Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Muzyczne pejzaże ogrodu Bosco Parrasio / Historia Mniej Znana

Muzyczne pejzaże ogrodu Bosco Parrasio / Historia Mniej Znana

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Zapraszamy na pierwszy w 2017 r. koncert z cyklu Muzyka Dawna w Wilanowie. Organizując koncerty w pałacu króla Jana III, ukazujemy zabytki muzyczne zgodnie z założeniami epok, w których powstawały, i prezentujemy je na instrumentach historycznych bądź na ich kopiach. W lutym zapraszamy na Muzyczne pejzaże ogrodu Bosco Parrasio: kontrapunkty, fugi i follie w Barokowym Rzymie.

12 lutego 2017 r., godz. 16.30, Sala Biała Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 20 zł – bilet zwykły, 10 zł – bilet ulgowy. Bilety można kupić w kasie na przedpolu (żółty domek) oraz przez Internet.

Wykonawcy: zespół muzyki dawnej Giardino di Delizie w składzie: panie Katarzyna Solecka (skrzypce barokowe), Ewa Anna Augustynowicz (skrzypce barokowe), Krystyna Vidoni (wiolonczela barokowa), Łucja Adelajda di Nicola (klawesyn).

Zespół został założony przez skrzypaczkę Ewę Annę Augustynowicz i składa się z artystek związanych z najważniejszymi ośrodkami muzycznymi, m.in. Akademią Muzyczną w Bazylei, Akademią Muzyczną w Palermo, Akademią Muzyczną Santa Cecilia w Rzymie, Akademią Muzyczną w Krakowie, Schola Cantorum Basiliensis czy Akademią Muzyczną w Aquila. Artystki pochodzą z Polski oraz Włoch i kształciły się pod czujnym okiem artystów takiej renomy jak Henryk Onofri, Marek Ceccato, Henryk Gatti, Andrzej Coen czy Józef Togni.

Program:

Archanioł Corelli (1653-1713) – Triosonata F-Dur Nr 1 Op. 3

Aleksander Stradella (1639-1682) – Triosonata G-Dur Nr 7

Karol Ambroży Lonati (1645-1715) – Sinfonia a 3 D-Dur

Aleksander Stradella (1639-1682) – Sinfonia avanti all’ opera No. 1 „Moro per Amore”

Piotr Józef Kajetan Boni (XVII-ca. 1750) – Sonata F-Dur nr 6 na wiolonczelę i b.c.

Aleksander Scarlatti (1660-1725) – Sinfonia „Correa nel seno amato”

Aleksander Stradella (1639-1682) – Triosonata F-Dur Nr 5

Karol Ambroży Lonati (1645-1715) – Sinfonia a 3 a-moll

Archanioł Corelli (1653-1713) – Sonata Nr 12 Op. 2 Ciaccona

*****

Marysieńka i Jan – miłość pachnąca barokiem

Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na romantyczną randkę niż rezydencja zakochanej pary królewskiej?

W pałacu w Wilanowie proponujemy powrót do staropolskich tradycji miłosnych jako rodzimą alternatywę dla mody walentynkowej. Dzieje miłości króla Jana III i Marii Kazimiery przeszły do historii jako jedna z najbardziej niezwykłych opowieści miłosnych rozgrywających się w Rzeczpospolitej – wzruszająca, dramatyczna, poruszająca serca nawet kilka wieków później. Wspólnie odszyfrujmy jej kadry utrwalone na wilanowskich obrazach i freskach.

W ramach cyklu Historia Mniej Znana na spacer tematyczny zapraszamy wszystkich, którzy chcą bliżej poznać losy króla i królowej i historię ich niezwykłej miłości.

19 lutego 2017 r., godz. 13.30. Wstęp z biletem do pałacu, rezerwacja nie obowiązuje, ale grupa może liczyć do dwudziestu pięciu osób. Miejsce zbiórki: szatnia w pałacu.

*****

W widłach kanału Sobieskiego i rzeki Wilanówki znajduje się rezerwat przyrody Morysin – pozostałość nadwiślańskiego łęgu, dawny królewski zwierzyniec i park romantyczny. Obecnie miejsce to pełne jest dzikiego życia, starych, dziuplastych drzew, zwalonych pni, wykrotów. Aby poznać jego tajemnice, trzeba wybrać się tam w różnych porach roku, gdyż każda czymś nas zaskoczy. Zapraszamy na cztery rodzinne warsztaty naukowe, dzięki którym odkryjemy, jak dzika może być przyroda Warszawy.

Harmonogram warsztatów:

11 lutego: Zimowa wyprawa do rezerwatu przyrody Morysin

6 maja: Wiosenna wyprawa do rezerwatu przyrody Morysin

8 lipca: Letnia wyprawa do rezerwatu przyrody Morysin

7 października: Jesienna wyprawa do rezerwatu przyrody Morysin

Szczegóły

*****

Wiosną, latem, jesienią i zimą – ogrody wilanowskie zachwycają o każdej porze roku. Gdy tylko stopnieją śniegi, w parku zakwitają zawilce, złocie i ziarnopłony. Latem przespacerować się można w cieniu wystawianych do ogrodu palm. Jesienią złotem i czerwienią okrywają się parkowe drzewa. Zimą w parku wytropić można wydrę, sarnę i lisa. Zapraszamy na rodzinne spacery przyrodnicze poprowadzone trasami opisanymi w przewodniku Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów.

Harmonogram spacerów:

22 stycznia: Na tropie wydry

19 lutego: Wzory natury

19 marca: Przyroda budzi się z zimowego snu

23 kwietnia: Kobierzec utkany z kwiatów

21 maja: W poszukiwaniu kwiatów i motyli

25 czerwca: W ogrodach króla Jana III

23 lipca: Nad wodę!

20 sierpnia: Folwark wilanowski

17 września: W drogę!

22 października: Wśród spadających liści

19 listopada: Pudełko osobliwości

10 grudnia: Zimowe spotkanie z ptakami

Szczegóły

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.