Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady i spotkania w Muzeum Narodowym

Wykłady i spotkania w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wykłady i spotkania w Muzeum Narodowym

15-21 września 2017 roku

15 września, godz. 17.00

W piątek o piątej – Co tworzy obraz?

Prezentacja dzieł – w tym Milczenia rodzajów (1965) Jonasza Sterna – z obszaru malarstwa materii i sztuki informel stanie się również przyczynkiem do opowieści o tym, jak status dzieła sztuki ewoluował w ciągu lat. Dzisiaj mianem „dzieła” coraz rzadziej określamy tylko obraz wiszący na ścianie czy usytuowaną gdzieś rzeźbę – staje się nim także happening (zdarzenie), performance (wyczyn), instalacja.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1. Wstęp z biletem na wystawę stałą.

16 września, godz. 10.00

Opowieść o księciu, staroście i biskupie, czyli mecenat Andreasa Jerina

Bohaterem tego niezwykłego spaceru będzie Andrzej Jerin – biskup i mecenas sztuki, fundator słynnego srebrnego ołtarza głównego wrocławskiej katedry. Pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, poprowadzi zwiedzających od Ostrowa Tumskiego i katedry, gdzie znajduje się nagrobek Jerina, do Muzeum Narodowego, w którym obecnie prezentowane są ufundowane przez biskupa dzieła sztuki (wystawa Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej).

Zbiórka obok figury Marii z Dzieciątkiem przed wrocławską katedrą.

16 września, godz. 12.00

Od wschodu do zachodu słońca. Śnieżka widziana oczami artystów i turystów

Kto choć raz wybrał się na Śnieżkę lub tylko przebywał w jej cieniu – będzie wracał tam często. Góra zaczęła cieszyć się popularnością już w XVI wieku. Stosunkowo łatwe podejście i malownicze widoki znalazły wielu admiratorów. Szczyt stał się też natchnieniem dla artystów. Prelegentka, pani Barbara Przerwa, przybliży słuchaczom najważniejsze fakty z historii karkonoskiej turystyki, a także zaprezentuje bogatą ikonografię Śnieżki w malarstwie, grafice i fotografii.

Gmach Główny, pl. Powstańców Warszawy 5.

16 września, godz. 13:30

Tadeusz Kościuszko – dżentelmen, żołnierz i emigrant

Projektował ogrody, rysował, szydełkował – umiejętności te mało kto kojarzy dziś z Tadeuszem Kościuszką. Prelegentka, pani Jadwiga Jasińska-Sadura, postara się „odbrązowić” postać bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki, przywołując liczne ciekawostki z jego życia.

Gmach Główny. 

16 września, godz. 15.00

Dolnośląskie zabytki w Polsce Ludowej

Wykład pani dr Adriany Merty-Staszczak. Po II wojnie światowej dziedzictwo kulturowe Polski – w tym również zabytkowe pałace, zamki, dwory, kościoły i wiele innych – wzbudzało liczne kontrowersje, a rozmowy na ten temat, wobec ważniejszych potrzeb związanych z odbudową kraju, były lekceważone i pomijane. Ochronę dziedzictwa miały zapewniać powołane w tym celu instytucje, ale była to fikcja: walka z własnością prywatną szybko dała początek nowemu podejściu, zgodnie z którym państwowe uważano za niczyje, a o wartości zabytku świadczył piastowski rodowód lub przydatność gospodarcza.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113.

16 września, godz. 16.00

Kolekcjonowanie nowości – muzea i sztuka współczesna

Wykład pana dr. Marcina Szeląga. Gertruda Stein (1874-1946) stwierdziła, że sztuka może być albo nowoczesna, albo znajdować się w muzeum. Nie może być jednocześnie nowoczesną i w muzeum. Dzisiaj ta opinia, sformułowana u progu narodzin modernizmu, wciąż ma wielu zwolenników. Prelegent omówi historię tworzenia wybranych typów muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej, zarówno w wymiarze idei, jak i kolekcjonerskim i ekspozycyjnym.

Gmach Główny. 

16 września, godz. 17.00

Plenerowy piknik sąsiedzki

Otwarte dla wszystkich spotkanie piknikowe na trawie przy zabytkowym budynku Muzeum Etnograficznego, dawnego letniego Pałacu Biskupów Wrocławskich. Piknik będzie okazją do wspólnej zabawy przy granej na żywo polskiej muzyce tradycyjnej. Rozpocznie się zabawami dla dzieci, a po nich odbędzie się występ zaproszonej kapeli i potańcówka. Własne koce i kosze piknikowe mile widziane.

17 września, godz. 11.00

O artystycznych interwencjach w krajobraz Wrocławia

Pień drzewa, krzesło, lokomotywa… Wszystkie te przedmioty przybrały formę dzieł sztuki i znalazły swoje miejsce w krajobrazie Wrocławia. O ich historii, a także o tym, czym jest sztuka w przestrzeni publicznej i czemu powinna lub mogłaby służyć, będzie można usłyszeć podczas wykładu pani Alicji Abramowicz.

Pawilon Czterech Kopuł.

17 września, godz. 13.00

Nowy Targ we Wrocławiu i jego kolejne przekształcenia na przestrzeni dziejów

Wykorzystując bogato ilustrowany materiał ikonograficzny, prelegent, pan Michał Pieczka, ukaże historię powstania, pierwotną i późniejsze funkcje oraz zmieniające się oblicze zabudowy jednego z popularniejszych placów starówki wrocławskiej – Nowego Targu.

Gmach Główny.

21 września, godz. 11.00

Skarby wrocławskiej katedry

W czasie oprowadzania po wystawie Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej będzie można poznać historię skarbów z archikatedry wrocławskiej: relikwiarzy, monstrancji, figur, pastorałów, kielichów, lamp, liturgicznych strojów ceremonialnych i akcesoriów oraz jednego z najważniejszych elementów wystawy, czyli pełnowymiarowej rekonstrukcji słynnego srebrnego ołtarza głównego z 1591 r. Prowadzenie: p. Agnieszka Kuprianowicz.

Gmach Główny. Wstęp z biletem na wystawę.

Wydarzenia dla dzieci

16 września, godz. 16.00

Spotkanie z panem Sławomirem Ortylem, autorem mapy „Łowcy smoków” i innych muzealnych publikacji dla dzieci

Spotkanie dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Uczestnicy poznają publikacje Muzeum skierowane dla dzieci i młodzieży, a także dowiedzą się, jak wygląda praca nad pisaniem muzealnych przewodników. Nie zabraknie także atrakcji w postaci smoczych szyfrów czy zabawnych zadań, a kto będzie miał życzenie, otrzyma autograf wybitnego wrocławskiego smokologa.

Gmach Główny. Wstęp wolny, zapisy, tel. 71 372 51 48.

17 września, godz. 10.30, 12.00, 14.00, 15.30

Na czerwono

Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. W nowym sezonie cykl „Mozaika Muzealna” będzie poświęcony barwom. We wrześniu będzie to kolor czerwony, który jest kolorem ciepłym i odważnym, kojarzonym również z władzą. Uczestnicy spotkania poszukają czerwieni na porcelanowych talerzach, w oknie pracowni malarskiej i wśród wiejskich tancerzy. Prowadzenie: pani Barbara Przerwa.

Gmach Główny. Wstęp: 15 zł, zapisy, tel. 71 372 51 48.

17 września, godz. 11.00

Modnisie i galanci, czyli modne maluchy sprzed lat

Warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Podczas prezentacji slajdów najmłodsi zwiedzający zobaczą nietypowe, zaskakujące pomysły obowiązujące niegdyś w modzie – chłopców paradujących w sukienkach i gorsetach, a dziewczynki w muletach i pantaletkach. Prowadzenie: pani Iwona Gołaj.

Pawilon Czterech Kopuł. Wstęp: 3 zł, zapisy, tel. 71 712 71 81.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.