Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: O (neo)średniowiecznych wyrobach z kości słoniowej

O (neo)średniowiecznych wyrobach z kości słoniowej

Muzeum Narodowe w Krakowie

O (neo)średniowiecznych wyrobach z kości słoniowej

Dzieła z kości słoniowej cieszyły się dużą popularnością w średniowieczu wśród najbogatszych dworzan i duchowieństwa. W XIX wieku stały się również pożądanymi przedmiotami kolekcjonerskimi. W tym okresie idealnie odnaleźli się wyśmienici fałszerze…

W jaki sposób można więc odróżnić oryginalne dzieła z kości słoniowej od fałszywych? Czy dziewiętnastowieczni kolekcjonerzy często padali ofiarą podobnych oszustw? Usłyszymy o tym 28 sierpnia 2022 roku o godz. 12.00 w Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15) na spotkaniu z cyklu O czym mówią rzeczy? Opowieści dzieł sztuki z kolekcji Czartoryskich.

Kolekcja Książąt Czartoryskich może poszczycić się największym zbiorem dzieł z kości słoniowej w Polsce. Są wśród nich również te, które przez dziesiątki lat pozostały nierozpoznane jako falsyfikaty. Spotkanie poprowadzi pani Elżbieta Musialik. Wstęp wolny.

Rzeźba Magdaleny Abakanowicz w MNK

W ogrodzie Pałacu Czapskich (ul. Józefa Piłsudskiego 12) stanęła żeliwna rzeźba Postacie kroczące. Trzy bezgłowe postacie o uproszczonej anatomii stanowią spójną kompozycję ze starodrzewem.

Pokaz rzeźby odbędzie się 27 sierpnia o godz. 18.30. Następnie zaprezentowane zostaną etiudy taneczne inspirowane pracami Magdaleny Abakanowicz. Wstęp wolny.

Postacie kroczące to nie figury, lecz puste skorupy. Symbolicznie przypominają o tym, że każdy z nas pozostawi po sobie ślad. Każda z rzeźb, podobnie jak ich odpowiedniki z wielofigurowych zespołów w Poznaniu, Chicago i Vancouver, została ukształtowana w niepowtarzalny sposób: różnią się rozmieszczeniem bruzd i drapowań na powierzchni.

Marka Radia Kraków

Laureaci wiosennej edycji Marki Radia Kraków zostali ogłoszeni. Wśród nich znalazła się wystawa czasowa Muzeum Narodowego w Krakowie pt. Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni, którą oglądać można do 28 sierpnia w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczpański 9).

Redaktorzy zwracają uwagę, że wystawa jest ważną wypowiedzią o naszej rzeczywistości. Mówi o tym, jak przed upowszechnieniem elektryczności tkaniny uwrażliwiały ludzi na cykliczność przyrody. Wspomnienie dawnych domowych rytuałów przypomina, jak ważne jest pielęgnowanie relacji z otoczeniem.

Marką Radia Kraków odznaczone zostały również: Muzeum Fotografii za wystawę Co robi zdjęcie oraz Teatr Barakah za spektakl Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce.

Wakacje w Muzeum

Druga połowa sierpnia to czas pożegnania z wakacjami. Poprzez udział w warsztatach w oddziałach Muzeum dzieci mogą spędzić te chwile w najpełniejszy sposób.

19 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa Nowy początek. Modernizm w II RP (al. 3 Maja 1) – Rytm to harmonia, zmienność to spokój. NATURAlnie w przyrodzie.

23 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego – Mania kalkowania. Po co ceramikowi kalka?

24 sierpnia, godz. 10.15 – Kamienica Szołayskich, Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku – Kubek w kubek.

25 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej – Losowanie: białe czy czarne?

26 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej – Pół na pół. Grafika.

30 sierpnia, godz. 10.15 – Muzeum Dom Jana Matejki (ul Floriańska 41) – Dawno temu = za 100 lat. Dlaczego Matejko kochał zabytki?

31 sierpnia, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa Nowy początek. Modernizm w II RPBetorówno (materiały i maszyny).

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat. Wstęp: 15 złotych. Centrum Informacji i Rezerwacji, tel.: 12 43 35 744.

Godziny otwarcia Pawilonu Józefa Czapskiego

28 sierpnia Pawilon będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 13.00–16.00.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.