Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdańsk: „O ten las za daleko!” — spotkanie autorskie

„O ten las za daleko!” — spotkanie autorskie

Nadbałtyckie Centrum Kultury

O ten las za daleko! — spotkanie autorskie

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

24 lutego 2023 roku o godz. 18.00

Po bezcennym lesie w sąsiedztwie aglomeracji trójmiejskiej niesie się wizg pił spalinowych i wycie potężnych silników maszyn zrębowych, które tną drzewa jak zapałki, rozlega się głuchy łoskot ich uderzeń o ziemię, myśliwskie kule sieją śmierć wśród przepięknych saren, jeleni i dzików. Powodem tego zamieszania nie są krasnoludki ani leśne trolle, to nie dzieje się na niby – fikcyjnie. To są konkrety, to zachodzi „tu i teraz” w realnej przestrzeni, szara okrutna rzeczywistość, za którą stoją działania określonej grupy zawodowej (leśnicy), pozostającej w toksycznym mariażu z „zatroskanymi przyrodą pasjonatami” (myśliwi, wśród nich leśnicy). O zgrozo – czynią to w naszym, społecznym imieniu – tną i zabijają. „Za nas i dla nas”. Czy o takim lesie marzyliśmy? Czy takiego lasu chcemy?

To fragment książki pt. O ten las za daleko! (wydawnictwo Arche, 2022), która zostanie zaprezentowana w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Książka jest społecznym rozrachunkiem postępowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Znajduje się w niej kilkadziesiąt tekstów poświęconych parkowi, a w szczególności działalności, którą na tym obszarze prowadzą Lasy Państwowe. Autorów wszystkich wypowiedzi łączy szacunek do natury i przekonanie, że realizowany przez Lasy Państwowe model gospodarki leśnej jest zupełnie anachroniczny – eksploatacyjny i dewastatorski.

Prace związane z powstaniem książki koordynowało pięć osób reprezentujących różne zawody: pan Sławomir Zieliński (inżynier leśnik, nauczyciel ekologii, entomologii i ochrony przyrody), pan Marcin Stanisław Wilga (inżynier elektronik i mykolog), pan Michał Kochańczyk (ekonomista, a także himalaista, polarnik i żeglarz), pan Brunon Wołosz (informatyk, prezes Fundacji Fidelis Siluas) oraz pan Zenon Kruczyński (psycholog, dawniej myśliwy, a obecnie publicysta i aktywista ekologiczny).

Oprócz spotkania z autorami odbędzie się dyskusja na temat możliwości objęcia ochroną Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Nadbałtyckiego Centrum Kultury na Facebooku.

„O ten las za daleko!” — spotkanie autorskie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.