Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca 2016 r. o godz. 9.00 odbędzie się uroczystość w miejscu martyrologii na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Wincentego (cmentarz na Dołach) przy ul. Smutnej 9 w Łodzi.

Uroczystość rozpocznie się przy kaplicy cmentarnej, następnie nastąpi przemarsz i złożenie kwiatów pod krzyżem w głównej alei (po drugiej stronie ulicy Smutnej), gdzie znajduje się tablica informacyjna poświęcona pamięci pomordowanych.

Od 2011 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W dniu 1 marca – w rocznicę wykonania wyroku na dowódcach IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – wspominamy żołnierzy, którzy czynnie przeciwstawili się komunistycznemu zniewoleniu. W 1945 r. sytuacja polityczna i rosnący terror zmusiły byłych żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Batalionów Chłopskich do podjęcia nierównej walki. Większość z nich zapłaciła za to najwyższą cenę.

Poszukiwania prowadzone przez polskich historyków, w tym pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, wykazały, że także nasze miasto ma swoją „Łączkę”. Na części katolickiej łódzkiego Cmentarza Doły zlokalizowano groby dwudziestu dziewięciu „Żołnierzy Wyklętych”, których zamordowano i pogrzebano w bezimiennych mogiłach w różnych częściach nekropolii w latach 1946-1955. Na większości z tych miejsc dokonano już kolejnych pochówków, stąd trudno nawet upamiętnić poległych bohaterów i oddać im hołd w miejscu spoczynku.

dr Krzysztof G. Latocha, Doły – ślady sądowych zbrodni. Miejsca pochówku ofiar terroru komunistycznego, „Kronika Miasta Łodzi” nr 2(62)/2013

*****

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza 1 marca 2016 r. o godz. 10.30 na otwarcie poruszającej wystawy plenerowej pt. „…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu”. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego.

Ekspozycja zaprezentowana zostanie na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi – najbardziej reprezentacyjnej i najchętniej uczęszczanej ulicy miasta – na odcinku między ulicami Gabriela Narutowicza i Romualda Traugutta. Wystawę otworzy pan Marek Drużka, dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, z wprowadzeniem historycznym wystąpią: pan Artur Ossowski (pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Historycznej IPN w Łodzi) oraz pan Grzegorz Nawrot (kierownik Referatu Edukacji Historycznej OBEP IPN w Łodzi).

Wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć wystawę do 2 kwietnia 2016 r.

Ekspozycja prezentuje wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956 oraz Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT).

Narodowy Dzień Pamięci w Łodzi (2016)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.