Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Ostatnie dni wystawy „Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne”

Ostatnie dni wystawy „Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Ostatnie dni wystawy „Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne”

Kto jeszcze nie widział wystawy, powinien koniecznie zarezerwować sobie w nadchodzących dniach godzinę lub dwie. Jest wiele powodów, aby zobaczyć tę ekspozycję. Po pierwsze: zaaranżowana jest w uroczej Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego przy placu Szczepańskim 9. Po drugie: to bardzo różnorodna wystawa, zobaczymy na niej malarstwo i grafikę, rzemiosło artystyczne i sztukę japońską, którą z takim zapałem popularyzował w Polsce „Manggha”. Przyciągają także same nazwiska artystów, przyjaciół słynnego kolekcjonera: Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Pankiewicza, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego, Konstantego Laszczki i wielu innych. Na uwagę zasługują wreszcie same dzieła sztuki z kolekcji Jasieńskiego: cenne meble, tkaniny i bibeloty można oglądać obok obrazów, do których „pozowały”. Wystawa jest czynna do 31 lipca 2016 roku.

Wydarzenia edukacyjne

30 lipca

Rekonstrukcja wesela góralskiego

trasa przejazdu: ul. Kasprusie, ul. Kościeliska, Dolna Rówień Krupowa (namiot festiwalowy)

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma przy ul. Kasprusie 19 w Zakopanem, godz. 14.30

wykonawcy: Zespół Góralski im. Klimka Bachledy, wstęp wolny

2 sierpnia

Dzieło sztuki nie dla tłumu

cykl: Rozmowy o literaturze (spotkanie dla seniorów)

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Władysława Sikorskiego 6, godz. 10.15

prowadzenie: p. Katarzyna Szczygieł, wstęp: 1 zł

4 sierpnia

39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego – koncert duetu klawesynowego połączony z pokazem tańca

w programie dawna muzyka polska, utwory Michała Kleofasa Ogińskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego, godz. 18.00

wystąpią: pp. Elżbieta Stefańska, Mariko Kato – klawesyn; pp. Romana Agnel, Dariusz Brojek – para taneczna, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.