Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: 5 lat od zakupu kolekcji Czartoryskich — bezpłatny wstęp do Muzeum

5 lat od zakupu kolekcji Czartoryskich — bezpłatny wstęp do Muzeum

Muzeum Narodowe w Krakowie

5 lat od zakupu kolekcji Czartoryskich — bezpłatny wstęp do Muzeum

29 grudnia 2021 roku mija 5 lat od zakupu przez Skarb Państwa kolekcji książąt Czartoryskich. Z tej okazji wystawy w Pałacu Czartoryskich i Arsenale będzie można zwiedzać bezpłatnie.

To wielka radość, że dzięki decyzji i wsparciu ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego możemy na nowo udostępniać kolekcję książąt Czartoryskich polskiej i międzynarodowej publiczności, a także dbać o bezpieczeństwo i konserwację tych cennych dzieł sztuki i narodowych pamiątek. Od otwarcia Muzeum Czartoryskich organizowaliśmy tu pokazy czasowe, wydarzenia artystyczne, naukowe i edukacyjne. To jednak nie koniec naszych działań, mających na celu upowszechnianie kolekcji. Do udostępnionych już zwiedzającym galerii w Pałacu i Arsenale w 2023 roku dołączy Klasztorek – ostatnia część kompleksu muzealnego Czartoryskich. To jeszcze przed nami, a na razie zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania Pałacu i Arsenału w rocznicę zakupu kolekcji – mówi pan prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

29 grudnia wstęp do Muzeum Książąt Czartoryskich będzie wolny. Bilety można zarezerwować telefonicznie (tel. 12 43 35 744) bądź mailowo lub odebrać w kasie przy ulicy Pijarskiej 15 w Krakowie.

Kolekcja Czartoryskich

W 1801 r. księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska stworzyła kolekcję pamiątek narodowych. Kolekcjonowane przez nią zbiory były prezentowane w Puławach, w dwóch parkowych pawilonach: Świątyni Sybilli, a od 1809 r. także w Domu Gotyckim. To właśnie w Domu Gotyckim eksponowano Damę z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna. Do pereł w kolekcji Czartoryskich należał wówczas także Portret młodzieńca Rafaela Santi (zaginiony podczas II wojny światowej).

Muzeum nie przetrwało jednak powstania listopadowego, w 1831 r. – po emigracji księcia Adama Jerzego Czartoryskiego – zbiory zostały przewiezione do Paryża. Powróciły do Polski dopiero w 1876 r., w związku z planowanym otwarciem muzeum w Krakowie. Znaczące straty dla kolekcji przyniosła II wojna światowa. Po wojnie muzeum trafiło pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie, a w 1991 pod zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich. 29 grudnia 2016 r., dzięki zakupowi rządu RP, kolekcja książąt Czartoryskich stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. Tego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, działając w imieniu Skarbu Państwa, podpisał z ks. Adamem Karolem Czartoryskim i Fundacją Książąt Czartoryskich umowę zakupu zbiorów książąt Czartoryskich i związanych z nimi nieruchomości, a także roszczeń wobec tych ruchomych dóbr kultury wchodzących w skład kolekcji, które zostały utracone podczas II wojny światowej. 29 grudnia po południu podpisany został dokument przekazania przez Skarb Państwa całości kolekcji wraz z nieruchomościami do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kolekcja liczy łącznie 86 tys. obiektów muzealnych (poza ogólnie znanymi dziełami sztuki są to m.in. buławy hetmańskie, trofea wiedeńskie, pamiątki po Tadeuszu Kościuszce i generale Karolu Kniaziewiczu, maska pośmiertna Fryderyka Chopina) oraz 250 tys. obiektów bibliotecznych: książek, starodruków i rękopisów.

Muzeum Xiążąt Czartoryskich — fot. Studio PLON

Muzealny kompleks przy ulicy Pijarskiej

Zakup kolekcji wraz z nieruchomościami i przekazanie jej Muzeum Narodowemu w Krakowie doprowadziły do ponownego otwarcia Muzeum Książąt Czartoryskich, gdyż pozwoliły na zakończenie prac remontowych w Pałacu i udostępnienie zbiorów zwiedzającym. W grudniu 2019 r. otwarta została stała wystawa, obejmująca dwa piętra Pałacu i 26 sal ekspozycyjnych. Natomiast w maju 2021 r. udostępniona została kolejna stała wystawa prezentująca eksponaty z kolekcji Czartoryskich – Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej. Trzon ekspozycji stanowi zbiór pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej połowie XIX wieku.

Obecnie trwają prace remontowe i modernizacyjne w trzecim budynku kompleksu – Klasztorku. Już w 2023 roku zostanie otwarta tam wystawa stała, która będzie narracyjną kontynuacją wystawy w Pałacu. Otwarcie Klasztorka, którego częścią jest przewiązka nad ulicą Pijarską, połączy trzy budynki w całość.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.