Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady w Muzeum Narodowym

Wykłady w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu — marzec 2014

1 marca, godz. 12.00-13.00

Obrazy natury. Śląskie malarstwo pejzażowe

W ramach tak lubianego przez publiczność cyklu edukacyjnego „Mój Śląsk. Fascynacje” prelegentka, p. Iwona Gołaj, przedstawi pejzaże XIX-wiecznych malarzy śląskich, a wśród nich zasługujące na szczególną uwagę prace Adolfa Dresslera i najzdolniejszej uczennicy tego artysty – Gertrudy Staats. Wstęp wolny.

2 marca, godz. 12.00-13.00, cykl „Kurs historii sztuki”

Romantyzm

W czasie wykładu prelegentka, p. Iwona Gołaj, przedstawi najważniejsze dzieła, nazwiska i trendy w europejskiej sztuce romantycznej. Wstęp za biletem 5 zł.

8 marca, godz. 12.00-13.00, cykl „Kobieta w świecie sztuki”

Od Ewy do Marii Magdaleny

Prelegent, p. Sławomir Ortyl, przybliży historie kilkunastu kobiet opisanych w Biblii. Słuchacze dowiedzą się między innymi o udziale kobiet w życiu starotestamentowego Izraela oraz ich brawurowych decyzjach mających na celu dobro rodziny czy plemienia. Wstęp wolny.

8 marca, godz. 13.30

Zaproście je do stołu, zróbcie im miejsce… czyli od „Judyty” Artemizji Gentileschi do „Dinner Party” Judy Chicago — p. Iwona Gołaj

W krótkim historycznym przeglądzie sztuki kobiet można będzie zobaczyć m.in. okrutne obrazy siedemnastowiecznej malarki Artemizji Gentileschi, sentymentalno-klasycyzujące portrety Elżbiety Vigée-Lebrun, a także intymne, impresjonistyczne prace Berty Morisot. Zaprezentowane na koniec realizacje współczesnych artystek: Ludwiki Bourgeois, Judy Chicago, Natalii Lach-Lachowicz i Katarzyny Kozyry sprowokują do pytania, czy rzeczywiście istnieje „kobiecy styl” w sztuce.

8 marca, godz. 15.00

Galeria mody. O intymnych związkach mody i sztuki

O damskich kostiumach i dodatkach związanych z modą kobiecą od XVII do XX wieku opowiadać będzie p. Małgorzata Możdżyńska-Nawotka.

15 marca, godz. 12.00-13.00, cykl „Piękne i użyteczne”

W świecie oręża i obyczajów rycerskich

Tematem prelekcji p. Grzegorza Wojturskiego, połączonej z prezentacją wybranych eksponatów dawnego oręża ze zbiorów MNWR, będzie kultura rycerska w jej początkach i rozkwicie w odniesieniu do zabytków sztuki romańskiej i gotyckiej Śląska, a szczególnie dzieł sztuki zgromadzonych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wstęp wolny.

16 marca, godz. 12.00-13.00, cykl „Kurs historii sztuki”

Realizm

O najważniejszych przedstawicielach realizmu europejskiego i ich dziełach opowie p. Jadwiga Jasińska-Sadura. Wstęp z biletem za 5 zł.

22 marca, godz. 12.00-13.00, cykl „Dziedzictwo kulturowe Europy”

Najpiękniejsze założenia pałacowo-ogrodowe w Europie

Podczas wykładu prelegent, p. Michał Pieczka, przedstawi kilkanaście wybranych najwspanialszych i najsłynniejszych założeń ogrodowo-pałacowych w Europie. Słuchacze będą mogli poznać: pałac i ogrody w Wersalu, pałac i park Sanssouci w Poczdamie, rezydencje w Würzburgu, w Carskim Siole czy Białymstoku. Wstęp wolny.

23 marca, godz. 12.00-13.00, cykl „Kurs historii sztuki”

Impresjonizm i postimpresjonizm

W czasie wykładu prelegentka, p. Magdalena Musiał, omówi najważniejsze dzieła malarzy, których twórczość reprezentuje nurt impresjonizmu i postimpresjonizmu. Wstęp w biletem za 5 zł.

29 marca, godz. 12.00-13.00, cykl „Kobieta w świecie sztuki”

Wyrafinowany świat księżnej Daisy

Jedna z najpiękniejszych i najciekawszych kobiet związanych ze Śląskiem, księżna Daisy von Pless, będzie bohaterką tego wykładu. Pan Grzegorz Wojturski przedstawi frapujące, ale też smutne dzieje życia damy oraz przybliży obrazy malowniczej przyrody i wyszukanych dzieł sztuki, którymi się otaczała i cieszyła ta niezwykła arystokratka. Interesującym źródłem wiedzy o życiu księżnej będą niedawno publikowane jej pamiętniki. Wstęp wolny.

*****

8 marca, godz. 12.15-13.00

Panorama Racławicka: Zwiedzanie ze szminką w torebce — specjalny seans tylko dla pań

Zapraszamy wszystkie panie na niecodzienne zwiedzanie Panoramy Racławickiej z przewodnikiem. Prowadząca, p. Izabela Trembałowicz-Chęć, opowie o atmosferze towarzyszącej powstawaniu tego niezwykłego obrazu, przygotowaniach, technice malowania i trudnościach technicznych, z jakimi borykali się artyści. Zwiedzające dowiedzą się też więcej o samych artystach, poznają ciekawostki na temat ich życia i współpracy przy malowaniu panoramy.

Promocyjne ceny: 10 złotych od osoby. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna: 71 344 16 61 lub 71 344 23 44.

8 marca, godz. 11.00

Dawno temu żyła sobie królewna, czyli o kobietach w średniowieczu — p. Julia Pałetko

Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, jak żyły, jak się ubierały i czym się zajmowały kobiety w czasach średniowiecza. Uczestnicy zabawy spróbują odtworzyć strój damy z tamtej epoki i przekonają się, czy hennin i korona były wygodne.

Zabawa plastyczna dla dzieci (7-12 lat). Obowiązuje rezerwacja: tel. 71 372 51 48 (w godz. 9.00-15.00).

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.