Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Odkrywanie tajemnic ukiyo-e – świat, w którym żyli Utamaro, Hokusai i Hiroshige

Odkrywanie tajemnic ukiyo-e – świat, w którym żyli Utamaro, Hokusai i Hiroshige

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleje Jerozolimskie 3

Odkrywanie tajemnic ukiyo-e
– świat, w którym żyli Utamaro, Hokusai i Hiroshige

wykład specjalny pana Kentarō Makino

27 stycznia 2016 r., godz. 17.30

Kitagawa Utamaro, Katsushika Hokusai i Andō Hiroshige należą do najwybitniejszych twórców sztuki drzeworytu ukiyo-e, popularnej w Japonii w okresie Edo (1603-1868). Artyści ze środowisk mieszczańskich sięgali po tematy z otaczającego ich świata i codzienności. Interesowało ich miasto, jego mieszkańcy, najczęściej popularni aktorzy teatralni i kurtyzany. Tworzyli też pejzaże Japonii. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną niektóre cyfrowe kopie ukiyo-e z liczącej 20 000 grafik kolekcji Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie. Spotkanie będzie okazją do podziwiania artystycznego piękna japońskich drzeworytów, ale także do odbycia fascynującej podróży przez codzienność Japonii w okresie Edo.

Wykład w języku japońskim, tłumaczony na język polski.

Kentarō Makino – kierownik NHK Production i członek Japońskiego Związku Organizacji UNESCO. Zajmuje się produkcją programów edukacyjnych i animowanych, jak również organizacją wydarzeń edukacyjnych. Jest inicjatorem i realizatorem projektu digitalizacji zbiorów drzeworytów ukiyo-e w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie.

Wydarzenie współorganizowane przez Ambasadę Japonii w Polsce.

Przy okazji wykładu odbędzie się również pokaz drzeworytów ukiyo-e z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Będzie to okazja do zobaczenia prac Andō Hiroshige, Katsushika Hokusai i Utagawa Kunisada. Prace będą prezentowane w holu sąsiadującym z wejściem do Kina Muz.

sala kinowa / wstęp wolny / ok. 90 min

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.