Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Pisanki i palmy wielkanocne

Pisanki i palmy wielkanocne

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Pisanki i palmy wielkanocne

14 marca6 kwietnia 2023 roku

Kiermasz wielkanocny: 1 kwietnia, godz. 10.00–16.00

ul. Romualda Traugutta 111/113

Kuratorka: Agnieszka Szepetiuk-Barańska

Pisanki, palmy i stroiki świąteczne, baranki z ciasta i gliny, drewniane i ceramiczne ptaki, papierowe kwiaty – to tylko niektóre z eksponatów składających się na doroczną wystawę wielkanocną. Ekspozycję wzbogacą kartki świąteczne autorstwa mistrzów polskiej szkoły ilustracji oraz obrazy z kolekcji sztuki nieprofesjonalnej Muzeum Etnograficznego. Wydarzeniem dopełniającym wystawę będzie tradycyjny kiermasz wielkanocny.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną atrybuty Wielkiej Nocy wykonane tradycyjnymi oraz współczesnymi technikami przez ponad czterdziestu twórców (głównie z terenu Dolnego Śląska i Opolszczyzny). Widzowie zobaczą pisanki misternie zdobione technikami batikową, rytowniczą i aplikacyjną, wśród nich jaja oklejane miniaturowymi wycinankami czy rdzeniem sitowia. Pokazane też będą opolskie „kroszonki” i jaja ze zdobieniami nawiązującymi do motywów huculskich, suwalskich i rzeszowskich. Zwiedzających z pewnością zachwycą „petrykiwki” i wzory krymsko-tatarskie wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

palmy

Na wystawie nie zabraknie również barwnych stroików i palm świątecznych, kwiatów z bibuły, ptaszków z drewna i ceramiki, glinianych baranków oraz wielu innych ozdób wykorzystywanych do świątecznego przystrojenia domu. Pokazane zostaną także obrazy z kolekcji Muzeum Etnograficznego, których autorami są twórcy nieprofesjonalni, m.in. Bronisław Krawczuk, Władysław Luciński, Jan Pelczarski, Eugeniusz Marzec, Zygmunt Sarna, Andrzej Waligóra.

Tegoroczną ekspozycję wzbogaci prezentacja kartek świątecznych z lat 60. i 70. XX w. z kolekcji prof. Pawła Banasia. Pocztówki zaprojektowali najznamienitsi polscy ilustratorzy, tacy jak Hanna Balicka-Fribes, Antoni Boratyński, Wiesława Grosset, Danuta Imielska-Gebethner, Maria Orłowska-Gabryś, Maria Uszacka, Józef Wilkoń czy Zdzisław Witwicki. Eksploatują całe bogactwo motywów związanych ze świątecznymi tradycjami i momentem nadejścia wiosny.

Wystawy poświęcone obrzędowości wielkanocnej są organizowane w Muzeum Etnograficznym już od ponad pięćdziesięciu lat. To ważne doświadczenie badawcze i antropologiczne, a także okazja do przyjrzenia się rozwojowi technik tworzenia rekwizytów i ozdób wielkanocnych, ich zmianom, kierunkom i artystycznym trendom, którym podlegają – tłumaczy pani Agnieszka Szepetiuk-Barańska. – Rośnie kolejne pokolenie Dolnoślązaków, którzy nie wyobrażają sobie świętowania Wielkiej Nocy bez odwiedzenia wystawy oraz zakupienia pisanek i palm na kiermaszu, który jest jej swoistym zwieńczeniem. W tym roku kiermasz odbędzie się w sobotę 1 kwietnia, a wystawa będzie prezentowana do 6 kwietnia, niemal do samych świąt Wielkiej Nocy – podsumowuje kuratorka.

Pisanki

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.