Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

28–29 maja 2022 roku

28 maja, godz. 12.00

Kambodża: Angkor Wat – największy zabytek religijny na świecie

Cykl: Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej

Wykład pani dr Beaty Lejman. „Święta góra” hinduizmu Surjawarwarmana II (1113–1150), przekształcona przez Dżajawarmana VII w świątynię buddyjską, po stuleciach zapomnienia została odkryta w dżungli Indochin przez francuskich archeologów. Miasto świątyń w Kambodży odegrało też ważną rolę w życiu i twórczości Andrzeja Malraux (1901–1976) – poszukiwacza przygód, egzystencjalisty, pisarza i ministra kultury. To temat nie na godzinny wykład, lecz na obszerną powieść.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

Wstęp wolny.

28 maja, godz. 12.00

„Abakanowicz. Totalna” – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: pani dr Barbara Banaś. Magdalena Abakanowicz (1930–2017) to artystka o światowej sławie. W trakcie spotkania przybliżone zostaną najważniejsze etapy jej twórczości: od trójwymiarowych tkanych form – nazwanych od jej nazwiska abakanami, poprzez cykle figur z tkaniny jutowej i żywicy (Tłum, Plecy, Postacie siedzące), aż do realizacji w przestrzeni otwartej (rzeźby z cyklu Ptaki i serii Rycerze Króla Artura prezentowane w otoczeniu gmachu Pawilonu Czterech Kopuł).

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Wystawowa 1

Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

28 maja, godz. 14.00

Abakan skrzydlaty

Warsztaty pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. W trakcie spotkania odwiedzimy Kopułę Północną, w której znajduje się „las abakanów”. Dowiemy się, czym jest abakan, z jakich materiałów został wykonany. Porozmawiamy o jego niezwykłych kształtach i sposobie, w jaki Magdalena Abakanowicz go tworzyła. Będziemy również pracować warsztatowo – każdy z nas stworzy własny mały abakan.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

28 maja, godz. 15.00

„Eryka i Jan Drostowie” – oprowadzanie po wystawie w polskim języku migowym

Spotkanie dla głuchych z tłumaczeniem na polski język migowy, prowadzenie: panie Izabela Trembałowicz-Chęć oraz tłumaczka Agata Mazieńczuk. Uczestnicy oprowadzania będą mieli okazję poznać sylwetki i dzieła pary projektantów, którzy przez blisko 40 lat związani byli z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”: Eryki Trzewik-Drost oraz Jana Sylwestra Drosta. Będzie to również okazja, by zapoznać się z techniką wytwarzania szkła prasowanego i docenić inwencję oraz talent projektantów, którzy nadali szkłu prasowanemu nową wartość.

Gmach Główny (parter)

Bilety: 3 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 372 51 48.

28 maja, godz. 16.00

„Reguły są po to, żeby je przekraczać”. O działalności pedagogicznej Magdaleny Abakanowicz w PWSSP w Poznaniu

Cykl: Abakanowicz wielokrotnie

Wykład pani dr Anny Borowiec. Wykład poświęcony działalności pedagogicznej Magdaleny Abakanowicz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Artystkę zaprosił na uczelnię ówczesny rektor, prof. Stanisław Teisseyre, który reformował szkołę w połowie lat 60. XX w. Abakanowicz w 1965 r. opracowała program nauczania, a następnie kierowała Pracownią Gobelinu. Była wówczas obok Magdaleny Więcek jedną z dwóch artystek prowadzących tutaj własną pracownię. Podczas wykładu przybliżony zostanie autorski program nauczania, dzięki któremu miejsce to stało się przestrzenią eksperymentu i artystycznego rozwoju dla kilku pokoleń młodych twórców. Zaprezentowane zostaną dokumenty i fotografie pochodzące ze zbiorów uczelni i prywatnych archiwów dawnych studentów pracowni.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Wstęp wolny.

29 maja, godz. 11.00

Secesja

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład online pani Izabeli Trembałowicz-Chęć. Będzie to prezentacja dzieł sztuki secesyjnej, powstałych w głównych ośrodkach europejskich w okresie od 1888 do 1914 roku. Opisane zostaną uwarunkowania historyczno-artystyczne oraz charakterystyka najważniejszych zjawisk w sztuce przełomu wieków, która w krajach europejskich zyskała różne nazwy – Art Nouevau, Jugendstil czy Stile floreale. Secesja objęła całość zjawisk, jakie miały miejsce w architekturze, malarstwie i rzeźbie oraz w rzemiośle artystycznym. W tej dziedzinie szczególna rola przypadła powstałemu w Anglii ruchowi Arts and crafts, który akcentował potrzebę integracji wszystkich sztuk, a zwłaszcza podniesienia rangi sztuki użytkowej.

Platforma Teams, bilety: 10 zł (do nabycia online)

29 maja, godz. 11.00

Zanim się przerwie srebrny sznur

Cykl: #muzealniaki_pod_kopułą

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat dwóch. Na wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł prezentowane są prace Zbigniewa Makowskiego – klasyka polskiego nadrealizmu. W obrazach artysta budował niezwykłe światy, pełne zaskakujących przedmiotów, którym towarzyszą fragmenty poezji. Zanurzymy się w surrealizmie, jednym z najważniejszych kierunków sztuki XX wieku. Do domu każdy uczestnik zabierze kawałek tego magicznego świata.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

29 maja, godz. 12.00

Rysujemy „Nie-zabawki”

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty plastyczne pani Olgi Budzan dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Rysować można różne rzeczy. Małe i duże. Prawdziwe i nieprawdziwe. Podczas warsztatów dzieci poznają twórczość Piotra Rogalińskiego – rzeźby tego artysty staną się natchnieniem do stworzenia rysunków inspirowanych niezwykłym światem jego wyobraźni.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Bilety: 5 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel. 71 344 33 13.

29 maja, godz. 13.00

Symetria – prosty przepis na dobry obraz?

Cykl: Sztuczki w Pawilonie

Rodzinne warsztaty pani Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Sy-me-tria. W muzeum nie tylko można obejrzeć zachwycające dzieła sztuki, lecz także nauczyć się nowych, trudnych wyrazów. Na wystawie poszukamy obrazów o symetrycznej kompozycji i przyjrzymy się odbiciom lustrzanym. Za pomocą sznurka sami namalujemy symetryczne obrazy.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bilety: 5 zł – do nabycia w kasie muzeum. Zapisy, tel.: 71 712 71 81.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.