Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Noc Muzeów

Noc Muzeów

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Noc Muzeów17 maja 2014 r., godz. 16.00-24.00

plac Powstańców Warszawy 5

Wstęp wolny

Wykłady (I piętro, sala audiowizualna, nr 116):

godz. 16.00 — Iwona Gołaj: O twórczości Jana Lebensteina

Prelegentka zapozna słuchaczy z twórczością Jana Lebensteina, jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, i zaprezentuje największy i najbardziej reprezentatywny zbiór jego dzieł znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Słuchacze będą mogli poznać oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego z elementami abstrakcji (Figury osiowe), a także gwasze i rysunki, w tym ilustracje do Folwarku zwierzęcego Jerzego Orwella i biblijnej Księgi Hioba.

godz. 17.30 — Sławomir Ortyl: Motyw świąt żydowskich w sztuce

Sławomir Ortyl przybliży słuchaczom niepowtarzalny charakter świąt żydowskich na podstawie wybranych dzieł Maurycego Gottlieba, braci Gierymskich (Aleksandra i Maksymiliana), Tadeusza Popiela czy Rembrandta. Opowiadając o świętach obchodzonych w Izraelu, prelegent wskaże na ich osadzenie w historii oraz na wartości pielęgnowane przez Żydów od wielu stuleci.

godz. 19.00 — Jadwiga Jasińska-Sadura: Ilustracje do Księga Hioba

Jak malarze, rzeźbiarze i graficy przedstawiali sceny z biblijnej Księgi Hioba? Prelegentka omówi dzieła m.in. Alberta Dürera, Hieronima Boscha, Jerzego de La Tour, Wilhelma Blake’a oraz Jana Lebensteina. Zainteresowani będą mogli zobaczyć w Muzeum obrazy o tej tematyce w Galerii Sztuki Europejskiej XV-XX wieku.

Spektakle teatralne: godz. 20.30, 21.30, 22.30

Osmoza — spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego na podstawie esejów Helmuta Kajzara o sztuce. Reżyseria: Katarzyna Baraniecka, występują: Marta Malikowska, Krzysztof Kuliński.

Helmut Kajzar jest autorem cyklu tekstów o wybitnych polskich malarzach, m.in. o Edwardzie Dwurniku, Jerzym Nowosielskim i Henryku Stażewskim, których prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Podczas Nocy Muzealnej teksty Kajzara zaprezentują aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Warsztaty dla dzieci:

godz. 16.00 — Sławomir Ortyl: Kolory i zapachy świąt żydowskich (dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat)

godz. 17.00 — Julia Pałetko: Co się czai w wyobraźni…? O twórczości Jana Lebensteina (dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat)

godz. 18.00 — Michał Pieczka: Ilustrujemy opowiadania jak Jan Lebenstein (dla dzieci w wieku od 10 do 14 lat)

Na zajęcia dla dzieci obowiązują zapisy, tel.: 71 372 51 48.

*****

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

ul. Romualda Traugutta 111/113

Noc Muzeów17 maja 2014 r., godz. 16.00-23.00

Wstęp wolny

Na wyprawę do Kraju Goldów i Oroczonów zaprasza Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Główną atrakcją Nocy będzie otwarcie wystawy czasowej przygotowanej z okazji setnej rocznicy wyprawy prof. Stanisława Poniatowskiego do Kraju Nadamurskiego (Syberia) i prezentującej obiekty nigdy wcześniej niepokazywane. Wyprawa wpisywała się w panujący w początkach XX wieku nurt badań mających wykazać poprawność tezy o azjatyckim pochodzeniu Indian. Goście będą mogli zobaczyć m.in. dziennik podróży, fotografie i szklane klisze, na których znajdują się wizerunki mieszkańców (także szamanów), stroje, miejsca, budowle, kurhany, a także dowiedzieć się więcej o życiu codziennym mieszkańców Syberii w XIX w., poznać ich zabawy i święta. Wyjątkowej wartości są rysunki wykonane przez mieszkańców Syberii, wycinanki z papieru i z kory brzozowej, ornamenty haftowane na płótnie, a także szkice narzędzi, przedmiotów codziennego użytku, akcesoriów szamańskich autorstwa Stanisława Poniatowskiego (same artefakty spłonęły w Muzeum Etnograficznym w Warszawie w 1939 r.). Zbiór pokazywany jest po raz pierwszy, pochodzi z archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego we Wrocławiu. Wystawę uzupełnią zabytki związane z Goldami i Oroczonami ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Stanisława Udzieli w Krakowie. W programie również prezentacje filmowe, wykłady, koncert oraz zabawy dla dzieci.

Program:

godz. 16.00 — Amu dziar ela dui, amba parde-ani ga — zabawy i gry dla dzieci (w programie wycinanki nie z papieru, zaczarowane burchany, bezkrwawe połowy, magiczne łomoty)

godz. 18.00 — otwarcie wystawy W kraju Goldów i Oroczonów

godz. 19.00 — Bronisław Piłsudski — badacz Syberii — projekcja filmu

godz. 20.00 — Sylwetka Stanisława Poniatowskiego na tle innych polskich badaczy Syberii — wykład dr Stefanii Skowron-Markowskiej

godz. 21.30 — magiczne muzykowanie — występ zespołu Sambacatum

*****

Dzień Muzeów

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego:

18 maja — 12.00-17.00 (wstęp bezpłatny)

Godziny otwarcia Muzeum Etnograficznego:

18 maja — 12.00-16.00 (wstęp bezpłatny)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.