Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Motywy jako fenomen japońskiej myśli projektowania

Motywy jako fenomen japońskiej myśli projektowania

Muzeum Narodowe w Krakowie

Motywy jako fenomen japońskiej myśli projektowania

W Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9) można zobaczyć drugą wystawę z cyklu „Japonia u progu nowoczesności. Design i wzornictwo ubiorów od około 1900 roku do lat 60. XX wieku na przykładzie darów współczesnych w Muzeum Narodowym w Krakowie”.

Tradycyjne japońskie stroje reprezentowały gust, status społeczny czy bogactwo. Dekoracja strojów stanowiła dla projektantów i osób noszących dany ubiór narzędzie służące wyrażaniu myśli bądź idei. Wystawa rozwija wątek tradycyjnych motywów zdobniczych, jednocześnie wyjaśniając ich pochodzenie oraz symbolikę.

Wystawie towarzyszą oprowadzania oraz wykłady:

7 lipca 2023 roku, godz. 17.00, wykład kuratorski z oprowadzaniem Życzenia zaklęte w kartce papieru. Japońskie święto tanabata,

9 lipca, godz. 12.00, oprowadzanie po wystawie.

Informacje o wykładach i oprowadzaniach

Kobieca narzuta haori z motywami roślinnymi oraz geometrycznymi, Japonia, 1965-1969

Do dwóch razy sztuka

Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Międzynarodowe Centrum Kultury połączyły siły. Do 3 września 2023 r. osoby posiadające bilet na wystawę Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści (w MNK, al. 3 Maja 1) mogą kupić bilet na wystawę Litwa. Dwa stulecia fotografii (w MCK, Rynek Główny 25) za połowę ceny.

Promocja działa w obie strony, dotyczy biletów normalnych, ulgowych oraz rodzinnych, ale nie obejmuje biletów zakupionych online. Zniżka obowiązuje po okazaniu w kasie biletu z wystawy.

Bronisław Jamontt (1886-1957), Krajobraz – szkic do tapiserii, tempera na papierze, 1923, Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki

Premiera audioprzewodnika

Audioprzewodnik zrealizowały dzieci z Małej Ambasady MNK, które wybrały jedenaście dzieł sztuki i entuzjastycznie opowiedziały o nich. Nagrania są pigułką wiedzy, ale też podpowiedzią, w jaki sposób można mówić o sztuce – nie tylko dla najmłodszych. Otwartość, brak uprzedzeń, spostrzegawczość i poczucie humoru towarzyszą naszym autorom tam, gdzie nie zawsze dorośli wiedzą, co powiedzieć. Wakacje to idealny czas na zabranie najmłodszych do naszego muzeum i posłuchanie, jak ich rówieśnicy widzą świat sztuki XX i XXI wieku.

Nagrania są dostępne w bezpłatnej aplikacji MNK AudioGuide: App Store, Google Play.

Po pobraniu aplikacji szukaj przewodnika XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej według dzieci.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.