Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

9–10 lipca 2022 roku

9 lipca, godz. 16.00

Johan Christian Dahl – norweski malarz i starożytnik

Wykład pani Anny Prorok. Norweska ojczyzna była nieustannie obecna w życiu Jana Krystiana Dahla, mimo że po zdobyciu wykształcenia osiedlił się w Dreźnie, gdzie został profesorem na Akademii Sztuk Pięknych. Fantazyjne krajobrazy norweskie są tematami wielu jego obrazów, a sam artysta stał się jednym z prekursorów norweskiej ochrony zabytków. Ten wykład zabierze nas w podróż do malowniczych fiordów i w czasy, kiedy rodziła się myśl konserwatorska i muzealnicza.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116

Wstęp wolny.

10 lipca, godz. 12.00

Madonna na lwie i święci. O ikonografii w śląskiej sztuce średniowiecznej

Podczas spaceru po wystawach „Śląska rzeźba kamienna XII–XVI w.” oraz „Sztuka śląska XIV–XVI w.” omówione zostaną tematy mało znanych przedstawień w śląskiej sztuce okresu średniowiecza. Uczestnicy dowiedzą się między innymi, skąd pochodzi wyobrażenie Madonny na lwie, co to jest Veraikon, dlaczego święta Jadwiga ma bose stopy, a posąg nagrobny księcia Henryka Probusa jest jednocześnie leżący i stojący. Prelegentka wystąpi w kostiumie historycznym według wzorów z XIII w. Prowadzenie: pani Anna Prorok.

Gmach Główny

Wstęp z biletem na wystawy stałe. Zapisy, tel.: 71 372 51 48.

9 lipca, godz. 16.00

„Reguły są po to, żeby je przekraczać”. O działalności pedagogicznej Magdaleny Abakanowicz w PWSSP w Poznaniu

Cykl: Abakanowicz wielokrotnie

Wykład pani dr Anny Borowiec. Wykład poświęcony działalności pedagogicznej Magdaleny Abakanowicz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Artystkę zaprosił na uczelnię ówczesny rektor, prof. Stanisław Teisseyre, który reformował szkołę w połowie lat 60. XX w. Abakanowicz w 1965 r. opracowała program nauczania, a następnie kierowała Pracownią Gobelinu. Była wówczas obok Magdaleny Więcek jedną z dwóch artystek prowadzących tutaj własną pracownię. Podczas wykładu przybliżony zostanie autorski program nauczania, dzięki któremu miejsce to stało się przestrzenią eksperymentu i artystycznego rozwoju dla kilku pokoleń młodych twórców. Zaprezentowane zostaną dokumenty i fotografie pochodzące ze zbiorów uczelni i prywatnych archiwów dawnych studentów pracowni.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Wstęp wolny.

*****

W tym tygodniu również ruszają „Wakacje w Muzeum”. Na dzieci i ich opiekunów czekają zajęcia we wszystkich oddziałach Muzeum: Gmachu Głównym, Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Etnograficznym i Muzeum „Panorama Racławicka”. Program

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.