Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Noc Muzeów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Noc Muzeów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wilanowskie muzeum łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość, dawnych bohaterów i współczesną publiczność, bezcenne dzieła sztuki z wielu stron świata i nowoczesne technologie, ale przede wszystkim kultury Wschodu i Zachodu. Tym niezwykłym, niecodziennym, często zaskakującym związkom poświęcamy tegoroczną Noc Muzeów. 19 maja 2018 roku zapraszamy na specjalne pokazy wyjątkowych dzieł sztuki, inspirujące warsztaty, pokazy rekonstrukcyjne, pokaz mody i wiele innych atrakcji. Dowiedzą się Państwo wiele o dawnych kulturach i zwyczajach, a my spróbujemy odpowiedzieć na każde pytanie.

Pałac

Zwiedzanie pałacu

godz. 19.00–24.00, ostatnie wejście o godz. 23.30

Apartamenty Królewskie na parterze pałacu: najpiękniejsze, najcenniejsze paradne komnaty króla Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery z oryginalną barokową dekoracją.

Wystawa czasowa w Wielkiej Sieni: tu zaprezentujemy olśniewające tkaniny tureckie, zdobyte pod Wiedniem przez króla Jana III, wypożyczone z klasztoru benedyktynek w Krzeszowie. Towarzyszyć im będzie wyjątkowej klasy portret króla Jana III, pochodzący z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzieła te w latach 2016–2017 zostały poddane konserwacji i podczas Nocy Muzeów zostaną pokazane polskiej publiczności po raz pierwszy – w pełnym blasku.

Pokoje Chińskie i Myśliwskie (kolekcja sztuki orientalnej i zdobniczej) oraz Galeria Magazynowa – nowa przestrzeń ekspozycyjna w pałacu: tu prezentujemy ekskluzywną kolekcję wyrobów sztuki złotniczej, oryginalne tkaniny ścienne z apartamentów królewskich oraz kolekcję przedmiotów z Dalekiego Wschodu. Specjalnie zaprojektowane nowoczesne gabloty umożliwiają zwiedzającym oglądanie delikatnych eksponatów z bardzo bliska.

Parter pałacu (Apartamenty Królewskie i Wielka Sień) jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Aplikacja Wilanów Guide

Aplikacja pełni funkcję przewodnika po muzeum i umożliwia gościom zwiedzanie pałacu według kilku ścieżek tematycznych: „Wnętrza i kolekcja”, „Odkrycia konserwatorskie”, „Dla dzieci”, „Kobiety w Wilanowie”. Wszystkie ścieżki dostępne są w kilku wersjach językowych, w tym również w języku migowym, w polskiej wersji językowej zostały uzupełnione o audiodeskrypcje omawianych obiektów.

Opowieści o obiektach w kolekcji

godz. 19.00–23.30 – prezentacje (dorośli i młodzież)

Historycy sztuki i konserwatorzy przybliżą gościom dzieła z wilanowskiej kolekcji sztuki dalekowschodniej oraz obiekty, które poprzez swoje egzotyczne pochodzenie łączą nasze muzeum ze sztuką z innych stron świata.

Dziedziniec

Kiermasz książek wydanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

godz. 19.00–24.00

Mądre i piękne książki sprzedajemy z atrakcyjnymi rabatami.

Skąd pochodzą kazuary

godz. 19.00–23.00 – warsztaty (rodziny z dziećmi w wieku od 5 do 7 lat)

Kazuara – ptaka pochodzącego z odległych stron – można było spotkać w zwierzyńcu króla Jana III. W trakcie warsztatów plastycznych dowiemy się o nim więcej, przekonamy się również, jakie egzotyczne zwierzęta i rośliny można obecnie zobaczyć w ogrodach wilanowskich.

Podróże z kawą

godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli)

Opowiemy o kawie – skąd pochodzi, jak trafiła do Europy i co ma wspólnego z królem Janem III. Będzie można również spróbować swoich sił w rozpoznawaniu różnych gatunków kawy.

Widowisko historyczne

godz. 19.00 (dorośli)

Spektakl ukazujący życie na dworze Jana III. Wielka polityka i intrygi dworskie przeplatają się z barwnymi opowieściami o obyczajach w dawnej Rzeczypospolitej i kulturze stołu biesiadnego.

Czar i wdzięk Niepodległej (1918–2018)

godz. 21.00 pokaz mody (w przypadku deszczu pokaz odbędzie się w Oranżerii)

Uczestniczki VI edycji programu „Debiutantki” i artyści Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie przedstawią widowisko kostiumowe inspirowane modą okresu międzywojennego. Wilanowską scenę zdominują długie, błyszczące suknie, cekiny, hafty ze złotych nici, perły, szklane paciorki i pióra.

Namiot Scriptorium Villa Nova (pergola)

Wilanowskie tapety

godz. 19.00–23.00 – warsztaty (dzieci powyżej 5 lat, młodzież, dorośli)

Opowiemy o wystroju Pokojów Chińskich w pałacu i zaprezentujemy najdawniejszą metodę tworzenia papierowych dekoracji ściennych. Wykonamy odbitki z drzeworytu z dalekowschodnim motywem zdobiącym wilanowskie pokoje.

Farfurowy zawrót głowy

godz. 19.00–23.00 – warsztaty (dzieci powyżej 8 lat, młodzież, dorośli)

Opowiemy o znajdujących się w kolekcji wilanowskiej wyrobach i dekoracjach ceramicznych, nazywanych dawniej farfurami. Pokażemy też, jak odróżnić fajans od porcelany, i wykonamy dekoracje naśladujące XVII-wieczną technikę zdobienia kafli kobaltem.

Villa Intrata

Co Turcy mogli jeść pod Wiedniem?

godz. 19.00–21.00 – warsztaty kulinarne (dorośli, wymagane zapisy)

Podczas warsztatów spojrzymy na historię wielkiej bitwy z perspektywy kuchni, w której wielką rolę odgrywały przyprawy, decydujące o smaku i wyglądzie potraw.

Zgłoszenia: (+48) 22 54 42 850 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00), bilety@muzeum-wilanow.pl

Przedpole obok Domku Lanciego

Bułat – tajemnicza stal Wschodu

godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli)

Po raz pierwszy w Warszawie będzie można zobaczyć rekonstrukcję unikalnego procesu wytopu bułatu, czyli stali służącej do wytwarzania broni, znanej również jako damascen, który łączy w sobie twardość i sprężystość. Umiejętność tego tradycyjnego sposobu produkcji jest obecnie rzadka, jego recepturę bada i odtwarza archeologia eksperymentalna.

Turecki kard – majstersztyk rzemieślnika, narzędzie żołnierza, ozdoba eleganta

godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli)

Pokaz kucia karda, czyli noża, jednego z bardziej niezwykłych elementów uzbrojenia tureckiego, będzie nie tylko popisem umiejętności wilanowskich rekonstruktorów, ale także opowieścią o znaczeniu i roli tej ozdoby strojów i wyznacznika społecznego statusu właściciela. Oryginalne egzemplarze karda można obejrzeć w kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

Na podstawie: Noc Muzeów | 19 maja

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.