Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Powstanie ludowe w NRD 17 czerwca 1953 r.

Powstanie ludowe w NRD 17 czerwca 1953 r.

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta oraz Federalna Fundacja ds. Rozliczenia z Dyktaturą SED serdecznie zapraszają na dyskusję poświęconą powstaniu ludowemu w Niemieckiej Republice Demokratycznej 17 czerwca 1953 roku.

W dyskusji wezmą udział: pp. dr Ulryk Mählert, prof. Attyla Pók i prof. Marek Zybura. Moderatorem dyskusji będzie p. prof. Krzysztof Ruchniewicz.

Dyskusja, która odbędzie się w Centrum, będzie dotyczyć wydarzeń w NRD w czerwcu 1953 r. i ich oddźwięku w krajach europejskich. Wezmą w niej udział znawcy tematyki z Polski. Niemiec i Węgier. W trakcie dyskusji uczestnicy zastanowią się także nad tradycjami wystąpień antykomunistycznych w bloku wschodnim i na tym tle ocenią wagę i znaczenie zrywu społeczeństwa NRD.

W tym roku minęła 60 rocznica wybuchu powstania. Było to jedyne masowe wystąpienie antysystemowe ludności tego państwa, miało charakter ogólnokrajowy i objęło swym zasięgiem całą NRD. Mimo iż zostało szybko zdławione przez wojska sowieckie, było dowodem niezgody enerdowskiego społeczeństwa na forsowaną stalinizację życia i pogarszanie się warunków bytowych ludności. Powstańcy żądali organizacji wolnych wyborów i zjednoczenia podzielonych Niemiec.

Po dyskusji odbędzie się otwarcie wystawy „Chcemy być wolni! Powstanie ludowe w NRD 17 czerwca 1953 r.” — przygotowanej przez Federalną Fundację ds. Rozliczenia z Dyktaturą SED. Dyskusja prowadzona będzie w języku niemieckim, wystawa dostępna jest po polsku.

Zapraszamy: 14 listopada 2013 r., godz. 17.00, CSNE, ul. Strażnicza 1-2, Wrocław, sala nr 13.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.