Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: II edycja Nordland Art Festival

II edycja Nordland Art Festival

Ambasada Królestwa Norwegii

W czasie II edycji Nordland Art Festival w Łodzi (6-9 października 2011 r.), muzycznego festiwalu kultury nordyckiej i skandynawskiej, wystąpią wykonawcy m. in. z Norwegii: Jaga Jazzist, Håkon Kornstad i BMX. Ambasada Norwegii jest honorowym patronem Festiwalu.

Koncerty wszystkich artystów norweskich odbędą się w sobotę, 8 października 2011 r. w następujących salach:

Håkon Kornstad: godz. 20.00 — Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22

Jaga Jazzist: godz. 21.30 — Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22

BMX: godz. 23.00 — Klub Jazzga, ul. Piotrkowska 17

Håkon Kornstad to weteran norweskiej sceny jazzowej. Saksofonista ma na swoim koncie kilkanaście płyt, zarówno solowych, jak i wydanych w kooperacji z innymi muzykami. Współpracował między innymi z Patem Methenym, Anją Garbarek. Jego płytę „Elise” z 2008 roku „New York Times” nazwał „klejnotem”.

Pismo „Jazz Times” uznało Kornstada za jedną z największych nadziei współczesnego jazzu, a wpływowy magazyn „All About Jazz” o albumie „Eight Tunes We Like” pisał: „jedna z najlepszych płyt 2005 roku”. Håkon Kornstad łączy klasyczne brzmienie saksofonu z improwizacjami.

To nie jest jazz, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Kornstad podczas koncertów nie tylko gra na saksofonie, ale też na żywo miksuje swoją muzykę. Norweg gra kilkadziesiąt koncertów rocznie, mieszka w Nowym Jorku i Oslo.

Jaga Jazzist to jeden z najpopularniejszych na świecie nu-jazzowych zespołów. Założony w 1994 roku przez braci Wawrzyńca i Marcina Horntvethów kolektyw liczy aktualnie aż dziewięciu członków. Grupa nie skupia się jedynie na nu-jazzie, nie stroni też od elektroniki i brzmień progresywnych. Ostatni, wydany w zeszłym roku album Jaga Jazzist „One Armed-Bandit” zaskoczył wieloma post-rockowymi akcentami. Ich koncerty to prawdziwe show, poza tradycyjnym składem – gitara, bas, klawisze perkusja – muzycy grają na instrumentach dętych, kontrabasie czy cymbałach.

Muzyka norweskiego zespołu BMX jest magiczna i magnetyczna, można w niej odnaleźć – charakterystyczny dla całego współczesnego norweskiego jazzu – motyw zabawy z dźwiękami, bez stawiania sobie żadnych ograniczeń. BMX eksperymentują z możliwościami żywych instrumentów klasycznego jazzu, efektami gitary elektrycznej, eksplorują ekstatyczność tych instrumentów. Jednocześnie zbliżają się do zachowania klasycznego brzmienia jazzowej wolności. BMX nie popada jednak w skrajne eksperymenty, pozostając stricte jazzowym zespołem.

Więcej informacyj pod adresem: www.nordlandartfestival.pl.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.