Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Noc Muzeów w Muzeum Narodowym

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5

14 maja Muzeum będzie otwarte w godz. 10.30–18.00. Na wystawy stałe wstęp wolny, na czasowe: 10 zł (bilet normalny) i 7,50 zł (bilet ulgowy).

godz. 13.00 Eryka i Jan Drostowie [oprowadzanie kuratorskie]

Jaka jest historia technologii szkła prasowanego, zwanego niegdyś amerykańskim szkłem lanym? Jak wyglądały studia na wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w latach 50. i jak do Wrocławia trafili Eryka Trzewik i Jan Drost? Jak przebiegała „szklana rewolucja” form naczyniowych i ich dekoracji, zainicjowana przez młodych projektantów w hucie „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej? Dlaczego wazony „optyczne” zyskały taki przydomek? Od kiedy szklane naczynia z Ząbkowic zdobione były reliefowymi fakturami? Jak powstały serie Diatret, Radiant, Asteroid i Cora? Co dziś wzbudza największy zachwyt kolekcjonerów szkieł projektowanych przez małżeństwo Drostów? O tym wszystkim będą się mogli dowiedzieć uczestnicy oprowadzania kuratorskiego. Prowadzenie: pani Barbara Banaś. Wstęp z biletem na wystawy czasowe.

Zapisy: tel. 71 372 51 48.

godz. 15.00 i 16.15 Maluchy na tropie muzealnych ciekawostek [gra rodzinna]

godz. 15.00 – dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat

godz. 16.15 – dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Jak wygląda i czym jest susułka, którą kiedyś podawano maluchom? Jakich mieczy używali mieszkańcy dawnych miast i czy bronili nimi tylko ładnych dziewcząt? Czy to możliwe, żeby namalowany na obrazie mężczyzna poruszał oczami? Dlaczego cukier zamykano kiedyś na klucz? Kto w rodzinie strusia wysiaduje jajka i co może z nich zrobić złotnik? Co przedstawia największy obraz w muzeum? To tylko niektóre z pytań, na które poszukamy odpowiedzi, zwiedzając muzeum. Acha, będą też rebusy, czyli to, co lubicie najbardziej. Poza bitwą na kulki, oczywiście, która też jest w planie. Prowadzenie: pan Sławomir Ortyl. Bilety: 5 zł.

Zapisy: tel. 71 372 51 48.

Dostępne wystawy czasowe: Eryka i Jan Drostowie, Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku

Dostępne wystawy stałe: Śląska rzeźba kamienna XII–XVI w., Sztuka śląska XIV–XVI w., Sztuka śląska XVI–XIX w., Sztuka europejska XV–XX w., Sztuka polska XVII–XIX w., Cudo-Twórcy

*****

Pawilon Czterech Kopuł – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

14 maja Muzeum będzie czynne w godz. 14.00–22.00

Na wystawy stałe wstęp wolny, na wystawę czasową: 10 zł (bilet promocyjny, tylko 14 maja).

godz. 16.00 Spotkanie z autorkami publikacji „Abakanowicz. Totalna”

Kuratorki wystawy czasowej, panie dr Barbara Banaś i Iwona D. Bigos, zapraszają na spotkanie z ich najnowszą publikacją – albumem poświęconym twórczości Magdaleny Abakanowicz. Uczestniczkami sobotniej rozmowy wokół książki będą autorki albumu, a także jego współautorki: panie Małgorzata Micuła, Justyna Chojnacka, Magdalena Szafkowska i Anna Chmielarz. Spotkanie w kawiarni na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł zakończone zostanie oprowadzaniem po wystawie czasowej Abakanowicz. Totalna. Wstęp na oprowadzanie i wystawę czasową – bezpłatny dla osób posiadających publikację Abakanowicz. Totalna (należy zabrać własny egzemplarz lub nabyć go w księgarni w Pawilonie Czterech Kopuł). Wstęp bez publikacji – z biletem w cenie promocyjnej (do nabycia w kasie muzeum).

godz. 18.00 Ze szkicownika wizjonera. Stanisław Zamecznik

Wykład online pani Justyny Chojnackiej. Podczas wykładu cofniemy się do Wrocławia z 1948 roku i odwiedzimy Pawilon Czterech Kopuł, gdzie znajdowała się jedna z najciekawszych koncepcji aranżacyjnych Wystawy Ziem Odzyskanych. Zajrzymy do wnętrz warszawskich muzeów i galerii z lat 50. i 60. XX wieku w poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań wystawienniczych według projektów Stanisława Zamecznika – jednego z najciekawszych warszawskich architektów XX wieku, który z niezwykłą lekkością łączył zawód architekta, scenografa, grafika, malarza i pedagoga. Przyjrzymy się także wybranym projektom plakatów i książek, za które Zamecznik otrzymał wiele nagród. Transmisja na facebookowym profilu Pawilonu Czterech Kopuł.

godz. 18.00 i 20.30 „Preteksty” w Noc Muzeów

Czytania performatywne Teatru Czterech. Pretekst, by pójść do Muzeum? Prócz Nocy Muzeów dostarczymy dodatkowego: Teatr Czterech na „deskach muzealnej sceny” dwukrotnie zaprezentuje teksty malarzy i rzeźbiarzy w teatralnej interpretacji. Performatywne oprowadzanie w wykonaniu Teatru to wgląd w literacką wrażliwość artystów, których zazwyczaj poznajemy przez pryzmat barw, kresek i form plastycznych. Wstęp wolny.

godz. 20.00 LAACT 3.0 / Light As A Creative Tool [pokaz animacji]

Realizacja: pan Jeremiasz Griffaude wraz ze studentami. Dziedziniec i elewacja Pawilonu Czterech Kopuł staną się w tę noc tłem do animacji będących efektem współpracy artysty ze studentami wrocławskiej ASP. Wydarzenie organizowane przez pana dr. Roberta Sochackiego jest wstępem do współpracy pomiędzy katedrami Nowych Mediów i Scenografii na rzecz stworzenia stymulującego środowiska skupionego wokół sztuki light art i nowych mediów dla studentów (nie tylko z wrocławskiej uczelni). Wstęp wolny.

Dostępna wystawa czasowa: Abakanowicz. Totalna

Dostępna wystawa stała: Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku

*****

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. Romualda Traugutta 111/113

14 maja Muzeum będzie czynne w godzinach 14.00–22.00. Wstęp wolny na wszystkie wystawy.

godz. 18.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nie-zabawki”

Prowadzenie: pani Marta Derejczyk. Prezentacja twórczości pana Piotra Rogalińskiego – współczesnego artysty, rzeźbiarza, muzyka i autora scenografii teatralnych, który inspiruje się dawną twórczością ludową. Przetwarzając materiały z drugiego obiegu, przede wszystkim używane dawniej na wsi drewno, Rogaliński tworzy wielopostaciowe i ruchome instalacje opowiadające o losie człowieka – wpisanym w otaczającą naturę. „Nie-zabawki” to niewielkie rzeźby, instalacje i artefakty wykonane ze starego, już niepotrzebnego materiału (belek, kutych elementów, fragmentów narzędzi rolniczych itp.), często w uproszczony sposób. Swą formą i surowością przypominają archaiczne przedmioty. Umieszczone w nowych kontekstach, poruszają istotne ludzkie sprawy: trud życia codziennego, intymny kontakt z drugą osobą, miłość, a także samotność i śmierć. Wstęp wolny.

godz. 20.00 Średniowieczne utopie

Koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Vox Imaginaria w składzie: pani Julieta González-Springer – sopran, perkusja, słowo, pan Ryszard Lubieniecki – portatyw. Wyobrażenia raju i Jerozolimy, wyidealizowana miłość, apokaliptyczne wizje i średniowieczne monstra… Członkowie zespołu muzyki dawnej Vox Imaginaria proponują podróż śladami średniowiecznych utopii, uwiecznionych w muzyce tamtego czasu. Będzie można usłyszeć m.in. utwory św. Hildegardy z Bingen dotyczące wizji Jerozolimy, miłosne pieśni truwerów, hiszpańskie cantigi o spotkaniach ze smokami i włoskie madrygały, przedstawiające ludzki świat w sposób daleki od ideału. Wstęp wolny.

Dostępna wystawa czasowa: Nie-zabawki

Dostępna wystawa stała: Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.