Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

4–27 listopada 2022 roku

5 listopada, godz. 15.00

Charków 2022. Ślady wojny [UA]

Spotkanie z panem Konstantynem Iszczenką, kuratorem wystawy Charków 2022. Ślady wojny. Rozmowa poświęcona będzie miastu oraz fotografiom autorstwa Wasyla Gołosnego, który od lutego 2022 dokumentuje zniszczenia Charkowa i zbrodnie armii rosyjskiej.

hol Gmachu Głównego, pl. Powstańców Warszawy 5

Wstęp wolny.

5 listopada, godz. 16.00

Pomiędzy czasem a przestrzenią

Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Wydarzenie towarzyszące wystawie Wiwat Muzeum! W muzealnych salach najczęściej odnosi się wrażenie, że czas biegnie bardzo powoli, a nawet stoi w miejscu. Zatrzymany bieg, zatrzymany taniec, ruch, który kiedyś trwał i będzie nadal trwać, utrwalony w brązie, w drewnie, w porcelanie. Za sprawą malarstwa olejnego, fotografii i drzeworytów czas też przyśpiesza. Zmieniamy kontynenty, kraje i epoki w kilka kroków. Zatańczmy czas przeszły, teraźniejszy i przyszły. Wytańczmy to, co zatrzymamy w sercu, to, co nas porusza, i to, co zostawimy za sobą.

Gmach Główny

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

5 listopada, godz. 11.00

Sezamie, otwórz się!

Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat towarzyszące wystawie Wiwat Muzeum! Prowadzenie: pan Sławomir Ortyl. Czy pamiętacie, kto powiedział: „Sezamie, otwórz się!”? Tak, chodzi o Ali Babę, który dzięki tym słowom wchodził do skarbca. Uczestnicy zajęć też mogą być jak Ali Baba – każda z sal wystawy jest jak wielki skarbiec. Jakie skarby w sobie skrywają muzealne sale, czy chodzi tylko o złoto, a może też o wiedzę albo emocje? Przyjdź i sam się przekonaj.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

5 listopada, godz. 12.00

„Warstwa po warstwie”. Ciekawostki związane z konserwacją obrazu „Kot w spiżarni” przypisywanego Janowi Fytowi

Wykład pani Karoliny Furykiewicz połączony z prezentacją dotyczącą konserwacji obrazu pokazanego na wystawie Wiwat Muzeum! Można powiedzieć, że obraz w złym stanie to taki książę w łachmanach – czasem trudno na pierwszy rzut oka dostrzec w nim urodę, kunszt i wartość… Spotkanie będzie okazją do dowiedzenia się, jak przebiegały prace konserwatorskie nad przywracaniem urody obrazowi z XVII wieku, ofiarowanemu do kolekcji Muzeum w 2021 r.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

6 listopada, godz. 10.30

Muzealna alchemia

Cykl: Zostań Cudo-Twórcą

Warsztaty plastyczne pani Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Zajęcia będą okazją do poznania technik malarskich i przeróżnych substancji, których używali artyści w procesie tworzenia dzieł sztuki.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

6 listopada, godz. 12.30

Muzealna alchemia

Cykl: Zostań Cudo-Twórcą

Warsztaty plastyczne pani Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

6 listopada, godz. 13.00

Wiwat Muzeum! – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: zespół edukatorów muzealnych MNWr. Idąc tropem haseł poszczególnych części wystawy: „Czas zatrzymany”, „Przemiany”, „Poruszenie”, „Detal”, „Uratuj mnie”, „Do dzieła!”, „Śmiech”, kuratorzy opowiadać będą m.in. o tym, jaka jest rola muzeum we współczesnym świecie. W niecodziennych kontekstach zostaną zaprezentowane: rzeźba średniowieczna i współczesna, malarstwo nowożytne i współczesne, sztuka ludowa oraz rzemiosło artystyczne.

Gmach Główny

Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

6 listopada, godz. 15.00

Wiwat Muzeum!

Spotkanie dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: pan Sławomir Ortyl oraz tłumaczka, pani Elżbieta Resler.

Gmach Główny

Bilet: 1 zł, udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

6 listopada, godz. 12.00

Listy z nieba

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Olgi Budzan dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Wydarzenie towarzyszące wystawie Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955). „Listy z nieba” to wykonane z papieru niezwykłe formy z pogranicza grafiki oraz sztuki składania papieru. Podczas warsztatów będzie można przyjrzeć się ich konstrukcji oraz spróbować wykonać własną pracę plastyczną. Dla precyzyjnych.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

6 listopada, godz. 12.00

Tradycja wciąż żywa. Hafty z Wietnamu

Warsztaty hafciarskie dla dorosłych. Prowadzenie: pani Joanna Bożek. Inspiracją do zajęć będą kolorowe stroje mniejszości etnicznej Hmong, zamieszkującej północne tereny Wietnamu. Techniką haftu krzyżykowego przeniesiemy na kanwę tradycyjne symbole Hmong w wybranej przez siebie kolorystyce. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób zaawansowanych, jak i początkujących. Podstawowe materiały hafciarskie dostępne będą na miejscu.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

4 listopada, godz. 16.00

„Jestem czasownikiem!”. Być jak Kurt Schwitters

Cykl: Estetyka fragmentu

Warsztaty dla dorosłych towarzyszące wystawie Collage – klejone światy. Prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk, Estetyka fragmentu to seria spotkań, w trakcie których uczestnicy poznawać będą różne podejścia do tworzenia kolaży. Na początek dadaista z krwi i kości – Kurt Schwitters.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

5 listopada, godz. 14.00

Wycinane abecadło

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. Co to znaczy: coś zdemontować? Czy rycerz może spieszyć się na pociąg? Obejrzymy prace Mieczysława Bermana. Dowiemy się, jak tworzył fotomontaże. W części plastycznej spróbujemy zrobić samodzielnie prace inspirowane wybranymi fotografiami.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilet: 1 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

5 listopada, godz. 16.00

Świat na opak

Warsztaty dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Wydarzenie wokół wystawy Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca. Odwrócić, przemienić, przedstawić na opak – ale co to właściwie znaczy? W trakcie spotkania zastanowimy się nad miejscem dla siebie w różnych – czasem skrajnie odmiennych – scenariuszach.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilet: 1 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

5 listopada, godz. 11.00

Dzieła listy piszą

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Czy może powstać dzieło z korespondencji? Obejrzymy pracę Jolanty Nitki-Nikt i poszukamy odpowiedzi na to pytanie. W części warsztatowej stworzymy własną sztukę z listów. Prosimy o przyniesienie starych pocztówek, zapisanych liścików, karteczek z listą zakupów itp.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

5 listopada, godz. 12.30

Lampa

Warsztaty pani Eweliny Kachynskiej w języku ukraińskim dla rodzin z dziećmi towarzyszące wystawie Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

6 listopada, godz. 16.00

Między fikcją a rzeczywistością. Krótka historia fotomontażu

Wykład pani Aleksandry Szwedo. Dziś niemal każdy z nas doświadcza różnych manipulacji obrazami. Wszechobecność tych wizualnych ingerencji stała się tak naturalna, że wręcz niezauważalna. Warto więc zadać sobie pytanie: kiedy i gdzie miał początek ten proces i jaki ma na nas wpływ? Podczas spotkania przekonamy się, że manipulacja obrazem pojawiła się niemal równocześnie z wynalezieniem fotografii i przybierała różne oblicza: od ingerencji z użyciem pędzla i nożyczek po dobrze nam znaną obróbkę cyfrową. Gdzie kończy się obraz rzeczywisty, a zaczyna fikcyjny? Czy nawet niewielka zmiana obrazu jest etyczna? Wykład będzie próbą odpowiedzi na te pytania, a posłużą do tego ilustracje pierwszych artystów, którzy sięgnęli po technikę fotomontażu: Oskara Rejlandera, Wilhelma Notmana czy Henryka Peacha Robinsona. Przyjrzymy się również kontrowersjom związanym z manipulowaniem obrazem w życiu codziennym, fotografii reportażowej czy wojennej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

***

12 listopada, godz. 16.00

Józef Wybicki i jego czasy

Wykład pani Izabeli Trembałowicz-Chęć z okazji Roku Józefa Wybickiego. Józef Wybicki znany jest Polakom głównie jako twórca słów do hymnu państwowego. I właściwie na tym nasza wiedza się kończy. Wykład, który odbywa się w Roku Józefa Wybickiego, ogłoszonego z okazji dwustulecia jego śmierci, 275. rocznicy urodzin oraz 225 lat, jakie upłynęły od powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, pozwoli poszerzyć wiedzę o wybitnym Polaku i czasach, w jakich przyszło mu żyć.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

13 listopada, godz. 11.00

Sztuka starożytnego Rzymu

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana Grzegorza Wojturskiego. Starożytny Rzym kojarzy się zazwyczaj z imperialnymi podbojami, prawem, pomnikami konsulów i cesarzy, walkami gladiatorów oraz ruinami monumentalnych świątyń i amfiteatrów. Prelegent postara się poszerzyć ten krąg skojarzeń o charakterystyczne dla Rzymu budowle, specyficzne rozwiązania konstrukcyjne oparte na półkolistym łuku, filarach i sklepieniach kopułowych i kolebkowych, wskaże również na genialne rzymskie rozwiązania technologiczne i materiałowe zapewniające solidność i trwałość. Ukaże antycznych Rzymian nie tylko jako wielbicieli i naśladowców rzeźby i architektury greckiej, lecz także jako nowatorów w dziedzinie inżynierii, budownictwa, portretu oraz malarstwa dekoracyjnego. Zaprezentuje też obiekty z obszaru Śląska inspirowane architekturą antycznego Rzymu.

Gmach Główny

Bilety: 10 zł.

12 listopada, godz. 14.00

Święte obrazki

Oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na język ukraiński, prowadzenie: pani Joanna Kurbiel. Wystawa Święte obrazki to pierwsza tak obszerna prezentacja wyjątkowej kolekcji grafik dewocyjnych i obrazów na szkle zebranych przez o. Mikołaja von Lutterottiego, ostatniego przeora zgromadzenia benedyktynów w Krzeszowie, oraz pierwsza ekspozycja mu poświęcona. Można na niej zobaczyć obrazy oraz wybór około pięciuset grafik z imponującego, bo liczącego kilkanaście tysięcy eksponatów, zbioru, który przez ćwierć wieku zgromadził i pieczołowicie opracował o. Lutterotti.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

12 listopada, godz. 15.00

Święte obrazki

Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: pani Joanna Kurbiel.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

13 listopada, godz. 12.00

Rozświetlamy listopad

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Dni są coraz krótsze… Uczestnicy zajęć spróbują rozświetlić listopadową aurę, tworząc papierowe i szklane lampiony. Potrzebne będą małe, pękate słoiki. Pozostałe materiały zapewni Muzeum.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

13 listopada, godz. 16.00

Lampiony jesienne

Warsztaty rodzinne dla dzieci ze spektrum autyzmu w wieku od pięciu do dwunastu lat. Prowadzenie: pani Paulina Suchecka. Muzeum zaprasza na zajęcia tworzenia papierowych lampionów. Uczestnicy będą używać papieru, bibuły, nożyczek, kleju, farb i kredek. Następnie przygotowane lampiony będą podświetlać. Będzie kolorowo, bajkowo, magicznie.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 1 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

8 listopada, godz. 14.00

Collage. Rysunek akustyczny

Warsztaty plastyczno-muzyczne. Grygar Milan to artysta, którego dzieło pt. Rysunek akustyczny można zobaczyć, a nawet usłyszeć podczas wystawy czasowej Collage – klejone światy. W trakcie warsztatów z panem Tomaszem Sterą – muzykiem, dziennikarzem muzycznym i miłośnikiem szeroko pojętej sztuki, uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat przenikania się sztuk. Dowiedzą się, czym jest rysunek akustyczny i czy w pracach plastycznych ukrywa się muzyka. Czy narysowana linia jest zdarzeniem akustycznym z możliwościami przestrzennymi, czy płyta gramofonowa może być kolażem? Ponadto każdy uczestnik zajęć na podstawie wysłuchanego fragmentu partytury stworzy rysunek akustyczny, komponując własny kolaż.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

19 listopada, godz. 12.00

Dotknij muzeum

Wykład pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk towarzyszący wystawie Wiwat Muzeum! Czy w muzeum można dotykać? To sztampowe pytanie stanie się punktem wyjścia do refleksji o przełamywaniu stereotypów, angażowaniu widzów w odbiór dzieła sztuki czy dostępności eksponatów na wystawach. Przedstawione zostaną muzea i wystawy, na których wręcz wskazane jest dotykanie.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

19 listopada, godz. 14.00

Z uśmiechem na ustach!

Spotkanie dla osób niewidomych i niedowidzących na wystawie Wiwat Muzeum!, prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk. Idąc tropem haseł poszczególnych części wystawy: „Czas zatrzymany”, „Przemiany”, „Poruszenie”, „Detal”, „Uratuj mnie”, „Do dzieła!”, „Śmiech”, prowadząca opowiadać będzie m.in. o tym, jaka jest rola muzeum we współczesnym świecie. W niecodziennych kontekstach zostaną zaprezentowane: rzeźba średniowieczna i współczesna, malarstwo nowożytne i współczesne, sztuka ludowa oraz rzemiosło artystyczne. Muzeum zapewnia audiodeskrypcję oraz pomoce dotykowe.

Gmach Główny

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

19 listopada, godz. 15.00

Na skrzydłach kolorowych ptaków

Warsztaty rodzinne dla dzieci ze spektrum autyzmu, prowadzenie: pan Michał Pieczka. Warsztaty plastyczne z wykorzystaniem prac malarskich, rzeźbiarskich i ceramicznych ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Spotkanie, w trakcie którego uczestnicy mają możliwość poznać dzieła sztuki ukazujące różne gatunki ptaków, prezentowane na ekspozycjach stałych. Podczas zajęć będzie okazja, aby porozmawiać o formach i kolorach ptaków, jak również sposobie ich ukazania przez artystów. Warsztaty poświęcone są wzbogaceniu w podstawowym zakresie wiedzy artystycznej oraz ornitologicznej, a także rozwijaniu wyobraźni i inwencji twórczej. Uczestnicy wykonają też własne prace pod kierunkiem prowadzącego.

Gmach Główny

Bilety: 1 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

20 listopada, godz. 11.00

W modowym kalejdoskopie

Cykl: Z rodziną do Muzeum

Warsztaty plastyczne pana Michała Pieczki dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat. Wszyscy wiemy, jak szybko i nieraz w zaskakujący sposób zmieniała się moda dawniej i współcześnie. Podczas wspólnego zwiedzania wystawy Wiwat Muzeum! uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z historią mody. Później pod kierunkiem prowadzącego wykonają projekty własnych strojów zainspirowane obejrzanymi dziełami. Pomogą im w tym kartki kolorowego papieru oraz bibuła i różne dekoracyjne dodatki.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

20 listopada, godz. 12.00

Egipt: pustynne klasztory i stołeczne świątynie Koptów

Cykl: Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej

Wykład pani dr Beaty Lejman. Potomkami rdzennych mieszkańców Egiptu są Koptowie, chrześcijanie łączący w swej kulturze okruchy dziejów starożytnego kraju faraonów z wpływami Cesarstwa Rzymskiego. Od VII w. żyją w cieniu muzułmańskich Arabów, którzy podbili ich ziemie. Mimo dyskryminacji tworzą od dwóch tysięcy lat oryginalną sztukę i zachowują ciągłość najdawniejszych tradycji. Warto poznać klasztory wzniesione na pustyni, gdzie szatan kusił św. Antoniego, oraz zajrzeć do nowoczesnych świątyń w Kairze i Aleksandrii. Z jak niezwykłym fenomenem mamy do czynienia, niech świadczy także wpływ mnichów koptyjskich na narodziny Kościoła w Irlandii.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

20 listopada, godz. 13.00

Wiwat Muzeum!

Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: zespół edukatorów muzealnych MNWr.

Gmach Główny

Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

19 listopada, godz. 13.00

Obraz w praktyce. O traktowaniu wizerunków świętych w kulturze religijnej wsi w XIX i na początku XX w.

Wykład pani Małgorzaty Dubasiewicz towarzyszący wystawie Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955). Święte obrazy zajmowały szczególne miejsce w kulturze religijnej wsi XIX i początków XX w. W czasie klęsk żywiołowych lub osobistych kryzysów szukano w nich wsparcia. Zanoszono przed nie modlitwy, składano śluby lub obnoszono je wokół ekumeny. Brak oczekiwanych efektów prowadził do chłostania obrazów, wystawiania na deszcz lub oblewania wodą. Jakie wartości w doświadczeniu mieszkańców wsi wyrażały obrazy? Czy powyższe gesty możemy określić mianem profanicznych? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w trakcie sobotniego wykładu.

Pani Małgorzata Dubasiewicz – ukończyła etnologię i archeologię na Uniwersytecie Gdańskim, przygotowuje pracę doktorską poświęconą doświadczeniom obrazów świętych w kulturze typu ludowego.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

19 listopada, godz. 15.00

Święte obrazki

Spotkanie dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: pani Joanna Kurbiel oraz tłumaczka, pani Agata Mazieńczuk. Wystawa Święte obrazki to pierwsza tak obszerna prezentacja wyjątkowej kolekcji grafik dewocyjnych i obrazów na szkle zebranych przez o. Mikołaja von Lutterottiego OSB, ostatniego przeora zgromadzenia benedyktynów w Krzeszowie, oraz pierwsza ekspozycja mu poświęcona.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

20 listopada, godz. 12.00

Ze świętego obrazka

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne pani Julii Szot dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Na zajęciach poznamy kilka żywotów świętych i przyjrzymy się dawnym świętym obrazkom. Dowiemy się, czym są atrybuty i jak rozpoznać dzięki nim patrona. Zdobytą wiedzę podsumujemy poprzez wykonanie pracy plastycznej.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

18 listopada, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po wystawie, która jest próbą pokazania ewolucji oraz różnorodności kolażu (form, technik, materiałów), który przez lata był i nadal jest używany przez artystów do rozmaitych celów. Na prezentacji Collage – klejone światy obejrzeć można prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów powstałe w ciągu 150 lat i reprezentujące wszystkie dziedziny sztuki od malarstwa, rysunku przez rzeźbę, grafikę, fotografię, fotomontaż, ceramikę, szkło, tkaninę, po sztukę video.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

19 listopada, godz. 12.00

Posklejane idee

Cykl: Zobacz i poczuj

Warsztaty dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. W trakcie spotkania widzowie zostaną oprowadzeni po wystawie Collage – klejone światy, na której można obejrzeć prace zrobione z wielu przeróżnych materiałów. W dziełach posklejanych z fragmentów gazet, fotografii i reprodukcji poszukamy idei przyświecających artystom. Mnogość technik i pomysłów stanie się natchnieniem do stworzenia własnych prac w technice kolażu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilet: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

19 listopada, godz. 13.00

Collage – klejone światy

Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: pani Anna Chmielarz.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

19 listopada, godz. 16.00

Co ma wspólnego kolaż z kolarzem?

Cykl: Muzealne poruszenie

Warsztaty plastyczno-ruchowe pani Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Kolarz na kolażu! Ależ to będzie przygoda! Prace wybitnego czeskiego artysty Jerzego Kolářa zainspirują nas do pocięcia reprodukcji i zdjęć na drobne paseczki i stworzenia własnych prac kolażowych. Czekają też na nas inne zestawienia słowne: chart – hart, morze – może, kot – kod, lód – lud. Zabawa gwarantowana.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

19 listopada, godz. 18.00

Kolaże – próba interpretacji

Cykl: Co mnie porusza w sztuce współczesnej?

Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych, prowadzenie: pani Barbara Przerwa. Prace eksponowane na wystawie Collage – klejone światy nieustająco skłaniają do zadawania pytania: dlaczego? Dlaczego artysta użył do swojej pracy kości, skóry węgorza, drewna, plastrów, bandaży, starych gazet? Dlaczego wyciął właśnie te fragmenty fotografii i dlaczego połączył je z pociętą reprodukcją wybitnego dzieła sztuki? Zapraszamy Państwa na próbę interpretacji i improwizacji. Teorie sztuki, idee, przemyślenia – to intelektualny sprawdzian dla ciała. Poprzez gesty, ruch, taniec intuicyjny stworzymy kolaże z naszych odczuć, emocji i wrażeń.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

20 listopada, godz. 16.00

W poszukiwaniu światła, czyli między nauką a sztukami plastycznymi

Wykład pani Iwony Gołaj towarzyszący wystawie Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca. W trakcie wykładu ilustrowanego przezroczami prelegentka przedstawi wybrane prace plastyczne – począwszy od dzieł romantyków i impresjonistów francuskich, aż po najnowsze realizacje wizualne, w których autorzy próbowali wykorzystać zdobycze nauki, szczególnie z dziedziny optyki i teorii widzenia. Uczestnicy spotkania zobaczą między innymi: modulatory przestrzenne, rodzaj trójwymiarowego malarstwa załamującego promienie świetlne Władysława Moholya-Nagya, Powidoki Władysława Strzemińskiego oraz op-artowskie obrazy Brygidy Riley.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

***

26 listopada, godz. 11.00

Skrój strój

Cykl: Radość ze sztuki

Zajęcia plastyczne dla rodzin z dziećmi w wieku od sześciu do dwunastu lat z Ukrainy. Prowadzenie: pani Karolina Rzepka. Na zajęciach przyjrzymy się wystrojonym postaciom zerkającym na nas z obrazów. Ich ubiór odzwierciedla trendy danych czasów. Sprawdzimy, co kryje się za terminami: kryza, rogatywka, epolety, a podczas warsztatów plastycznych stworzymy własny projekt stroju, łącząc ze sobą elementy mody dawnej ze współczesnymi.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

Крій сукні

Художні заняття для дітей з України (6–12 років) у циклі «Радість від мистецтва», проводить: Кароліна Жепка. Майстер-класи проектування одягу в техніці колаж.

Реєстрація на заняття: edukacja@mnwr.pl або 71 372 51 48.

Вхід вільний.

26 listopada, godz. 12.00

Muzeum – czyli co?

Wykład pani Julii Szot towarzyszący wystawie Wiwat Muzeum! Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z wybranymi zagadnieniami i problemami, przed którymi stają współczesne muzea. Sięgając do ich historii, zastanowimy się, dlaczego i po co zostały wymyślone, a także skąd wzięła się tak wielka ich różnorodność.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

26 listopada, godz. 15.00

Szlakiem Adama Mickiewicza po Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Spacer tematyczny po wystawie Sztuka polska XVII–XIX w. z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego, prowadzenie: pan Michał Pieczka. W 2022 r. przypada 200. rocznica ukazania się drukiem Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Jest to świetna okazja, by odbyć spacer po Muzeum szlakiem wątków i pamiątek mickiewiczowskich. Podczas spotkania obejrzeć będzie można obrazy polskich malarzy tworzących w XIX w. odwołujące się do twórczości poety. Na zwiedzających czeka też niespodzianka – niezwykła pamiątka po wieszczu narodowym. Wydarzenie odbędzie się w dniu 167. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

27 listopada, godz. 11.00

Sztuka bizantyńska

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana dr. Dariusza Galewskiego. Sztuka Cesarstwa Wschodniorzymskiego rozwijała się od schyłku IV w. jako kontynuacja sztuki wczesnochrześcijańskiej i późnoantycznej. Swój pierwszy „złoty okres” przeżywała za panowania Justyniana Wielkiego (527–565), kiedy to powstały bazylika Hagia Sophia w Konstantynopolu czy kościół San Vitale w Rawennie. Dekorację ich wnętrz stanowiły mozaiki ukazujące dostojne i hieratyczne postacie o wydłużonych proporcjach, ukazane frontalnie i pozbawione niemal ruchu. Podobnie jak ikony wskazywały na rzeczywistość duchową i były dla odbiorców „oknem” otwartym na świat idealny. Od schyłku IX w. nastąpiła ekspansja sztuki bizantyńskiej na niemal całym obszarze basenu Morza Śródziemnego i w krajach słowiańskich. Wykształciły się wówczas takie formy artystyczne, które są do dzisiaj kontynuowane w Kościołach wschodnich, jak świątynia kopułowa na planie krzyża greckiego czy oparte na wzornikach przedstawienia scen biblijnych. Imperium odegrało nieocenioną rolę w przyswojeniu, ugruntowaniu i przekazaniu krajom europejskim dziedzictwa kultury starożytnej, co miało istotny wpływ dla ponownego jej odkrycia w okresie renesansu.

Gmach Główny

Bilety: 10 zł.

26 listopada, godz. 14.00

Nikolaus von Lutterotti – zakonnik i kolekcjoner z Krzeszowa

Wykład pana Arkadiusza Dobrzynieckiego towarzyszący wystawie Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955). Będzie to opowieść o zakonniku z Krzeszowa – jego życiu i pasjach. O. Mikołaj przyszedł na świat jako Marek von Lutterotti 22 lipca 1892 r. w Kaltern (Austria). W 1912 r. wstąpił do klasztoru benedyktynów Emaus w Pradze i przyjął imię zakonne Mikołaj. W 1922 r. przybył do klasztoru w Krzeszowie, gdzie obok rozległej pracy duszpasterskiej zajął się kolekcjonowaniem m.in. grafik dewocyjnych, obrazów na szkle i albumów graficznych. Opublikował też ponad 70 książek i artykułów dotyczących cysterskiego Krzeszowa, dóbr zakonnych i dzieł sztuki artystów tam tworzących. Najważniejsze opracowania naukowe poświęcił barokowemu malarzowi Michałowi Willmannowi. Zmarł 28 października 1955 r. w Stuttgarcie, pochowany został na cmentarzu swego domu zakonnego w Bad Wimpfen.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

27 listopada, godz. 12.00

Wszyscy święci

Cykl: ETNO w południe

Litorytnicze warsztaty rodzinne pani Klaudii Maślej-Feluś dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Wydarzenie towarzyszące wystawie Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955). Inspiracją do zajęć z techniką linorytu będą święte obrazki prezentowane na wystawie.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

25 listopada, godz. 16.00

Jiříego Kolářa – rolaż

Cykl: Estetyka fragmentu

Warsztaty dla dorosłych towarzyszące wystawie Collage – klejone światy. Prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk. Drugie spotkanie z serii Estetyka fragmentu przybliży postać Jerzego Kolářa – artysty, poety, twórcy rolaży. To właśnie jego sposób myślenia o „klejonych światach” będzie dla nas punktem wyjścia do tworzenia własnych dzieł.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

26 listopada, godz. 12.00

Nieoczywiste połączenia

Rodzinne warsztaty dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Agata Iżykowska-Uszczyk, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Wydarzenie towarzyszące wystawie Collage – klejone światy. Miękki – twardy, zimny – ciepły… Co się stanie, gdy połączymy przeciwieństwa? Czy można stworzyć miękko-twardą rzeźbę? W trakcie spotkania poszukamy nieoczywistych połączeń, które zainspirują nas do stworzenia pracy plastycznej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 1 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

26 listopada, godz. 14.00

Drzwi do świata sztuki

Cykl: Dotknij Muzeum

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Piotr Potworowski i jego Drzwi z 1958 r. będą punktem wyjścia do rozmowy o miejscu zwykłego przedmiotu w sztuce współczesnej. Uczestnicy zainspirowani dziełami prezentowanymi na wystawie Collage – klejone światy, takich twórców jak Maria Pinińska-Bereś czy Adam Marczyński, tworzyć będą artystyczne obiekty.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 3 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

26 listopada, godz. 17.30

Artyści w czasach wyjątkowych

Spotkanie towarzyszące wystawie Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca. Prowadzenie: pani Iwona Dorota Bigos, kuratorka wystawy. Dyskusja na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł inspirowana instalacją pana Piotra Skiby Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca z udziałem autora pracy i zaproszonymi artystami oraz kuratorami. Rozmowa poprzedzona będzie krótkim wprowadzeniem w salach wystawy stałej ze szczególnym uwzględnieniem prac powstałych w czasie stanu wojennego.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

27 listopada, godz. 11.00

Konceptualizm, czyli pomysł na dzieło

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Małgorzata Micuły. W latach sześćdziesiątych XX w. awangarda zbliżyła się do krańców sztuki, głosząc pogląd, że idea jest ważniejsza od realizacji, a sam pomysł może być traktowany jak skończone dzieło niewymagające materializacji. Dużą rolę w tym przełomie odegrali polscy artyści, w tym Roman Opałka, którego projekt Opałka 1965 / od 1 do nieskończoności – realizowany przez 46 lat, aż do śmierci autora – pozostaje w kręgu najbardziej konsekwentnych i radykalnych postaw artystycznych w sztuce światowej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 10 zł.

27 listopada, godz. 11.00

Pawilon Wielu Kolumn

Cykl #muzealniaki_pod_kopułą

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat dwóch. Zaprojektowany w 1912 r. przez Jana Poelziga budynek Pawilonu Czterech Kopuł jest wczesnym przykładem modernizmu. Jednocześnie architekt umieścił w nim elementy klasycyzujące, np. kolumny, które witają nas już przy wejściu, a we wnętrzu podpierają kopuły. Wspólnie poznamy lepiej kolumnę – jeden z najważniejszych elementów architektonicznych, a także razem z dziećmi zaprojektujemy własną.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

27 listopada, godz. 13.00

Jej Wysokość Kolumna!

Cykl: Sztuczki w Pawilonie

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Czy wiesz, że kolumna ma także stopy i głowę, dokładnie tak jak Ty? Dzięki temu kolumny mogą podtrzymywać pawilonowe kopuły. Na zajęciach przyglądniemy się dokładnie budynkowi naszego pawilonu i temu, jak jest zbudowany. A potem każdy uczestnik będzie mógł zaprojektować kolumnę we własnym stylu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.