Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

7–9 lutego 2020 roku

7 lutego, godz. 17.00

W piątek o piątej / Friday at five | 5 × Willmann

Oprowadzanie po wystawie czasowej Willmann. Opus magnum w języku angielskim. Guided tour on the temporary exhibition Willmann. Opus magnum in English. Wstęp z biletem na wystawę czasową. Entry with the ticket for temporary exhibition.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

8 lutego, godz. 12.00

Psychodeliczne plakaty muzyczne z San Francisco

Cykl: Piękne i użyteczne

Miękkie, malarskie liternictwo wpisujące się w dowolny kształt, rysunek prowadzony płynną, szeroką kreską i jaskrawe kolory to wyróżniki psychodelicznej grafiki towarzyszącej ruchom hipisowskim. Prezentując plakaty tzw. wielkiej piątki, którą tworzyli Wes Wilson, Rick Griffin, Stanley Mouse, Alton Kelley oraz Wiktor Moscoso – artyści współpracujący z legendarnym „The Family Dog” – prelegentka, pani Justyna Chojnacka, spróbuje oddać klimat najważniejszych sal koncertowych lat 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wstęp wolny.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

8 lutego, godz. 16.00

Willmann. Prawdy i mity

Cykl: Willmann. Interpretacje

Wykład pana Rainera Sachsa. W okresie baroku na Śląsku mieszkało i działało ponad dwa tysiące malarzy. Jakie były ich zadania? Skąd przybyli? Jakie przepisy prawne były dla nich ważne? Kogo mieli za patronów? Ile kosztowały ich wyroby? Jaka była rola Michała Willmanna, najwybitniejszego malarza śląskiego tych czasów? Jak postrzegano śląskiego Apellesa lub śląskiego Rafaela po jego śmierci? Na wszystkie te pytania prowadzący postara się odpowiedzieć podczas prelekcji. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

8 lutego, godz. 15.00

Podlwowska wieś Sokolniki na dawnej fotografii

Cykl: Druga sobota w Etnografii

Pani dr Małgorzata Michalska, kuratorka wystawy, a zarazem pracownik naukowy w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawi wieś Sokolniki, która do II wojny światowej zamieszkana była prawie wyłącznie przez ludność polską (pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XIV wieku). Uchwycone na dawnych fotografiach obrazy wsi, a także jej mieszkańcy, charakterystyczny strój ludowy, uroczystości rodzinne, gminne, religijne, działalność organizacji świeckich i kościelnych, życie codzienne, jak również pamiątki rodzinne sokolniczan, pokazują ich małą ojczyznę, z której musieli wyjechać w latach 1945–1946 na Ziemie Zachodnie powojennej Polski. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Zapisy: tel. 71 344 33 13

9 lutego, godz. 13.00

Rokoko

Cykl: Kurs historii sztuki

Na przykładzie różnych dziedzin sztuki prelegentka, pani Jadwiga Jasińska-Sadura przedstawi styl z lat 1715–1790, opozycyjny w stosunku do baroku. Wyrafinowany, zmysłowy i kameralny. Uczestnicy poznają zabytki architektury, m.in. pałac Sanssouci w Poczdamie, a także dzieła malarskie autorstwa Antoniego Watteau, Franciszka Bouchera czy Jana Honorata Fragonarda. Wstęp: 5 zł.

Gmach Główny

9 lutego, godz. 15.00

Oprowadzania niedzielne po wystawie czasowej „Willmann. Opus magnum”

Prowadzenie: pan Marek Pierzchała. Wstęp z biletem na wystawę.

Pawilon Czterech Kopuł

9 lutego, godz. 16.00

Od Lwowa

Cykl: Wędrówki pieśni

Spotkanie śpiewacze dla dorosłych. Prowadzenie: pani Marta Derejczyk. Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku to barwny splot repertuaru pieśniowego wielu regionów dawnej Polski. Spotkania są okazją do poznania i wspólnego zaśpiewania pieśni obrzędowych, lirycznych oraz ballad, które zachowali w pamięci mieszkańcy naszego regionu, przybyli tu po wojnie z różnych stron. Do udziału w zajęciach prowadząca zachęca zarówno osoby praktykujące śpiewanie w gronie rodzinnym lub zespole, jak i początkujące. W programie nauka pieśni z okolic Lwowa. Wstęp: 5 zł.

Muzeum Etnograficzne

Zapisy: tel. 71 344 33 13

Wydarzenia dla dzieci i młodzieży

9 lutego, godz. 12.00

Karnawałowe szaleństwa

Cykl: Z rodziną do muzeum

Zajęcia plastyczno-ruchowe pana Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W programie: walka karnawału z postem, wybór najlepszego „dmuchacza” wśród tatusiów, nauka omdleń oraz kokieteryjnego upuszczania i podnoszenia chusteczki. Tak, będą też tańce. A przy okazji uczestnicy dowiedzą się, co panie nosiły w karnawałowych torebkach, czym jest krynolina, gorset i do czego służyła „klatka” pod… suknią. Wstęp: 3 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

9 lutego, godz. 12.00

Śpiewajka zimowa

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty muzyczne pani Marty Derejczyk dla rodziców i dzieci w wieku od 3 do 8 lat Kolejne z cyklu comiesięcznych spotkań dla młodszych i starszych, na których można poznać i wspólnie pośpiewać stare piosenki wykonywane kiedyś dla dzieci lub przez dzieci. Do uczestnictwa w zajęciach nie są konieczne żadne umiejętności, w tym umiejętność czytania literek czy nut, chętni mogą natomiast przybyć z własnymi instrumentami. Tym razem poznamy piosenki o zimie i zimowe zabawy. Wstęp: 3 zł.

Muzeum Etnograficzne

Zapisy: tel. 71 344 33 13

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.