Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Weekend seniora z kulturą

Weekend seniora z kulturą

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Weekend seniora z kulturą

1 października 2022 roku, godz. 12.00

Pięknych sukni czar, czyli o modzie w malarstwie

Prowadzenie: pan Michał Pieczka. Spotkanie dla miłośników dawnej mody. W trakcie oprowadzania po wystawach stałych w Gmachu Głównym zaprezentowane zostaną najbardziej interesujące przykłady malarstwa portretowego od epoki renesansu po początek XX wieku, a opowieść dotyczyć będzie barwnych i nierzadko wyszukanych sukni – i to nie tylko damskich. Prowadzący przybliży uczestnikom spaceru kwestie dotyczące tej właśnie części ubioru, a także opowie o jego przemianach w różnych okresach historycznych. Niezapomniane doznania estetyczne gwarantowane.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

2 października, godz. 12.00

Ludzkie rozterki Józefa cieśli

Wykład pana Grzegorza Wojturskiego. Prelekcja poświęcona św. Józefowi, opiekunowi i nauczycielowi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Zaprezentowane zostaną dzieła ukazujące „świętego seniora”. Uwaga skupiona zostanie na wizerunkach ukazujących momenty kryzysowe w życiu św. Józefa – w których musiał dokonywać trudnych wyborów czy podejmować ważne decyzje.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

1 października, godz. 14.00

Oprowadzanie po wystawie stałej „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”

Prowadzenie: pani Paulina Suchecka. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest kulturze i historii ludności, która zamieszkiwała tereny Dolnego Śląska przed 1945 r. Druga część pokazuje powojenne losy osadników, którzy przybyli tu z różnych stron. Na ekspozycji zestawione zostały dwa wizerunki tutejszej kultury ludowej: w miarę stabilnej, choć niejednorodnej, dziewiętnastowiecznej – i tej z pierwszych lat powojennych, będącej mozaiką, nakładających się na tamtą, tradycji grup osadniczych.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Wstęp wolny.

2 października, godz. 14.00

„Maki i chabry na lata” – kwiaty z papieru

Warsztaty pani Olgi Budzan dla dorosłych. Tworzenie kwiatów z papieru to szlachetne rzemiosło wymagające cierpliwości oraz precyzji. Papierowe kwiaty stanowiły kiedyś ozdoby izb i kapliczek, współcześnie w wielu regionach Polski wciąż robi się z nich palmy wielkanocne. Uczestnicy warsztatów wykonają kwiaty, które będą cieszyć oko przez cały rok.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

2 października, godz. 12.00

„Maki i chabry na lata” – kwiaty z papieru

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Olgi Budzan dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

1 października, godz. 12:30

B jak barwa – oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł

Na wystawie posłuchamy o obiektach, które przyciągają intensywną, jaskrawą barwą. Czy będziemy mogli wskazać, jakie kolory dominują w sztuce współczesnej?

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Wstęp wolny.

1 października, godz. 14.00

Z wałka

Warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu  na wystawie czasowej Warstwy. Maciej Kasperski, prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk. Stożkowe naczynia zbudowanie z narastających nitek mogą nam przypominać antyczne budowle. Z uważnością przyjrzymy się pracom Macieja Kasperskiego. Poszukamy nawiązań do dawno stworzonych budynków. W części warsztatowej wykonamy prace o zbliżonej formie do tych poznanych na wystawie.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 1 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

1 października, godz. 16.00

Transformacje

Cykl: Dotknij Muzeum

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla osób z niepełnosprawnością wzroku (Festiwal Kultura bez Barier). Sztuka współczesna pełna jest wyrazistych transformacji, nawet w obrębie twórczości jednego artysty. Prześledzimy, w jaki sposób zmieniała się twórczość Aleksandra Kobzdeja – od malarza socrealisty do twórcy abstrakcyjnych szczelin.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

2 października, godz. 16.00

Przedmiot uszlachetniony

Prowadzenie: pani Iwona Gołaj. Niedzielne spotkanie zaczniemy nietypowo i dość zaskakująco – od luster z nadmuchanej i wypolerowanej stali Oskara Zięty. Te futurystyczne obiekty, wykonane w opracowanej przez artystę technologii FiDU, witają zwiedzających w szatni Pawilonu. Mają więc jak najbardziej użytkowy charakter. Sprawdzimy również, jak wyrwany z codzienności ready made objawia się w dziełach pokazywanych na muzealnej wystawie – w Artonach Włodzimierza Borowskiego, asamblażach Krzysztofa Bednarskiego i Władysława Hasiora czy w obrazie Emballage II. Parasol i postać Tadeusza Kantora.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.