Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

Muzeum Narodowe w Krakowie

Jan Hrynkowski – malarz, grafik, scenograf i animator życia artystycznego – to bohater nowej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 8 listopada 2019 roku w Gmachu Głównym można oglądać ekspozycję Jan Hrynkowski. Opowieść artysty, prezentującą jego bogatą twórczość – od początku pierwszego dziesięciolecia XX wieku do lat sześćdziesiątych – oraz działalność innych artystów jego pokolenia.

Nie jest to jedynie monograficzna wystawa Jana Hrynkowskiego, lecz właśnie opowieść – o współtwórcy polskiej awangardy XX wieku, a zarazem o ważnych aspektach krakowskiego życia artystycznego pierwszej połowy ubiegłego wieku – mówi pan Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jan Hrynkowski urodził się w 1891 roku niedaleko Lwowa. Swoje życie artystyczne związał z Krakowem, gdzie w 1909 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem grupy Ekspresjonistów Polskich (późniejszych Formistów), których pierwsza wystawa w 1917 roku uważana jest za symboliczny początek ruchu awangardowego w Polsce. W 1925 roku wraz ze swoimi kolegami artysta założył ugrupowanie „Jednoróg”.

Jan Hrynkowski z dzisiejszej perspektywy wydaje się najbardziej „francuski” spośród pozostających w Krakowie malarzy dwudziestolecia międzywojennego. Jego twórczość, inaczej niż większości kolegów z jego pokolenia, ulegała dynamicznym zmianom. II wojna światowa nie stanowiła u niego jakiejś ważnej cezury, a mroczne, nie tylko dla sztuki, czasy socrealizmu lat powojennych jakby go nie dotyczyły. W twórczości Hrynkowskiego brak też okresu, który można by nazwać schyłkowym. Ostatnie dziesięć lat to czas ciągłych poszukiwań w dziedzinie malarstwa i grafiki, kiedy powstały niezwykle barwne i ciekawe obrazy – mówi pan Światosław Lenartowicz, kurator wystawy.

Na wystawie zostanie zaprezentowany wybór prac artysty, obejmujący malarstwo olejne, grafikę, rysunek oraz rzeźbę. Wśród tych dzieł zwiedzający odnajdą pejzaże, portrety, martwą naturę, a także prace inspirowane sztuką ludową. Pojawi się też ciekawa seria rysunków dokumentujących bywalców krakowskich kawiarni lat 50. i 60.

Jan Hrynkowski pracował również jako scenograf, m.in. w Starym Teatrze i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach czy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Na wystawie nie zabraknie więc wybranych realizacji scenograficznych, zaprezentowanych za pomocą fotografii projektów, projektów scenograficznych i kostiumowych oraz makiet.

Wystawa – opowieść o pokoleniu artystów tworzących w czasie I wojny światowej pierwsze polskie grupy awangardowe pod szyldem ekspresjonizmu – jest możliwa przede wszystkim dzięki zgromadzonemu przez Hrynkowskiego archiwum, zawierającemu dokumenty, zdjęcia i teksty dotyczące środowiska artystycznego, przede wszystkim Krakowa, pierwszej połowy XX wieku. Archiwum to zostało uchronione i udostępnione przez żonę artysty.

10 listopada Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz spotkanie z wdową po artyście, panią Bogusławą Hrynkowską. Oprowadzanie rozpocznie się o godz. 12.00, a spotkanie o godz. 13.30.

Portret żony

Informacje dla zwiedzających:

Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

8 listopada 2019 – 8 marca 2020 roku

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

poniedziałki: nieczynne, wtorek-piątek: godz. 9.00-17.00, sobota: godz. 10.00-18.00, niedziela: godz. 10.00-16.00

kurator: Światosław Lenartowicz, koordynatorzy: Aleksandra Kłaput, Kamila Hyska, aranżacja: Magdalena Bujak

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.