Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

17–19 stycznia 2020 roku

17 stycznia, godz. 17.00

W piątek o piątej | 5 × Willmann

Oprowadzanie po wystawie Willmann. Opus magnum. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

18 stycznia, godz. 12.00

Get-Stankiewicz – wirtuoz graficznego eklektyzmu

Cykl: Mistrzowie grafiki

Podczas wykładu prelegentka, pani Zofia Jaros, opowie o tym, co dzięki Eugeniuszowi Getowi-Stankiewiczowi odkryła w grafice warsztatowej. O pasji i dowcipie, które zarażają i stają się katalizatorem działań twórczych. Czyli subiektywnie i bardzo osobiście o wielkim wrocławskim mistrzu. Wstęp wolny.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

18 stycznia, godz. 13.30

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Współczesność i historia. Medalierstwo europejskie 1800–1889”

Oprowadzanie po wystawie prezentującej dzieła sztuki medalierskiej z lat 1800–1889, zaprojektowane i wykonane przez czołowych medalierów i rzeźbiarzy tego czasu. Prowadzenie: pani Magdalena Karnicka. Wstęp z biletem na wystawy czasowe.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

18 stycznia, godz. 16.00

Producenci Willmanna, czyli zanim powstała wystawa

Cykl: Willmann. Interpretacje

Wykład panów Filipa Kuźniara i Jarosława Gawrona. Mapa lokalizacji obiektów wypożyczonych, technika demontażu, warunki ze strony użyczających, transport obiektów ponadgabarytowych, planowanie aranżacji wystawy, budowa „nawy”, montaż obrazów i wszystko jeszcze raz, ale w drugą stronę… czyli o technicznych aspektach tworzenia wystawy Willmann. Opus magnum. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

18 stycznia, godz. 17.00

Spotkanie z autorami albumu „Willmann. Opus magnum”

Wyjątkowa publikacja, która oddaje głos nie tylko tym, którzy doskonale wiedzą, kim Michał Leopold Willmann był i co osiągnął, ale także tym, którzy zetknęli się z jego sztuką po raz pierwszy – i stała się ona dla nich zaskoczeniem, a obcowanie z nią – wielką przyjemnością. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

19 stycznia, godz. 11.00

Very very very wariat

Cykl: Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu Czterech Kopuł

Wykład pani Justyny Oleksy. Kusząca zawartość śmietnika pod Pewexem, niejadalne desery „o przedłużonej trwałości spożycia”, peerelowski papier pakowy jako plan bitwy pod Kłobuckiem. Masz wszystko i co teraz? Będzie kolorowo, będzie punkrockowo, będzie luxusowo. Czy to się ziści? NieSZALBONowo o Grupie Luxus. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

19 stycznia, godz. 12.00

O Boże, daj mi męża, czyli droga do zamążpójścia

Wykład pani Jadwigi Jasińskiej-Sadury. Uczestnicy wykładu dowiedzą się o dawnych zwyczajach związanych z poszukiwaniem męża lub żony. Poznają tęsknoty panien grających utwory Tekli Bądarzewskiej i oczekiwania kawalerów wobec ewentualnej wspólnej przyszłości. Prelegentka przypomni, jak kiedyś pojmowano obowiązki dobrej żony, ale i zachowania nieakceptowane społecznie. A dodatkowo zwróci uwagę na atrybuty singla i na to, jak przed laty ukazywany był jego los. Wstęp wolny.

Gmach Główny

19 stycznia, godz. 13.00

Barok

Wykład pana Michała Pieczki. Prelegent przedstawi najważniejsze i najznakomitsze dzieła sztuki barokowej. Omówione zostaną przykłady architektury sakralnej i świeckiej, malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego takich artystów jak Caravaggio, Rembrandt, Rubens, Willmann, Bernini czy Borromini. Wstęp: 5 zł.

Gmach Główny

19 stycznia, godz. 15.00

Tradycja i nowoczesność. Wrocławskie złotnictwo doby modernizmu

Wykład pana Jacka Witeckiego dotyczyć będzie twórczości artystów złotników i projektantów okresu od początku XX w. do 1945 r. Mowa będzie również o ruchu odnowy rzemiosła artystycznego i inspiracji sztuką najnowszą względem form tradycyjnych. Wstęp wolny.

Gmach Główny

Wydarzenia dla dzieci i młodzieży

18 stycznia, godz. 10.30

Medal dla każdego

Warsztaty plastyczno-ruchowe pani Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Medal można zdobyć za różne osiągnięcia, nie tylko w sporcie. W zbiorach Muzeum przechowywane są medale wybijane z okazji wystaw sztuki, rocznic urodzin członków królewskich rodzin, sławnych poetów i artystów, a także ukończenia ważnych projektów budowlanych. Każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Zapraszamy do zabawy na medal. W czasie zajęć plastycznych będziemy projektować medale ze złotej plasteliny. Wstęp: 3 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

19 stycznia, godz. 12.00

Święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty pani Agnieszki Szepetiuk-Barańskiej dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Uczestnicy poznają przysłowia wiosenne związane z ptakami; dowiedzą się też, co to są „pierzajki”, a także – jak dawniej z obserwacji zachowania ptaków przepowiadano pogodę i wróżono osobistą pomyślność. Na warsztatach plastycznych wykonają papierowego ptaszka – zapowiedź wiosny. Wstęp: 3 zł.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Zapisy: tel. 71 344 33 13

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.