co nam starożytne mity?
Godzinne zajęcia odbywają się na platformie Zoom i są bezpłatne. Zapisy
opracowanie: KB