Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Od denara do złotówki

Od denara do złotówki

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5

Od denara do złotówki.

Monety ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

13 lutego1 września 2024 roku

Najciekawsze polskie monety z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprezentowane zostaną na kameralnej wystawie. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znalazły się m.in. średniowieczne denary wiązane z Bolesławem Śmiałym i Bolesławem Krzywoustym, półgrosze władców z dynastii Jagiellonów, monety srebrne: koronne, litewskie i gdańskie, złote dukaty, monety z okresu powstania listopadowego, próbne z czasów II Rzeczypospolitej i Polski Ludowej, a także projekty monet z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Kolekcja polskich monet w zbiorach Muzeum charakteryzuje się różnorodnością, w jej skład wchodzą obiekty z czasów od średniowiecza po współczesność, m.in. denary, brakteaty i półgrosze oraz monety władców nowożytnych bite w mennicach w Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie, Wilnie, Lwowie, Gdańsku czy Toruniu.

Najstarsze z eksponatów to denary książęce Bolesława Śmiałego, wybijane najprawdopodobniej między 1058 r. a 1076 r. Jeden z nich wiązany jest z mennicą w ówczesnym Wrocławiu – mówi pani Magdalena Karnicka, kuratorka wystawy.

Zwiedzający obejrzą monety próbne, okolicznościowe i kolekcjonerskie II Rzeczypospolitej, w tym te wykonane przez znanych medalierów i rzeźbiarzy tego czasu, m.in. Władysława Wasiewicza, Józefa Aumillera, Antoniego Madeyskiego, Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, a także modele monet przygotowane na konkursy.

Dukat koronny Zygmunta III Wazy z 1628 r. z mennicy w Bydgoszczy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Pokazane zostaną również monety próbne pierwszych lat powojennych i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zaprojektowane przez słowackich rzeźbiarzy i medalierów: Andrzeja Petera, Józefa Koreňa i Antoniego Háma, a także próbne obiegowe, okolicznościowe i kolekcjonerskie z okresu PRL-u i III Rzeczypospolitej autorstwa m.in. Wojciecha Jastrzębowskiego, Wacława Kowalika, Stanisławy Wątróbskiej-Frindt, Ewy Tyc-Karpińskiej.

Zdaniem kuratorki warto zwrócić uwagę na projekty, które są niezwykle ciekawe, ponieważ są „wzorami”, propozycjami różnych artystów dotyczącymi wyglądu monet.

Kameralna wystawa, o której jakości zaświadczają selektywnie wybrane zabytki. Te niewielkie monety są dowodem, jak wielką wagę przywiązywaliśmy także do estetycznego waloru tych środków płatniczych – mówi pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Ich unikalność, wartość plastyczna, intrygująca ikonografia czyni je godnymi podziwiania. A wszystko to w rocznicę stulecia wydania Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej wprowadzającego do obiegu jako jednostkę monetarną złotego (20 stycznia 1924 r.). Czyli złotówka jest z nami już 100 lat!

 Moneta próbna: 100 złotych z 1925 r. według projektu Stanisława Szukalskiego, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.