Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Piąte urodziny Muzeum Podgórza

Piąte urodziny Muzeum Podgórza

Muzeum Krakowa

Piąte urodziny Muzeum Podgórza

18 kwietnia 2023 roku, godz. 18.00

Muzeum Krakowa zaprasza na urodziny swojego oddziału – Muzeum Podgórza (ul. Bolesława Limanowskiego 51). Wiele się wydarzy, będą z nami znakomici podgórscy artyści.

Program

Opowiemy o eksponatach, które podarowaliście nam w roku 2022.

Skosztujemy tortu, który jak co roku otrzymamy w prezencie od przyjaciół ze Stowarzyszenia PODGORZE.PL.

Obejrzymy premierę – pilotażowy odcinek filmu pt. Moje Podgórze opowiadający o miejscach ważnych dla podgórzanina, pana Piotra „Foremana” Forysia, wokalisty zespołu Püdelsi. Zobaczymy zatem Podgórze okraszone nutką historii, a także wieloma anegdotami, przeżyciami czy przemyśleniami.

Czekają na nas piosenki. Jedną z nich będzie premierowe Podgórskie Tango, które wykonają dla nas Drzewiecki & Foreman z udziałem gitarzysty, pana Marka Piątka.

Przybywajcie, świętujcie z nami, można przynosić prezenty i słodkości, a najmilej będzie nam po prostu się z Państwem zobaczyć i świętować piąte urodziny muzeum.

Wstęp wolny.

„Trzepaki, Reksio, Atari”, czyli jak bawiły się dzieci w PRL-u

19 kwietnia, godz. 16.00

Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w przestrzeni wystawy czasowej. Porozmawiamy o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u: zarówno o zabawkach i grach, aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy rozwoju technologii w ciągu dekad.

Prowadzenie: pani Agata Klimek-Zdeb, asysta: pani Elżbieta Lang.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Dworzec Karpaty: Z Podgórza na dach świata, życiowe drogi Adama Karpińskiego

19 kwietnia, godz. 18.00

Muzeum Podgórza zaprasza na wykład.

Adam Karpiński był człowiekiem, którego życiowymi pasjami i dokonaniami można byłoby obdzielić co najmniej kilka osób. Pionier polskiego skautingu, wojskowy lotnik w wojnie polsko-bolszewickiej, a po odzyskaniu niepodległości szybownik i konstruktor lotniczy. Jeden z najwybitniejszych taterników okresu międzywojennego i uczestnik pierwszych polskich wypraw w najwyższe góry świata. To on kierował słynną Pierwszą Polską Wyprawą Himalajską z 1939 r. Mało kto pamięta o tym, że przez kilka lat Adam Karpiński był także podgórzaninem i uczniem tutejszego gimnazjum. W trakcie spotkania opowiemy o losach i największej życiowej pasji Akara, jaką były góry.

Wstęp wolny.

Szkodnik, pasożyt, wróg – propaganda antysemicka

20 kwietnia, godz. 17.00

Fabryka Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4) zaprasza na wykład, który wygłosi pan dr Krzysztof Grzegorzewski (Uniwersytet Łódzki).

Po tym jak narodowi socjaliści przejęli władzę w Niemczech, Ministerstwo Propagandy i Oświecenia Publicznego dbało, aby ówczesne media przekazywały wyłącznie ich przesłanie. Starano się przekonać Niemców, że Żydzi są szkodnikami, działającymi w ukryciu i wyniszczającymi narody Europy. Używano różnych mechanizmów, których celem było wykluczenie Żydów z „uniwersum ludzkich zobowiązań”. Podczas wykładu poznamy m.in. uniwersalne schematy działania propagandy w kraju totalitarnym oraz sposoby przedstawiania wrogów wewnętrznych, które poprzedziły pozbawienie Żydów podstawowych praw i wyrzucenie poza nawias społeczeństwa, a następnie doprowadziły do ich eksterminacji.

Budujemy nowe miasto: Nowy Belgrad

20 kwietnia, godz. 18.00

Muzeum Nowej Huty zaprasza na wykład.

Nowy Belgrad powstał w widłach Dunaju i Sawy jako symbol powojennej Jugosławii. Miał być stolicą federacji, łączyć przedstawicieli wszystkich jej narodów. Nowy Belgrad miał też się wyróżniać modernistyczną kompozycją urbanistyczną i architekturą. W pierwszej połowie lat 50. XX w., gdy w krajach bloku wschodniego panował socrealizm, ten główny projekt Jugosławii pokazywał odrębność i niezależność bałkańskiej federacji od Związku Sowieckiego. Ogromny rozmach i skala założenia pozwalają umieścić miasto wśród najważniejszych realizacji powojennej architektury i urbanistyki w Europie. Powstanie Nowego Belgradu oraz architekturę Jugosławii przedstawi pan dr Michał Wiśniewski.

Archeologia synagogi w Klaśnie, pierwszej modlitewni podgórskich Żydów

20 kwietnia, godz. 18.00

Muzeum Podgórza zaprasza na wykład towarzyszący wystawie Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu.

Podgórscy Żydzi przez dziesiątki lat należeli do gminy żydowskiej w Klaśnie. Wykład dotyczyć będzie prezentacji rezultatów prac archeologicznych w dawnej synagodze w Klaśnie (obecnie dzielnicy Wieliczki). Kilka obiektów znalezionych w tym miejscu można zobaczyć na wystawie.

Prowadzenie: pan dr Michał Wojenka (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego). Wstęp wolny.

Refleksje wokół zamachu w Krakowie na generała SS Friedricha Krügera

20 kwietnia, godz. 18.00

Ulica Pomorska, sala wystawy stałej „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956”, ul. Pomorska 2

Muzeum zaprasza na wykład w ramach programu edukacyjnego Trasy Pamięci.

20 kwietnia 1943 r., w rocznicę urodzin Adolfa Hitlera, został przeprowadzony przez żołnierzy Armii Krajowej na krakowskiej alei Zygmunta Krasińskiego zamach na Wyższego Dowódcę SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie Fryderyka Krügera, w którego wyniku został on ciężko ranny. Na spotkaniu dowiemy się, jaka była geneza akcji, kto brał udział w jej przygotowaniu, poznamy jej przebieg i losy zamachowców.

Prowadzenie: panowie Tomasz Stachów, Janusz Baster. Wstęp wolny.

Między światowidem a świtem, czyli o architekturze nowohuckiej słów kilka

22 kwietnia, godz. 11.00

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w cyklu spacerów tematycznych dla młodzieży od 16 lat i dorosłych.

Stara Nowa Huta jest przestrzenią, w której zaobserwować można ewolucję powojennej polskiej architektury. Socrealistyczna zabudowa placu Centralnego czy alei Róż; modernistyczne budynki z Blokiem Szwedzkim czy Francuskim; postmodernistyczne Centrum E1 – ilustrują zmiany zachodzące w architekturze od lat 50. do lat 90. XX w. Warto pamiętać, że najstarsze budynki, wznoszone w Nowej Hucie na przełomie lat 40. i 50., realizowane były jeszcze według projektów Franciszka Adamskiego z okresu międzywojennego. Uczestnicy spaceru poznają nazwiska architektów projektujących nowohuckie bloki mieszkalne i budynki użyteczności publicznej, dowiedzą się o okolicznościach przemian w architekturze kolejnych dekad PRL-u, zobaczą detale architektoniczne charakterystyczne dla poszczególnych stylów.

Prowadzenie: pan Piotr Kapusta. Wstęp: 15 zł.

Tato, a wiesz, czym bawiła się babcia?

22 kwietnia, godz. 11.00

Muzeum Nowej Huty zaprasza na interaktywne oprowadzanie tematyczne dla rodzin w ramach cyklu „Oprowadzanki”.

Czym bawili się nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie? Jak wyglądały lalki 70 lat temu? Na czym polega gra w kapsle? Do czego służy magnetowid? I wreszcie: co trzepak ma wspólnego z dziećmi? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi. Podczas spotkania wyruszymy w podróż w czasie do lat Polski Ludowej i dowiemy się, jak bawiły się wtedy dzieci, a także zobaczymy największe bajkowe sławy tamtych czasów – Misia Uszatka, Bolka i Lolka oraz Reksia. Podczas zajęć będziemy mogli nie tylko oglądać i czytać, lecz także dotykać, bawić się i doświadczać. Naszym wehikułem czasu będzie wystawa Trzepaki, Reksio, Atari.

Prowadzenie: pani Agata Klimek-Zdeb.

Wstęp: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp wolny). Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Podgórze pod lupą: mykwa

22 kwietnia, godz. 12.00

Muzeum Podgórza zaprasza na opowieść o budynku, którego już nie ma. Tym budynkiem jest mykwa – żydowska łaźnia rytualna, której plan znajduje się w zasobach Archiwum Narodowego w Krakowie. Na jego bazie pan Jakub Jastrzębski z naszego zespołu zbudował jej miniaturę.

O mykwie, jej planie, wątpliwościach z nim związanych oraz o samej makiecie opowie Państwu jej autor.

„Trzepaki, Reksio, Atari”, czyli jak bawiły się dzieci w PRL-u

22 kwietnia, godz. 14.00

Muzeum Nowej Huty, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie z tłumaczeniem na polski język migowy.

Prowadzenie: pani Agata Klimek-Zdeb.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Oprowadzanie – wspominanie na wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari”

23 kwietnia, godz. 12.00

Muzeum Nowej Huty zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie, w czasie którego każdy, kto zechce, podzieli się wspomnieniami. Mile widziane wszystkie pokolenia – dla każdego mamy coś ciekawego.

Kiedy komputer stał się vintage?

23 kwietnia, godz. 14.00

Muzeum Nowej Huty zaprasza na oprowadzanie prowadzone przez przedstawiciela Muzeum Elektroniki (partnera wystawy).

Wśród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną czy rzutnik Ania – oraz prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie mogło tu zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki) oraz komputera Atari.

Prowadzenie: pan Tomasz Trzaskalik.

Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Włodzimierz Tetmajer i teatr

27 kwietnia, godz. 18.00

Rydlówka (ul. Włodzimierza Tetmajera 28) zaprasza na wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów” w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera.

Tym razem opowiemy Państwu o mniej znanej – choć nie mniej ważnej – teatralnej działalności Włodzimierza Tetmajera. Projektował scenografie dla Teatru Miejskiego w Krakowie, współpracując m.in. ze Stanisławem Wyspiańskim. Z kim i nad czym poza tym pracował? Czy była to dla niego ważna dziedzina sztuki? O tym opowie pani profesor Dorota Jarząbek Wasyl.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Od placu Centralnego po Arkę Pana, czyli niespiesznym spacerem po Starej Nowej Hucie

6 maja, godz. 14.00

Muzeum Nowej Huty zaprasza na spacer z tłumaczeniem na polski język migowy. Zbiórka w holu oddziału.

Zapraszamy na spacer w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Tym razem pan Piotr Kapusta poprowadzi nas przez Starą Nową Hutę śladami jej dziejów, niezwykłych postaci i interesujących zabytków. Będzie to okazja do opowieści o okolicznościach powstania Nowej Huty, jej architekturze, pomniku Włodzimierza Lenina, dawnej Hucie imienia Lenina, a także życiu codziennym nowohucian. Wycieczka będzie poruszać przede wszystkim tematykę z okresu „Polski Ludowej”, lecz odwołamy się także do dziejów wsi, na których terenie zbudowano Nową Hutę, przekraczając granicę między Mogiłą a Bieńczycami.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.