Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

1–23 czerwca 2024 roku

1 czerwca, godz. 15.00

Rembrandt i jego uczniowie

Wykład pani dr Beaty Lejman. Jeden z obrazów Galerii Sztuki Europejskiej zakupiony został do wrocławskiej kolekcji jako dzieło Rembrandta. Na jakiej podstawie i czy słusznie został później przypisany jednemu z jego uczniów, mimo typowej dla amsterdamskiego mistrza reżyserii sceny? Jaką rolę odegrał van Rijn w dziejach teatru i jak budował narracje, by bez słów przemawiały do widzów? Odpowiedź jest możliwa dzięki analizie rembrandtowskich kompozycji opowiadających sławne historie. Te o jawnogrzesznicach i wielkoduszności wodzów, o których będzie mowa na wykładzie, zawsze poruszały ludzkie serca.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116

Wstęp wolny.

1 czerwca, godz. 13.00

„Cykl «Wojna» Artura Grottgera” – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: pani Natalia Sienkiewicz. W trakcie oprowadzania kuratorskiego omówione zostaną historia dzieła, proces jego realizacji, a także znaczenie poszczególnych przedstawień. Oprowadzanie to odpowiedź na tytułowe wezwanie do wędrówki, którą my jako widzowie podejmiemy wraz z parą głównych bohaterów rysunkowego cyklu Artura Grottgera.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

1 czerwca, godz. 11.00

Herosi, czas na przygodę! Antyczni superbohaterowie w Muzeum

Warsztaty z okazji Dnia Dziecka dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat, prowadzenie: pani Roksana Łajkosz. Kim był antyczny heros? Jak długo trenował i co musiał zrobić, aby zostać bohaterem? Czy Spiderman poradziłby sobie z takimi wyzwaniami? Młodzi herosi, to czas na was! Podczas tego spotkania poznacie odpowiedzi na pytania nurtujące każdego bohatera, a to wszystko podczas podróży pomiędzy mitologicznymi dziełami sztuki. Waszym zadaniem będzie odnalezienie złotego runa. Czy podejmiecie się tej misji? Bogowie i nimfy to nie jedyne postacie, które spotkacie na swojej drodze. Uważajcie, bo wśród nich także czają się potwory. Swoje przygody przedstawicie na papierze w formie różnorodnych kolaży, aby za ich pomocą opowiedzieć o dzielnych herosach.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

2 czerwca, godz. 11.00

Postimpresjonizm i secesja

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana dr. Dariusza Galewskiego. Postimpresjonizm to zespół zjawisk w sztuce europejskiej drugiej połowy XIX w. Podczas wykładu zostaną przedstawieni najciekawsi reprezentanci tego nurtu, tacy jak Jerzy Seurat, Wincenty van Gogh, Paweł Cézanne czy Henryk de Toulouse-Lautrec. Dowiemy się, co ich inspirowało i jak kształtowali indywidualne style. Słuchacze będą mieli okazję dowiedzieć się, z czym postanowiła zerwać secesja i jakie alternatywne formy oraz ich odmiany lansowała, szczególnie w dziedzinie dekoracji, architektury i przedmiotów użytkowych.

Gmach Główny, sala 116

Bilety: 10 zł.

2 czerwca, godz. 13.00

„Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: panie Justyna Chojnacka i Magdalena Szafkowska. Pierwsza prezentacja nigdy wcześniej niepokazywanych dzieł malarza, rysownika, grafika i ilustratora Marka Oberländera (1922–1978), które jego żona Halina Pfeffer-Oberländer przekazała do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 2022 roku. Wśród nich znajdują się: wcześniej nieznany cykl Korzenie, barwne impresje z Prowansji, abstrakcyjne kompozycje, enigmatyczne figury ludzkie ułożone w trójkąty czy ilustracje do różnych wydawnictw.

Gmach Główny

Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

1 czerwca, godz. 12.00–16.00

EtnoFestyn z okazji Dnia Dziecka

Wydarzenie zorganizowane przez studentów kierunku Etnologia i Antropologia Kulturowa na Uniwersytecie Wrocławskim w ramach przedmiotu „Projekt Muzeum”.

Pierwszy czerwca – data wszystkim dobrze znana. Wszystkie dzieci są szczęśliwe od samego rana.

Z tej okazji wyjątkowej szykujemy niespodzianki: podróż w czasie, ptaków śpiewy, z kwiatów wianki.

Zapraszamy na plac Zgody niezależnie od pogody.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 5 zł.

1 czerwca, godz. 11.00

Więcej…

Cykl: Maciejowe cuda

Warsztaty pana Macieja Makoscha dla dzieci w wieku od dziesięciu do czternastu lat. Powielanie CZTERY, powtarzanie DZIEWIĘĆ, zwielokrotnianie TRZYNAŚCIE, dodawanie DWADZIEŚCIA PIĘĆ, pomnażanie SZEŚĆDZIESIĄT DZIEWIĘĆ, multiplikowanie STO DWANAŚCIE. Kto będzie bohaterem naszych prac plastycznych? Przyjdź i przekonaj się. To będzie brudna robota – ostrzegamy. Mamy fartuszki.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

1 czerwca, godz. 12.00

Dźwięk

Cykl: Dotknij Muzeum

Warsztaty pani Moniki Ćmy. Warsztaty związane ze zmysłem słuchu będą doświadczeniem sensorycznym, które pozwoli na odkrywanie różnorodnych dźwięków – muzyki i odgłosów otoczenia. Podczas tych warsztatów uczestnicy mogą rozwijać zmysł słuchu, odkrywać różnice między brzmieniami oraz uczyć się doceniać bogactwo świata dźwięków i ich wpływ na rozluźnienie i relaks.

Pawilon Czterech Kopuł

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

1 czerwca, godz. 14.00

Zagrajmy!

Warsztaty pani dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. Z okazji Dnia Dziecka zróbmy sobie prezent. W trakcie spotkania poznamy twórczość Zbigniewa Makowskiego, artysty, który tworzył dzieła ze snów. Rozmowa o snach będzie przyczynkiem do działania warsztatowego, w trakcie którego wykonamy kostki do gry jak ze snów. Jeżeli dopisze nam pogoda, spędzimy czas w parku rzeźby na minipikniku.

Pawilon Czterech Kopuł

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

1 czerwca, godz. 18.00

Jednonogi Slam 2.0

Slam w Pawilonie Czterech Kopuł? Czemu nie. To już druga edycja, choć po raz pierwszy z udziałem „Jednonogiego” – bohatera wystawy Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa. Prowadzenie: panie Weronika Zwierzyńska (BroCat) i Aleksandra Szwedo.

Pawilon Czterech Kopuł

Wstęp wolny. Zapisy dla uczestników: tel. 71 712 71 81.

2 czerwca, godz. 11.00

„Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa” – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: pani Aleksandra Szwedo. Monumentalne instalacje przestrzenne, ikoniczna postać „Jednonogiego”, cykle malarskie oraz wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury to tylko niektóre z dzieł prezentowanych na tej retrospektywnej wystawie.

Pawilon Czterech Kopuł

Wstęp z biletem na wystawy czasowe.

***

5 czerwca, godz. 17.00

Jak powstała pierwsza polska panorama?

Wykład pani Anny Jezierskiej. Panorama Racławicka jest dziełem, które zachwyca i wzrusza nieprzerwanie od 130 lat. Powstała we Lwowie, by uczcić stulecie zwycięstwa wojsk Tadeusza Kościuszki nad rosyjskim zaborcą. Fascynująca historia powstania Panoramy, wzbogacona licznymi anegdotami i mało znanymi faktami z jej dziejów, będzie głównym wątkiem jubileuszowego wykładu.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

8 czerwca, godz. 12.00

W cieniu araukarii – wspomnienia z wyprawy do Brazylii i Paragwaju

Cykl: Ze sztuką przez świat

Wykład pana Michała A. Pieczki. Pod koniec XIX wieku zaistniało dość niezwykłe zjawisko demograficzno-socjologiczne, jakim była swoista „brazylijska gorączka”. Do Brazylii zaczęli licznie przybywać mieszkańcy uboższych rejonów w Europie, skuszeni obietnicami otrzymania ziemi. Również z terenów polskich, znajdujących się wówczas pod zaborami, dotarło do tego kraju wielu emigrantów. Osiedlili się w południowej części Brazylii i szybko stali się znaczącą grupą w wielonarodowym społeczeństwie. Wykład będzie okazją do poznania realiów życia Polonii brazylijskiej oraz odbycia podróży do minionego świata jezuickich redukcji paragwajskich.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

8 czerwca, godz. 15.00

Marek Oberländer, nowoczesność i historia sztuki

Wykład pana dr. Piotra Słodkowskiego w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera. Opowieść o malarzu, rysowniku, grafiku i ilustratorze Marku Oberländerze (1922–1978). Wyselekcjonowane prace pozwalają przeanalizować twórcze niepokoje artysty – pomysłodawcy przełomowej wystawy Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale w 1955 roku, który w 1963 roku wyjechał do Szwecji, a stamtąd do Francji, gdzie pozostał do końca życia.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

9 czerwca, godz. 11.00

W pracowni mistrza. Sekrety i tajemnice powstawania obrazów

Cykl: Z rodziną do Muzeum

Warsztaty plastyczne pani Eweliny Kachińskiej dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat. Uczestnicy spotkania poznają ciekawostki związane z tworzeniem obrazów w średniowieczu, renesansie i baroku, a także nowinki w technikach malarskich wprowadzane w II połowie XIX wieku. Dowiedzą się przy okazji, że kurze jaja oraz olej lniany czy rybie mięso służyły do malowania obrazów.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

9 czerwca, godz. 13.00

„Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” – integracyjne oprowadzanie kuratorskie

Spotkanie na wystawie czasowej z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Justyna Chojnacka, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Przekazany w kwietniu 2022 roku dar Haliny Pfeffer-Oberländer jest doskonałą okazją do prześledzenia drogi artystycznej jej męża. Wybrane prace pozwolą przeanalizować twórcze niepokoje artysty, skutkujące niezliczoną liczbą rysunków – studiów nad formą, kolorem, motywem. Oprowadzanie również dla osób słyszących.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

8 czerwca, godz. 9.00

Solidarni z „Panoramą”, czyli o współczesnych losach „Panoramy Racławickiej”

Cykl: Przygody z Panoramą

Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat, prowadzenie: pani Elżbieta Pietralczyk. Co stało się z Panoramą Racławicką po II wojnie światowej? Co ma wspólnego bitwa pod Racławicami z wydarzeniami sierpnia 1980 w Polsce? Co oznacza solidarność między ludźmi i dlaczego jest ważna? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i zrobić przypinkę z własnym logo, zapraszamy na zajęcia. Spotkanie dla dzieci wraz z rodzicami, część warsztatowa odbędzie się w Gmachu Głównym.

Muzeum Panorama Racławicka

Bilety: 25 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

4 czerwca, godz. 14.00

Sztuka gry… w sztukę

Cykl: Dotknij Muzeum

Warsztaty plastyczne pani dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. Ryszard Winiarski tworzył obszary inspirowane systemami gry, jak również rachunkiem prawdopodobieństwa. W 1965 roku powstały jego pierwsze dzieła z serii „Próby wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych”, gdzie za podstawę posłużyły czarne i białe kwadraty, a ich układ wynikał między innymi z rzutu kostką. Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których wykonamy własne plansze inspirowane systemami Ryszarda Winiarskiego.

Pawilon Czterech Kopuł

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

7 czerwca, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie czasowej „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej.

Pawilon Czterech Kopuł

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

8 czerwca, godz. 11.00

Jaki kolor ma gwizd?

Cykl: Muzealne poruszenie

Zajęcia plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Obraz Kazimierza Mikulskiego o tytule Wieczorami słychać gwizd odjeżdżających pociągów stanie się inspiracją do działań głosowych, ruchowych i plastycznych. W trakcie spotkania będziemy gwizdać, próbować zatańczyć gwizdanie, a także poszukiwać odpowiedniej barwy, kreski, linii do narysowania dźwięku. A najlepsza zabawa będzie na koniec spotkania, kiedy spróbujemy to wszystko zrobić jednocześnie.

Pawilon Czterech Kopuł

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

8 czerwca, godz. 12.00

L’École de Paris, czyli cudzoziemcy w Paryżu

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Iwony Gołaj. Mianem Szkoły Paryskiej określa się międzynarodową społeczność artystów w Paryżu, którzy przyjeżdżali z różnych części świata i osiedlali się – najczęściej na Montparnassie – od początku XX wieku do wybuchu II wojny światowej. Podczas wykładu przedstawieni zostaną wybrani najważniejsi artyści Szkoły Paryskiej, w tym Amadeusz Modigliani (1884–1920), Mojżesz Kisling (1891–1953), Chaim Soutine (1893–1943) oraz Tsuguharu Fujita (1886–1969).

Pawilon Czterech Kopuł

Bilety: 10 zł.

8 czerwca, godz. 13.00

Wymiary rzeźby

Cykl: Ramię w ramię

Integracyjne warsztaty sensoryczne z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa, audiodeskrypcja: pani dr Agata Iżykowska-Uszczyk, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Kiedy pytamy o wymiary rzeźby, w pierwszej kolejności myślimy o jej rozmiarach: czy rzeźba jest wysoka i szeroka, czy niewielka i cienka. Ale rzeźby mogą mieć też wymiar symboliczny, filozoficzny. W czasie spotkania omówimy dzieła Bożenny Biskupskiej, o których można powiedzieć, że są monumentalne, ażurowe, chropowate i intrygujące. W ramach warsztatów plastycznych zaprosimy uczestników do działań twórczych w glinie, tekturze, gałęziach i sznurze.

Pawilon Czterech Kopuł

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

8 czerwca, godz. 18.00

Rusztowanie dla sztuki

Cykl: Co mnie porusza w sztuce współczesnej

Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych, prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Bożenna Biskupska, powołując do życia Międzynarodowe Laboratorium Kultury w Sokołowsku, stworzyła ośrodek artystyczny, miejsce do pracy i spotkań artystów wielu dziedzin. Zwiedzając wystawę, skupimy uwagę na dziełach twórców zaproszonych przez artystkę do współpracy. Będzie to podróż poprzez kolor, dźwięk, ruch. W części warsztatowej spotkania wykorzystamy kolorowe folie, aby improwizować w tańcu z barwą i ruchem spontanicznym.

Pawilon Czterech Kopuł

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

9 czerwca, godz. 11.00

„Bożenna Biskupska. Die Künstlerin und Mögliches Bauwerk”. Führung in deutscher Sprache durch die Wechselausstellung

Durchführung: Nicole Ullrich.

Vier-Kuppel-Pavillon Museum für Moderne Kunst

Eintritt mit einer Eintrittskarte für die Dauerausstellung.

„Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa” – oprowadzanie w języku niemieckim

Prowadzenie: pani Nicole Ullrich.

Pawilon Czterech Kopuł

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

9 czerwca, godz. 14.00

„Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa” – oprowadzanie kuratorskie

Ostatnie przed finisażem spotkanie na wystawie czasowej. Prowadzenie: pani Emilia Orzechowska i pan Stach Szabłowski. Monumentalne instalacje przestrzenne, ikoniczna postać „Jednonogiego”, cykle malarskie oraz wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury to tylko niektóre z dzieł prezentowanych na tej retrospektywnej wystawie.

***

15 czerwca, godz. 12.00

Genialny malarz, niegodziwy człowiek. O dwóch twarzach Petera Brandla

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Wykład pana Adama Szeląga. Na fali wzrostu zainteresowań Piotrem Brandlem, jaki wzbudziła wspaniała wystawa jego twórczości w Pradze, warto przybliżyć postać mistrza czeskiego malarstwa doby baroku. Był niewątpliwie genialnym artystą, w dużej mierze samoukiem o niewyobrażalnym talencie, a jednocześnie człowiekiem o słabym charakterze, wikłającym się w różnorakie skandale, całe niemal życie ściganym przez wymiar sprawiedliwości. To połączenie malarskiego mistrzostwa i niemoralnego prowadzenia się do dziś fascynuje badaczy i miłośników sztuki. W trakcie wykładu przedstawione zostaną różne oblicza czeskiego malarza. Głównym punktem odniesienia będą dzieła Brandla malowane dla Śląska (z kościołem Cystersów w Krzeszowie na czele) oraz pewien obraz z małego wiejskiego kościoła na Pomorzu Zachodnim, którego odkrycie należy do największych w Polsce sensacji ostatnich lat.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

16 czerwca, godz. 12.00

Monety II Rzeczypospolitej i ich projektanci

Wykład pani Magdaleny Karnickiej towarzyszący wystawie Od denara do złotówki. Monety ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Monety II Rzeczypospolitej projektowali znani medalierzy i rzeźbiarze. Ich autorami byli m.in. Konstanty Laszczaka, Władysław Wasiewicz, Jan Wysocki, Józef Aumiller, Tadeusz Breyer, Stanisław Lewandowski, Antoni Madeyski, Wojciech Jastrzębowski, Stanisław Kazimierz Ostrowski, Zofia Trzcińska-Kamińska, Stanisław Szukalski, Edward Wittig czy Tadeusz Kotarbiński. Podczas wykładu omówione zostaną zaprojektowane przez nich monety, a także przedstawiona ich twórczość w innych dziedzinach sztuki.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

16 czerwca, godz. 13.00

„Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl «Wojna» Artura Grottgera” – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: pani Natalia Sienkiewicz. Ostatnie przed zamknięciem wystawy spotkanie to okazja do zapoznania się z historią dzieła i procesem jego realizacji, a także ze znaczeniami poszczególnych przedstawień ukazanych przez artystę.

Gmach Główny

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

15 czerwca, godz. 16.00

Haftowana koszula

Warsztaty pani Olgi Budzan dla młodzieży i dorosłych towarzyszące wystawie Aśka Borof. Powszednie misterium. Podczas spotkania hafciarskiego będziemy ozdabiać koszule ozdobnymi ściegami, a za inspirację posłużą nam pracę trójmiejskiej artystki, pani Aśki Borof. To warsztaty skierowane do osób, które miałyby ochotę nieco poeksperymentować. Niech poniesie nas fantazja. Niech poprowadzi intuicja. Na spotkanie przynieście koszule, które chcielibyście ozdobić haftem (najlepiej nierozciągliwe). Spotkanie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Na miejscu dostępne będą wszystkie materiały.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

15 czerwca, godz. 18.00

Odłam Źdźbło: Swojewola – wydarzenie performatywno-śpiewacze

Wejdźmy w zapomniany, nieoczywisty świat obrzędowości weselnej w dawnej Polsce. Odłam Źdźbło to czteroosobowa żeńska grupa wokalna, która wyłoniła się z Zespołu Śpiewu Tradycyjnego „Źdźbło” założonego w 2004 r. i prowadzonego przez Agnieszkę Błonkiewicz. Z inicjatywy pani Aśki Borof grupa rozpoczęła w 2019 r. realizację niezależnych projektów o charakterze performatywno-parateatralnym, których Borof jest autorką i reżyserką. Osią tematyczną jest świat kobiety w świetle pieśni, przesądów, podań i mitów ludowych. Zespół wykonuje pieśni Słowiańszczyzny wschodniej, wykorzystując archaiczne techniki śpiewu ludowego. Wokół pieśni rozgrywa się oszczędna, ascetyczna akcja sceniczna, będąca rodzajem cichego kontrapunktu-komentarza. Pani Aśka Borof jest również projektantką i wykonawczynią strojów, w których występuje zespół, bezpośrednio odnoszących się do obrzędów sprawowanych przez kobiety i wokół kobiety. Są to m.in. obrzędy weselne wokół panny młodej, dialog starego pokolenia z młodym, ujarzmianie lęków i demonów przez sprawowanie odwiecznych rytuałów, obrzędy wiosenne, obrzędy magiczne i mistyczne.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

16 czerwca, godz. 12.00

Prosto z łąki

Cykl: Etno w południe

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat, prowadzenie: pani Julia Szot. Jakie rośliny możemy spotkać w trakcie czerwcowych spacerów? Co rośnie w okolicy muzeum? Czego możemy użyć do stworzenia zielnika i co to w ogóle takiego? Na te pytanie spróbujemy odpowiedzieć w trakcie niedzielnych zajęć. Do wykonania pracy plastycznej posłużą nam tym razem lokalne rośliny.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

15 czerwca, godz. 12.00

Manifestacja buntu: futuryzm

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. Futuryści nawoływali do niszczenia muzeów sztuki, odżegnywali się od antyku i dokonań klasyków renesansu. Traktowali tradycję jako „nienawistny hamulec”, który krępuje swobodę twórczą. W trakcie wykładu ten rewolucyjny kierunek zostanie zaprezentowany w wielowątkowym kontekście, przybliżona zostanie także specyfika futuryzmu włoskiego, rosyjskiego oraz polskiego. Słuchacze przekonają się, jak prąd ten wpłynął na film, teatr czy sztuki plastyczne.

Pawilon Czterech Kopuł

Bilety: 10 zł.

***

22 czerwca, godz. 12.00

Z Nicei do Torunia. Okoliczności pozyskania kolekcji prac i archiwaliów Marka Oberländera dla UMK w Toruniu

Wykład pani Katarzyny Moskały towarzyszący wystawie Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera. O istnieniu emigracyjnej spuścizny Marka Oberländera wiedziała malarka Janina Jasińska-Luterek, która w roku 2004 przekazała tę informację pracownikom Muzeum Uniwersyteckiego Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przywiezione z Nicei prace zostały podzielone na trzy części: większość obrazów i część prac papierowych otrzymała wdowa po artyście, część prac na papierze trafiła do Muzeum Sztuki w Radomiu, większość zaś została przekazana w darze UMK.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

23 czerwca, godz. 11.00

Awangarda dwudziestolecia międzywojennego

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana Grzegorza Wojturskiego. Przedstawione zostaną najważniejsze tendencje i kierunki w sztuce pierwszych dziesięcioleci XX wieku, które legły u podstaw kultury wizualnej naszych czasów, m.in. ukazujący udręki duszy ekspresjonizm, negujące dotychczasową estetykę i oparte na magii geometrii – fowizm, kubizm i konstruktywizm, a także tajemnicze wizje dadaizmu i surrealizmu.

Gmach Główny, sala 116

Bilety: 10 zł.

22 czerwca, godz. 15.00

Igłą i nitką malowane

Integracyjne warsztaty hafciarskie z tłumaczeniem na polski język migowy, towarzyszące wystawie Aśka Borof. Powszednie misterium, prowadzenie: pani Olga Budzan. Aśka Borof za pomocą haftu ilustruje wierzenia ludowe, portretuje kobiety czy Matkę Boską. Haftem przyozdabia stroje, w których występuje jej zespół Odłam Źdźbło. Hafty trójmiejskiej artystki są niezwykle malarskie. Właśnie one staną się inspiracją dla naszych prac. Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Na miejscu dostępne będą wszystkie materiały.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

22 czerwca, godz. 15.00

„Co widziała Matka B. Opowieści z Barda” – spotkanie autorskie z Tomaszem Karamonem

Prowadzenie: pani Marta Derejczyk. Pan Tomasz Karamon jest dobrze znany w Muzeum Etnograficznym dzięki prowadzonej przez niego Akademii Dobrej Formy Piernikarskiej. Tym razem wystąpi w innej roli, ponieważ właśnie ukazała się publikacja historyczno-reporterska Co widziała Matka B. Opowieści z Barda, której jest autorem. Jako miłośnik Barda ożywił historię miasta, pokazując przeplatającą się w niekończącym się cyklu przeszłość i teraźniejszość. Podobnie jak wosk nieustannie przetapiany na dary wotywne – oczy, serca, ramiona, kręgosłupy, uszy, języki, zęby, nogi, głowy – krążył w nieskończonym cyklu próśb i podziękowań zanoszonych do Matki Bożej, wędrując między kościołem a zakładem odlewacza i kramami…

Wydarzeniu towarzyszy jednodniowa ekspozycja, na której pojawią się niedostępne na co dzień zabytki z kolekcji Muzeum związane z Bardem.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

23 czerwca, godz. 12.00

Hurra, wakacje!

Cykl: Etno w południe

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat, prowadzenie: pani Anna Frania. Wakacje to czas beztroski, podróżowania, odkrywania, spokojnych poranków i późnowieczornych spotkań i zabaw… Spróbujemy przyjrzeć się, jak dawniej spędzano ten czas i czy dziś wygląda to podobnie. Każdy będzie miał możliwość stworzyć pudełko na pamiątki i skarby, tak by być gotowym na zbliżający się czas przygód.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

23 czerwca, godz. 12.00

Uzmysłowić cud. Schemat mirakularny w kulturze religijnej

Wykład pani dr Małgorzaty Dubasiewicz towarzyszący wystawie Aśka Borof. Powszednie misterium. Cechą charakterystyczną kultury religijnej polskiej wsi było uwrażliwienie na doświadczenie cudowności. W obszarze zdarzeń mirakularnych istotne miejsce zajmowały obrazy słynące łaskami, a także składane przy nich wota – świadectwa cudu. Wobec mnogości czczonych obrazów oraz darów wotywnych warto postawić pytanie o wizualną ich warstwę: zatem czy z perspektywy czciciela obiekty sakralne, aby zaistnieć jako medium/źródło cudowności, musiały wypełniać określony kanon „estetyczny”?

Dr Małgorzata Dubasiewicz jest etnologiem i archeologiem, pracuje w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, badawczo interesuje się doświadczeniem wizerunków sakralnych.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

20 czerwca, godz. 11.00

Przystanek: Pawilon – odsłona piąta

Cykl: Przystanek: Pawilon

Warsztaty dla seniorów, prowadzenie: pani Justyna Oleksy. Słowo. W jaki sposób, w jakiej formie jest ono obecne w dziełach sztuki plastycznej? Podczas spotkania przyjrzymy się słowom, które bywają inspiracją do form rzeźbiarskich i malarskich, słowom, które są materią dzieł. Rozgościmy się wśród liter i sensów. Dosłownie i niedosłownie. Dotkniemy metafor zbudowanych na granicy języka wizualnego i werbalnego. Zanurzymy się w figlarne praktyki surrealistów, zbadamy sposoby poezji konkretnej na nadanie słowom kształtu, zgłębimy formy wywiedzione ze słowa.

Pawilon Czterech Kopuł

Bilety: 10 zł (z Wrocławską Kartą Seniora – 3 zł.). Zapisy: tel. 71 712 71 81.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.