Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Mozaiki, murale i sgraffita w PRL-u

Mozaiki, murale i sgraffita w PRL-u

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr serdecznie zapraszają na siódmy wykład z cyklu Zima i wiosna z kulturą PRL-u.

pani mgr Karolina Jara

Mozaiki, murale i sgraffita w PRL-u

11 marca 2014 r., godz. 18.00

Mediateka (plac Teatralny 5)

Mozaiki, murale i sgraffita, a także formy rzeźbiarskie często umieszczane na ścianach budynków w czasach PRL-u stanowią niezwykle ciekawą i zróżnicowaną grupę dzieł plastyki monumentalnej. Wiele z nich znamy już tylko dzięki archiwalnym fotografiom, gdyż jako elementy związane fizycznie z architekturą i często niedoceniane, zostały trwale usunięte lub przykryte podczas modernizacji budynków. W ostatnich latach pojawia się jednak coraz więcej pozytywnych przykładów ochrony i renowacji plastyki monumentalnej. Podczas wykładu podjęta zostanie próba klasyfikacji i charakteryzacji naściennych dzieł sztuki z czasów PRL-u, zarówno w zakresie tematycznym, jak i stylistycznym, w tym próba ukazania wpływu XX-wiecznej awangardy artystycznej na formy dekoracyjne związane z architekturą.

mgr Karolina Jara – absolwentka historii sztuki na UWr, autorka pracy magisterskiej na temat historii i architektury wrocławskiej Synagogi na Wygonie oraz jej twórcy, Edwina Opplera. Współpracuje z Wrocławską Fundacją Studentów Historii Sztuki i jest redaktorką „Dzieł i Interpretacji”. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na architekturze i urbanistyce XIX i XX wieku. Zajmuje się też dokumentacją dolnośląskiej plastyki z czasów PRL-u.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.