Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

326 listopada 2023 roku

4 listopada, godz. 11.00

Portal ołbiński – historia, teraźniejszość, kontekst. Badania z wykorzystaniem cyfrowych modeli 3D

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Wykład pana Franciszka Hackemera. W 1529 r. wyburzono czterystuletnie opactwo benedyktynów na Ołbinie – jeden z najważniejszych obiektów architektury romańskiej w regionie. Dziś jego świetności możemy się tylko domyślać, podziwiając fragmenty zachowanych dekoracji – z których największym i najistotniejszym reliktem jest bez wątpienia portal wmurowany w południową ścianę kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Wykład będzie poświęcony dziejom zabytku oraz badaniom nad jego pierwotną formą prowadzonym przy użyciu cyfrowych modeli 3D.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116

Wstęp wolny.

5 listopada, godz. 11.00

Sztuka starożytnego Rzymu

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana Grzegorza Wojturskiego. Starożytny Rzym kojarzy się zazwyczaj z imperialnymi podbojami, prawem, pomnikami konsulów i cesarzy, walkami gladiatorów i ruinami monumentalnych świątyń i amfiteatrów. Prelegent postara się poszerzyć ten krąg skojarzeń o charakterystyczne dla Rzymu budowle, specyficzne rozwiązania konstrukcyjne oparte na półkolistym łuku, filarach i sklepieniach kopułowych i kolebkowych, wskaże również na genialne rozwiązania technologiczne i materiałowe zapewniające solidność i trwałość. Ukaże antycznych Rzymian nie tylko jako wielbicieli i naśladowców rzeźby i architektury greckiej, lecz także jako nowatorów w dziedzinie inżynierii, budownictwa, portretu oraz malarstwa dekoracyjnego. Zaprezentuje też obiekty z obszaru Śląska inspirowane architekturą antycznego Rzymu.

Gmach Główny, sala 116

Bilety: 10 zł.

5 listopada, godz. 13.00

„Szklane życiorysy” – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: pani dr Barbara Banaś.

Gmach Główny

Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

5 listopada, godz. 14.30

Spotkanie z projektantkami szkła

Wydarzenie towarzyszące wystawie Szklane życiorysy, prowadzenie: pani dr Barbara Banaś. Uczestniczkami rozmowy będą bohaterki wystawy.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

5 listopada, godz. 12.00

Jesienne liście

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Prowadzenie: pani Julia Szot. Przyjrzymy się oznakom jesieni – liściom, które opadły z drzew. Zabawy plastyczne liśćmi i ozdoby z nich na pewno pamiętają wasi rodzice i dziadkowie. Kiedyś wszyscy znali też gatunki otaczających ich drzew i rozpoznawali kształty liści. Na zajęciach sprawdzimy swoją wiedzę, a także wykonamy pracę graficzną za pomocą darów jesieni.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

3 listopada, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami. Tym razem będzie to oprowadzanie po wystawie kolekcji – z uwzględnieniem dzieł zakupionych w 2023 r. w ramach ministerialnego programu Narodowe Kolekcje Sztuki Współczesnej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Wstęp z biletem na wystawę stałą.

4 listopada, godz. 11.00

Kot w peruce i porcelanowy byk

Cykl: Muzealne poruszenie

Warsztaty plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Zapraszamy do poszukiwań zwierząt na wystawie Szaleństwo rokoka! Na tej niezwykłej ekspozycji będziemy mogli podziwiać psy różnych ras, kota w peruce, piękne ptaki i porcelanowe szczury. Posłuchamy także, jak śpiewają zwierzęta – to będzie prawdziwa niespodzianka. A w trakcie warsztatów plastycznych wylepimy figurki z masy termoutwardzalnej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

4 listopada, godz. 13.00

Śladem przewrotności – oprowadzanie na wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

Prowadzenie: pani Anna Chmielarz.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

4 listopada, godz. 14.00

Zapraszamy na fête galante!

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu towarzyszące wystawie Szaleństwo rokoka! Prowadzenie: pani dr Agata Iżykowska-Uszczyk. Wyobraźmy sobie, że udajemy się na towarzyskie spotkanie na łonie natury. W jakich sukniach powinny zaprezentować się kobiety? A jakie nakrycia głowy mają mężczyźni, którzy im towarzyszą? W części warsztatowej zaprojektujemy własne stroje inspirowane tytułowymi fête galante.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

4 listopada, godz. 16.00

Alegorie i aluzje

Cykl: Zobacz i poczuj

Warsztaty dla dorosłych z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Wydarzenie towarzyszące wystawie Szaleństwo rokoka! Będziemy poszukiwać dzieł sztuki, w których ukryte są różne symbole. Rozszyfrujemy alegorie muzyki, lata i dotyku, a także znajdziemy rzeźby i obrazy odnoszące się w aluzyjny sposób do wolności, władzy, miłości i zdrady. W czasie warsztatów plastycznych uczestnicy stworzą własne malowane alegorie.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

11 listopada, godz. 12.00

Szlakiem wątków patriotycznych w sztuce polskiej – spacer tematyczny po wystawie „Sztuka polska XVII–XIX w.”

Prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski. Motywem przewodnim oprowadzania będą zagadnienia dotyczące pojęcia patriotyzmu i jego przemian w Polsce od wieku XVII do początku XX stulecia. Komentując wybrane obrazy oraz inne artefakty, prowadzący spotkanie zwróci uwagę na sposoby wyrażania postawy patriotycznej przez bohaterów przedstawień oraz autorów dzieł.

Gmach Główny

Wstęp wolny.

12 listopada, godz. 12.00

Ogrody Wrocławia

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Wykład pani Anny Zwiech. Ogrodnictwo to jedna z najstarszych dziedzin wiedzy, która z czasem stała się integralnym nurtem w sztuce. Od najdawniejszych czasów po współczesność ogrody stanowią „oazy życia”, gwarantują dobrostan ciała i duszy, pełnią w zbiorowej świadomości funkcję wręcz symboliczną. Z wrocławianami wybierzemy się szlakiem historycznych założeń zieleni miejskiej, w tym ogrodów klasztornych, promenad, alei, ogrodów użytkowych, ogrodów przypałacowych etc. W ramach przestrzeni urbanistycznej Wrocławia uczestnicy poznają realizacje koncepcji miasta ogrodu, zielonych osiedli.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

12 listopada, godz. 12.00

Pejzaż niczym z bajki

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat, prowadzenie: pani Anna Frania. W trakcie spotkania przyjrzymy się i poznamy, jak dawniej radzono sobie z obrazowaniem 3D – porozmawiamy o sekretach tworzenia iluzji, imitacji i symulowania przestrzeni. A nade wszystko spróbujemy stworzyć dioramę – przestrzenną pracę inspirowaną dziełami dawnych rzemieślników.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

7 listopada, godz. 14.00

W poszukiwaniu małego pieska

Cykl: Dotknij Muzeum

Warsztaty plastyczne pani dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W listopadowy wtorek zapraszamy na spotkanie wokół pracy Jerzego Kosałki. Dzieło Kosałce naród jest jednym z trzech nabytków, które wzbogaciły wystawę stałą w Pawilonie Czterech Kopuł. O tym artyście Paweł Jarodzki pisał: wyjątkowość Kosałki polega na tym, że klucz do jego twórczości został zjedzony przez takiego małego pieska, który uciekł i wszyscy go teraz szukamy. Zapraszamy na poszukiwania.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

10 listopada, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

***

18 listopada, godz. 11.00

Do wyboru, do koloru

Cykl: Zostań Cudo-Twórcą

Warsztaty plastyczne pani Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat. W trakcie spotkania obejrzymy wiele różnorodnych szklanych wyrobów, porozmawiamy o ich niezwykłych kolorach, a także spróbujemy ponazywać kształty i zgadywać przeznaczenie naczyń. Spotkanie zakończymy artystycznymi działaniami plastycznymi.

Gmach Główny

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

18 listopada, godz. 13.00

Skarb Średzki. Bankierzy króla

Oprowadzanie po wystawie czasowej z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Izabela Trembałowicz-Chęć, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Uczestnicy obejrzą skarb, jaki został odnaleziony w Środzie Śląskiej – jeden z najstarszych i najcenniejszych w Europie zbiór zabytków złotniczych. Poznają też jego historię w kontekście działalności bankierów średniowiecznych na Śląsku.

Gmach Główny

Wstęp z biletem specjalnym. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

18 listopada, godz. 15.00

Ciekawostki muzealne: „Szlakiem polskich projektantek szkła”

Warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu, wydarzenie w ramach projektu „Sztuka w mig!”. Prowadzenie: pani Karolina Rzepka. Szklane naczynia – przyciągają wzrok fantazyjnymi kształtami, urzekają kolorami, intrygują zagadkowym procesem powstawania. Na wystawie czasowej Szklane życiorysy obejrzymy ich piękne przykłady, a także porozmawiamy o trudnej pracy z masą szklaną i twórczości polskich projektantek tych budzących zachwyt przedmiotów.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

19 listopada, godz. 11.00

Sztuka bizantyjska

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pana dr. Dariusza Galewskiego. Sztuka Cesarstwa Wschodniorzymskiego rozwijała się od schyłku IV w. jako kontynuacja sztuki późnoantycznej i wczesnochrześcijańskiej. Swój pierwszy „złoty okres” przeżywała za panowania Justyniana Wielkiego (527–565), kiedy to powstały bazylika Hagia Sophia w Konstantynopolu czy kościół San Vitale w Rawennie. Dekorację ich wnętrz stanowiły mozaiki ukazujące dostojne i hieratyczne postacie, o wydłużonych proporcjach, ukazane frontalnie i pozbawione niemal ruchu. Podobnie jak ikony wskazywały na rzeczywistość duchową i były dla odbiorców „oknem” otwartym na świat idealny. Od schyłku IX w. nastąpiła ekspansja sztuki bizantyńskiej na niemal całym obszarze basenu Morza Śródziemnego i w krajach słowiańskich. Wykształciły się wówczas takie formy artystyczne, które są do dzisiaj kontynuowane w Kościołach wschodnich, jak świątynia kopułowa na planie krzyża greckiego czy odwołujące się do wzorników przedstawienia scen biblijnych. Pomimo tego że Imperium upadło w 1453 r., odegrało nieocenioną rolę w przyswojeniu, ugruntowaniu i przekazaniu krajom europejskim dziedzictwa kultury starożytnej, co miało istotny wpływ dla ponownego jej odkrycia w okresie renesansu.

Gmach Główny, sala 116

Bilety: 10 zł.

19 listopada, godz. 14.00

Na brzegach mórz i na szczytach gór. Wędrówki pejzażowe po świecie obrazów

Warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu, wydarzenie w ramach projektu „Sztuka w mig!”. Prowadzenie: pan Michał Pieczka. Chwile spędzone w podróży to bodaj najpiękniejszy i najbardziej ekscytujący czas w życiu. Któż z nas nie zachwycał się pięknem górskich czy nadmorskich krajobrazów widzianych w różnych zakątkach świata? W taką niezwykłą podróż wyruszymy po galeriach Muzeum. Podczas spaceru obejrzymy najpiękniejsze przykłady malarstwa pejzażowego z różnych epok od XVI do XX wieku. W drugiej części spotkania uczestnicy warsztatów stworzą prace pejzażowe zainspirowane obejrzanymi dziełami. Zapraszamy do udziału wszystkich obieżyświatów i miłośników sztuki.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

18 listopada, godz. 13.00

Sobota w Etnografii

Prowadzenie: pani Marta Derejczyk. Oprowadzanie po wystawie stałej Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość, która obrazuje dzieje Dolnego Śląska. To tu spotkały się dwie tradycje: przedwojenna – miejscowa, i powojenna – osób przyjezdnych. Wyjątkowy obszar, na którym w krótkim czasie i na sporej powierzchni doszło do niemal całkowitej wymiany ludności, gdzie rzeczy pozostawione spotkały się z przywiezionymi…

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny.

19 listopada, godz. 12.00

Po co jest muzeum?

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Prowadzenie: pani Olga Budzan. Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania: czym jest zabytek – czy musi być stary i czy może być zrobiony przez dziecko? Jak przechowuje się zabytki i kto się nimi opiekuje? W części praktycznej będzie można opisać wylosowany przez siebie przedmiot, tak jak zrobiłby to prawdziwy kustosz.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

19 listopada, godz. 14.00

Ozdoby ze słomy

Warsztaty rodzinne dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu w wieku od pięciu do dwunastu lat. Prowadzenie: pani Olga Budzan. Każde święto wymaga uroczystej oprawy, czyli ozdób. Dawniej na wsiach robiło się je z rzeczy łatwo dostępnych, na przykład z drewna, papieru czy właśnie ze słomy. Podczas warsztatów będzie można wykonać małą ozdobę ze słomek, sznurka i bibuły, a także obejrzeć inne przedmioty wykonane z tego szlachetnego materiału – takie jak ul czy miś.

Muzeum Etnograficzne

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

17 listopada, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową

18 listopada, godz. 16.00

Architektura rokokowa na terenach dawnej Rzeczypospolitej

Wykład pana dr. Dariusza Galewskiego towarzyszący wystawie Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.). W architekturze polskiej około połowy XVIII w. istotnym nurtem stało się rokoko, współistniejące z późnym barokiem i wczesnym klasycyzmem. Charakterystycznymi cechami budownictwa rokokowego były proste formy budowli, pozbawione podziałów porządkowych oraz silnego efektu monumentalizmu. Dominowała w nim delikatność i wyrafinowanie, czego wyrazem była subtelna asymetryczna dekoracja rocaille, pokrywająca wnętrza i elewacje. Na wielkim obszarze Rzeczypospolitej Obojga Narodów nie istniał wówczas jeden dominujący ośrodek artystyczny, lecz było ich kilka – Warszawa, Kraków, Lwów i Wilno. Architektura każdego z nich miała charakterystyczne cechy i kształtowała oblicze poszczególnych regionów, co będzie głównym tematem wykładu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

19 listopada, godz. 12.00

Oprowadzanie w języku niemieckim po wystawie czasowej „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)”

Prowadzenie: pani Nicole Ullrich.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

19 listopada, godz. 16.00

„Dziecko jednej matki” – finał projektu Be Together

Be Together to twórczy projekt, który zakłada integrację grupy osób z niepełnosprawnościami i osób pełnosprawnych w ramach warsztatów artystycznych. Spotkanie będzie okazją do poznania efektu działań tego niezwykłego przedsięwzięcia.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

***

25 listopada, godz. 11.00

Złote skarby średniowiecza

Cykl: Radość ze sztuki

Warsztaty plastyczne z tłumaczeniem na język ukraiński. Prowadzenie: pan Sławomir Ortyl. Dlaczego średniowieczne obrazy mają złote tło? Czy „złote” rzeźby rzeczywiście są złote? Komu św. Mikołaj podrzucił trzy złote kule? Czy smoki strzegły tylko księżniczek? Jaki skarb trzymano w relikwiarzu św. Doroty? Dlaczego korona ze Skarbu Średzkiego jest tak mała? Jak się nazywa osoba pracująca w złocie i kto jest patronem tego zawodu? Z takiej wyprawy nie sposób wyjść bez własnej korony – złotej, to oczywiste.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

25 listopada, godz. 12.00

Szklane historie. O współczesnym projektowaniu kryształu w Hucie Julia

Wykład pani Katarzyny Świątek towarzyszący wystawie Szklane życiorysy. Będzie to opowieść o projektantkach i projektantach, a także o roli szlifowanego szkła we współczesnym świecie i wyzwaniach, które zmieniają oblicze tego tradycyjnego rzemiosła.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

25 listopada, godz. 12.00

Ciekawostki muzealne: Podniebna podróż z kolorowymi ptakami

Cykl: Sztuka w mig!

Warsztaty plastyczne z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pan Michał Pieczka. Ptaki to niezwykle barwne i piękne stworzenia, które dodatkowo posiadły umiejętność latania. Podczas oprowadzania po galeriach odszukamy obrazy i rzeźby ukazujące te skrzydlate istoty. Postaramy się także nazwać poszczególne gatunki ptaków. W drugiej części spotkania uczestnicy wykonają z różnych materiałów figurki ptaków rzeczywiście istniejących w przyrodzie bądź fantastycznych.

Gmach Główny

Wstęp wolny. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

25 listopada, godz. 14.00

Skarb Średzki i bankierzy średniowiecznej Europy

Wykład pana Jacka Witeckiego w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Skarb Średzki. Bankierzy króla. Autor prelekcji – i zarazem kurator wystawy – przedstawi dzieje średzkiej społeczności żydowskiej i jej kontaktów z dworem królewskim w Pradze na tle działalności banków najbogatszych miast średniowiecznej Europy. Przybliży intrygujące kwestie związane z okolicznościami, w jakich złote precjoza trafiły na Śląsk i zamurowane w skrytce piwnicznej kamienicy średzkiej czekały ponad pięćset lat na odkrycie.

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

26 listopada, godz. 10:30

Sztuka starożytnej Grecji

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pani Izabeli Trembałowicz-Chęć. Kiedy mieszkańcy starożytnej Grecji tworzyli sztukę, czy mogli przypuszczać, że opracowane przez nich porządki architektoniczne, kanony postaci, a nawet malarstwo, będą wykorzystywane twórczo lub wręcz odtwórczo przez następne dwa i pół tysiąca lat? Na to pytanie wykład nie odpowie, ale jego słuchacze będą mogli zapoznać się z najważniejszymi dziełami greckiej architektury, rzeźby i malarstwa oraz przekonać się, jak bardzo sztuka Hellady wciąż jest obecna w otaczającej nas rzeczywistości.

Gmach Główny, sala 116

Bilety: 10 zł.

26 listopada, godz. 12.00

Marfa – mekka artystów na teksańskim pustkowiu

Cykl: Jakie to amerykańskie!

Wykład pani Justyny Chojnackiej. Pustynna sceneria maleńkiego miasteczka na pustyni Chihuahua w zachodnim Teksasie ma niezwykłą moc przyciągania. Przyjeżdżają tu miłośnicy starych filmów, chcący zobaczyć kowbojskie kapelusze na tle przykurzonych pejzaży, jak z kadrów kręconego tam w 1956 r. słynnego filmu Olbrzym. Powodami wypraw stały się także rozsławione w Ameryce tajemnicze światła, tańczące u podnóża gór Chinati, a także chęć sfotografowania się na tle fikcyjnego butiku Prady.

Położona setki mil od większego miasta i kilka godzin jazdy od najbliższego lotniska Marfa tworzy także idealną przystań dla poszukujących wytchnienia i spokoju. To właśnie przyciągnęło w latach 70. XX w. jednego z pionierów minimalizmu, amerykańskiego artystę Donalda Judda, który w Marfie stworzył dom, miejsce pracy i wyjątkową przestrzeń wystawienniczą. Jego wizja stworzenia na pustyni ośrodka sztuki minimalistycznej zainspirowała wielu, którzy w następnych dziesięcioleciach przenieśli się do Marfy i stworzyli artystyczną enklawę. Dziś w budynkach w stylu retro skrywa się tam wiele pracowni artystycznych, galerii sztuki, a także designerskich barów i ekskluzywnych restauracji. Welcome to Marfa!

Gmach Główny, sala 116

Wstęp wolny.

26 listopada, godz. 12.00

Wycinanka na pożegnanie jesieni

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Prowadzenie: pani Olga Budzan. Wycinanki inspirują projektantów, artystów i architektów. A co może inspirować samych wycinankarzy? Niektóre wycinanki mogą przedstawiać sceny z życia wsi, inne zaś – drzewa, kogutki lub gwiazdki. Podczas spotkania będzie można zobaczyć wycinankę inspirowaną jesienią – żołędziami i dębowymi liśćmi. Uczestnicy warsztatów wykonają własną wycinankę, by zachować w pamięci ulotność tej pory roku.

Muzeum Etnograficzne

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 344 33 13.

24 listopada, godz. 16.00

O czwartej pod Kopułami

Oprowadzanie po wystawie czasowej Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.).

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem na wystawę czasową.

25 listopada, godz. 11.00

Rokokowe kolaże

Warsztaty plastyczne pana Grzegorza Wojturskiego dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat, towarzyszące wystawie Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.). Rokoko to szaleństwo łączenia form zaczerpniętych z natury z tymi, które stworzyła ludzka fantazja wiedziona tęsknotą za szczęściem, beztroską, lekkością bytu czy malowniczością. Warsztaty pozwolą dać upust kreatywności i dziecięcej spontaniczności w tworzeniu form zadziwiających. Uczestnicy wykonają je z przygotowanych tworów natury (muszle, gałązki, kamienie) oraz wybranych materiałów plastycznych (kolorowe wstążki, barwne kartony, cekiny, sznureczki). Powstaną w ten sposób rokokowe ramki oraz oprawy do przedmiotów codziennego użytku.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

25 listopada, godz. 14.30

Od królowej do służącej. Kobiety rokoka w filmie

Wykład pana Adama Pacholaka towarzyszący wystawie Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.). Wyzwolone inteligentki, okrutne intrygantki, beztroskie pastereczki, przebiegłe manipulantki, wspierające siostry – kobieta rokokowa niejedną twarz miała. Z faktu tego korzystali, z nierzadko znakomitym skutkiem, twórcy filmowi badający w sztuce burzliwe przemiany obyczajowe XVIII w. Na wykładzie spróbujemy przyjrzeć się przedstawieniom heroin wieku Oświecenia na dużym ekranie w pełnym przekroju społecznym: od monarchini Marii Antoniny, przez arystokratki z Niebezpiecznych związków, aż po malarkę, damę i służącą w Portrecie kobiety w ogniu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

25 listopada, godz. 16.00

Dotyk: jakie w dotyku jest rokoko?

Cykl: Rokoko w zmysłowej odsłonie

Integracyjne warsztaty sensoryczne z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa, tłumaczenie: pani Elżbieta Resler. Gdybyśmy mieli przełożyć wzrokowe wrażenia towarzyszące zwiedzaniu wystawy na zmysł dotyku, to co byśmy odczuli? Czy zdominowałoby nas poczucie miękkości, czy byłaby to sztuka, którą możemy określić jako dającą poczucie ciepła? Zapraszamy na kolejne spotkanie wokół rokoka, w którego trakcie poznamy tę epokę przez pryzmat kolejnego zmysłu.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp z biletem specjalnym. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

26 listopada, godz. 11.00

Odcisk ciała. Twórczość Zofii Glazer-Rudzińskiej wobec tradycji polskich rzeźbiarek

Cykl: Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu

Wykład pani Małgorzaty Micuły towarzyszący prezentacji #dziełomiesiąca w Pawilonie Czterech Kopuł. Aktywna od lat 70. XX w. Zofia Glazer-Rudzińska wypowiadała się przede wszystkim poprzez formy graficzne i rysunkowe, pozostające przez kilka dekad podstawowymi środkami jej artystycznej ekspresji. W kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się natomiast mało znana, a dla samej twórczyni nietypowa Kompozycja z 1975 r., wykonana w procesie odlewu fragmentów ciała: dłoni i nóg. Podczas wykładu przyjrzymy się realizacji Glazer, umiejscawiając ją na tle ważnej tradycji współczesnych polskich rzeźbiarek, dla których ciało – również własne – stanowiło ważną inspirację i bazę dla praktyki artystycznej. Kompozycja, nawiązująca do ponowoczesnych tendencji rzeźbiarskich, zostanie przedstawiona jako praca czerpiąca z wielkiej spuścizny starszych od Glazer: Aliny Szapocznikow, Marii Pinińskiej-Bereś czy Wandy Czełkowskiej.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

26 listopada, godz. 11.00

Obraz malowany odwrotnie

Cykl: #muzealniaki_pod_kopułą

Rodzinne warsztaty pani Eweliny Kachinskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat dwóch. A gdyby obraz namalować odwrotnie niż zawsze – pokryć płótno wieloma warstwami farb, a następnie odkrywać spodnie warstwy? W taki sposób powstawały dzieła Alfreda Lenicy, jednego z ważniejszych polskich malarzy XX wieku. Odkryjemy tajemnice jego niezwykłej techniki, która pozwalała na uzyskanie efektów podobnych do form życia podwodnego. Potem razem z maluchami wykonamy równie abstrakcyjne meduzy.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

26 listopada, godz. 13.00

Morskie stwory pana Lenicy

Cykl: Sztuczki w Pawilonie

Rodzinne warsztaty pani Eweliny Kachinskiej dla rodziców i dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Czy trzeba być nurkiem, by dobrze namalować świat podwodny? Nie. Wystarczy być utalentowanym artystą – jak Alfred Lenica. Na wystawie obejrzymy obrazy, na których dostrzeżemy być może różne morskie stworzenia. Następnie każdy uczestnik postara się zrobić swojego stwora z dna oceanu – równie abstrakcyjnego jak te pana Lenicy.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł. Zapisy: tel. 71 712 71 81.

26 listopada, godz. 16.00

Rokoko w Europie i na świecie

Wykład pana Michała A. Pieczki towarzyszący wystawie Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.). Rokoko to fascynujący fenomen w dziejach sztuki. Styl, który wykształcił się we Francji w pierwszej połowie XVIII w., bardzo szybko rozprzestrzenił się w następnym półwieczu w kolejnych krajach Europy. W każdym z nich przyjmował nieco inny, indywidualny rys. Prelegent przybliży słuchaczom sztukę rokokową w wybranych krajach oraz zabierze ich w niezapomnianą podróż szlakiem rokoka po różnych rejonach Starego i Nowego Świata.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.