Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Obrazy do opowiadania

Obrazy do opowiadania

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne

ul. Romualda Traugutta 111/113, Wrocław

Obrazy do opowiadania

26 listopada 2022 – 26 lutego 2023 roku

Kuratorka: Olga Budzan

W jaki sposób obrazy opowiadają historie? Można się o tym przekonać, oglądając wystawę czasową w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Pokazane zostaną prace profesjonalne i amatorskie reprezentujące różne nurty, powstałe od XVI do XXI w. Wielkie historie zderzą się z tymi osobistymi. Współczesny komiks pojawi się tuż obok szesnastowiecznej nastawy ołtarzowej. Zaskoczy zestawienie obrazów dewocyjnych z tablicami przyrodniczymi.

Obraz do opowiadania to dzieło, które ma fabułę zamkniętą zwykle w jednej scenie. Jego narracja jest zatem bardzo skondensowana. Patrząc na niego, widz musi dopowiedzieć sobie, co zdarzyło się, zanim doszło do przedstawionego wydarzenia, bądź uruchomić wyobraźnię, by ujrzeć następstwa i konsekwencje ukazanej sceny.

Twórcy wybrani do prezentacji to profesjonaliści i amatorzy. Łączy ich jedno – rysownik, grafik, malarz czy rzeźbiarz prowadzą wyobraźnię widza. Opowiadają wielkie historie, jak Michał Rusewicz z Jerzmanic Zdroju, malarz, rzeźbiarz, gajowy, który stworzył panoramę II wojny światowej, lub te bardzo osobiste, jak Agata Pałach-Bożek, wracająca w swoim obrazie do rodzinnej kamienicy w Krakowie, czy Eugeniusz Krawczuk, złotnik i jubiler, malujący historię swojego życia.

Autor nieznany, Insygnia męki Pańskiej i list modlitewny, po 1800

Na wystawie pokazane zostaną również plansze przyrodnicze opowiadające o świecie, grafiki dewocyjne jako przykłady ikonografii chrześcijańskiej, banknoty zastępcze z początków XX w., Psie Sucharki, czyli historie o psach i ludziach rysowane przez Marię Apoleikę, czy komiksy – od Tytusa, Romka i Atomka przez mniej znane, ale równie brawurowe Przypadki Michała Rurki, publikowane na ostatniej stronie czasopisma „Traktor”, po ocalone ze śmietnika plansze odkrywanej po latach wrocławskiej artystki Krystyny Wójcik.

Artyści: anonimowi, bezimienni i zapomniani oraz Maria Apoleika / Psie Sucharki, F. Balzer, Bogdan Barwaśny, Anna Binkuńska, Ewa Cieniak, Ula Jagielnicka / Wczesna Jagielnicka, Aniela Jaworska, Tomasz Jenewein, Marian Knapik (Grupa Janowska), Eugeniusz Krawczuk, Małgorzata Kulik, Wacław Langhammer, Stanisław Majewski, Zbigniew Makowski, Franciszek Masereel, Jolanta Nitka-Nikt, Agata Pałach-Bożek, Jakub Plączkowski, Brunon Podjaski, Michał Rusewicz, Weronika Skiba, Taroplan, Jakub Woynarowski, Krystyna Wójcik i uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu.

Thomas Jenewein, Wnętrze karczmy na ulicy Oławskiej, przed 1717

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.