Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Obrazy snów i rzeczywistości
Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1, Wrocław
wernisaż: 9 września 2015 r., godz. 18.00
wystawa czynna do 30 września, wstęp wolny
Paweł Hlavatý – wybitny czeski artysta, światowej sławy grafik. Jak określa go belgijska „GRAPHIA”: najpłodniejszy artysta w Europie.
Zdobył ponad 50 nagród w międzynarodowych konkursach graficznych. Swe prace wystawiał w Belgii, Francji, Niemczech, Japonii oraz w wielu innych krajach Europy i świata. Brał udział w przygotowaniu artystycznej wizji Olimpiady w Barcelonie. W 1991 roku wraz z dwunastoma innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na „Paryskim salonie”.
Jest kustoszem Praskiej Kolekcji Grafiki DRIT, członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracownikiem czasopism zajmujących się sztuką. Ma w swoim dorobku ponad 700 exlibrisów, wiele prac graficznych i plakatów. Akwaforta i sucha igła to główne techniki, w których wykonuje swe niezwykłe dzieła. Ukończył szkołę plastyczną, ale studiował również historię sztuki i filozofię czeską.
W wieku 23 lat został członkiem Związku Czeskich Artystów Plastyków oraz wykładowcą w średniej szkole artystyczno-przemysłowej. Zajmował się wtedy malarstwem, grafiką, karykaturą i humorem rysunkowym.
W 1968 roku wystawił cykl rysunków, w których wyraził swój sprzeciw wobec panującego reżimu i zdławienia, przy użyciu obcych wojsk, Praskiej Wiosny.
Brzemienna w skutkach wystawa doprowadziła do aresztowania artysty, a następnie do izolacji artystycznej – zakazu prowadzenia wykładów, publikowania, organizowania wystaw. Dopiero „aksamitna rewolucja” 1989 roku przywróciła mu oficjalne uznanie.
Z Polską Paweł Hlavatý związany jest już od czasów, gdy komunistyczne władze jego kraju skazały go – jako człowieka Praskiej Wiosny – na artystyczne nieistnienie. Dzięki pomocy poznanych tu plastyków znalazł możliwość wystawiania swoich prac, uczestniczenia w międzynarodowych sympozjach, zasiadania w jury międzynarodowych konkursów. Liczne pobyty artysty w Polsce znalazły odzwierciedlenie w tematach wielu jego grafik. Możemy w nich odnaleźć Chopina czy motywy zaczerpnięte z architektury miast, które odwiedzał i które artystę urzekły.
Galeria w Centrum Kultury Zamek to kolejne miejsce w Polsce, gdzie będzie można nie tylko podziwiać prace tego cenionego artysty, ale również zakupić je do własnej kolekcji.