Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: „Na cichym froncie. Relacja z działalności konspiracyjnej w Łodzi 1939–1945” — prezentacja

„Na cichym froncie. Relacja z działalności konspiracyjnej w Łodzi 1939–1945” — prezentacja

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zapraszają na prezentację książki Romana Zygadlewicza „Zawora” pt. Na cichym froncie. Relacja z działalności konspiracyjnej w Łodzi 1939–1945 (pod redakcją Tomasza Toborka i Joanny Żelazko).

Spotkanie odbędzie się 27 marca 2019 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Biblioteki (ul. Gdańska 100/102). Wstęp wolny.

Książka jest zapisem relacji Romana Zygadlewicza ps. „Zawor” (żołnierza Armii Krajowej Okręg Łódź) z działalności AK w Łodzi w latach 1939–1945, opatrzonym przez redaktorów aparatem naukowym. Publikacja ukazuje losy mieszkańców łódzkiej dzielnicy Bałuty, zarówno żyjących tam od dawna, jak i przymusowo przesiedlonych przez okupanta w czasie wojny. Była to dzielnica szczególna, ponieważ to na jej terenie Niemcy utworzyli obóz (przemianowany następnie na więzienie policyjne) w Radogoszczu, obóz dla polskich dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej, „obóz rasowy” oraz getto. Zygadlewicz zapisał to, co akowcy wiedzieli o tych miejscach, ale również opisał działania, jakie żołnierze AK prowadzili na Bałutach, a także nastroje i nadzieje Polaków mieszkających w okupowanej Łodzi (funkcjonującej pod nazwą Litzmannstadt) oraz to, jak zachowywali się Niemcy. Uzupełnienie relacji stanowią zdjęcia opisywanych miejsc związanych z konspiracją.

Roman Zygadlewicz „Zawor”, Na cichym froncie. Relacja z działalności konspiracyjnej w Łodzi 1939–1945, red. Tomasz Toborek i Joanna Żelazko, Łódź – Warszawa 2018

Na cichym froncie. Relacja z działalności konspiracyjnej w Łodzi 1939–1945

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.