Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Noc Muzeów w Muzeum Architektury

Noc Muzeów w Muzeum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Noc Muzeów w Muzeum Architektury we Wrocławiu

ul. Bernardyńska 5

20 maja 2023 roku, godz. 18.00–24.00

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów nasi goście będą mogli zwiedzić wystawy czasowe Antropocen i Greenhouse Silent Disco oraz wystawy stałe Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku i Lapidarium. Dla najmłodszych widzów i ich opiekunów przygotowaliśmy rodzinną zabawę, a dla wszystkich odwiedzających muzyczne wprowadzenie do świata roślin tworzących najbardziej zieloną instalację we Wrocławiu.

Program Nocy Muzeów w Muzeum Architektury skupi się na relacjach człowieka z przyrodą. Jakie jest lokalne oblicze antropocenu, gdzie szukać czwartej przyrody, jak brzmi bioróżnorodność? Czy znamy prawdziwą naturę świata roślin albo przynajmniej udaje nam się do niej zbliżyć?

Muzeum Architektury we Wrocławiu, fot. W. Chrubasik

Antropocen i Greenhouse Silent Disco to wystawy czasowe, które podejmują wątki związane z ekologią, ochroną klimatu oraz odpowiedzialnym projektowaniem architektury i przestrzeni przyjaznej ludziom, zwierzętom i roślinom. Te ostatnie są głównymi bohaterkami instalacji, w której podejmujemy próbę nawiązania więzi między ludźmi a istotami roślinnymi oraz monitorujemy ich potrzeby.

Instalacja Greenhouse Silent Disco zainspirowana została badaniami realizowanymi przez wybitnego fizjologa roślin prof. Hazema Kalajiego i miała premierę podczas Międzynarodowego Biennale Architektury Współczesnej i Sztuk Dekoracyjnych w Mediolanie w 2022 r. Wtedy znalazły się na niej rośliny leśne, przywiezione do Włoch z podmilickich lasów. Podczas wrocławskiej odsłony wystawy instalację wypełniły domowe rośliny doniczkowe, przyniesione do muzeum przez wrocławian.

Na wystawie Antropocen pokazujemy przykłady współczesnych i historycznych projektów i realizacji architektonicznych, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów.  Architekturę postrzegamy nie tylko jako efekt globalnych i lokalnych zmian w relacji człowieka z przyrodą, lecz także jako narzędzie kształtujące ten związek. Wystawa została przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki i udostępniona jesienią 2022 r. w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.

Muzeum Architektury we Wrocławiu, fot. W. Chrubasik

Na zwiedzanie wystaw zapraszamy do północy. W tym czasie będzie można również pokołysać się w rytmach botanicznego silent disco oraz wziąć udział w rodzinnej zabawie Wspólna Ziemia, wspólna sprawa. Razem z wężem Gniewoszem chcemy pokazać uczestnikom, jak wiele łączy świat ludzi ze światem zwierząt i roślin oraz uwrażliwić najmłodszych widzów na współczesne problemy związane z ochroną środowiska. Zabawa jest samodzielna – uczestnicy otrzymają karty, które będą ich przewodnikami po wystawie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.